Ve druhé etapě Tirrena zvítězil Thomas, Kreuziger si výrazně polepšil

ČTK ČTK
9. 3. 2017 19:02
Vítězem druhé etapy cyklistického závodu Tirreno-Adriatico se stal Brit Geraint Thomas. Český jezdec Roman Kreuziger dojel devětadvacátý, Zdeněk Štybar až osmdesátý sedmý.
Roman Kreuziger si díky druhé etapě polepšil o téměř sedmdesát míst
Roman Kreuziger si díky druhé etapě polepšil o téměř sedmdesát míst | Foto: Tinkoff

Pomarance - Geraintu Thomasovi vyšel útok čtyři kilometry před cílem nejdelší etapy letošního ročníku. Se ztrátou devíti sekund za hvězdou týmu Sky dorazila po 229 kilometrech jízdy početná skupina v čele s Nizozemcem Tomem Dumoulinem a slovenským mistrem světa Peterem Saganem.

Stejné manko měl i Roman Kreuziger na 29. místě, v průběžném pořadí mu patří 39. příčka s odstupem 1:37 minuty na vedoucího Belgičana Grega van Avermaeta. Olympijský vítěz z Ria de Janeiro vystřídal v čele celkové klasifikace Itala Damiana Carusa, svého kolegu ze stáje BMC, která ovládla středeční časovku družstev.

Thomas na modrý trikot lídra ztrácí na 37. místě minutu a 22 sekund kvůli katastrofálnímu průběhu týmové časovky, v níž tři členové Sky zničili kola.

"Ten útok nebyl v plánu. Chtěli jsme mít jen dobré pozice v prudkém stoupání. Šlapali jsme do toho, a když Bob (Jungels) zaútočil, cítil jsem se dobře a Kwiato (Michal Kwiatkowski) mi do vysílačky řekl, abych jel. Tak jsem to udělal. Nemyslel jsem si, že vyhraju, do posledních 150 metrů," uvedl Thomas, který jede první závod od lednového Tour Down Under.

Před rokem etapu s cílem v Pomarance vyhrál Zdeněk Štybar a pak jel až do předposlední etapy v dresu lídra závodu. Tentokrát nabral manko přes pět minut a skončil na 78. místě.

Kreuziger se v průběžném pořadí posunul o téměř 70 míst a cítil se lépe než po týmové časovce, v níž neudržel tempo kolegů ze stáje Orica a nabral manko.

"S nohama určitě větší spokojenost, ale ten včerejšek mě mrzí. Uvidíme den ode dne. Zítra je sprinterská etapa, doufám, že si co nejvíc odpočinu a připravím se na sobotu," uvedl Kreuziger směrem k nejtěžší etapě závodu. Jeho tým se bude muset v dalším průběhu vyrovnat s oslabením o dva jezdce. Němec Roger Kluge dnes odstoupil kvůli nemoci a Australan Caleb Ewan po pádu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy