Ve čtvrtfinále opět proti Polkám. Češky začínají svůj boj o medaili

Zlata Vostrá
6. 12. 2017 8:04
V pondělním programu mistrovství světa ve florbalu si český tým poradil s Norkami a zajistil si přímý postup do čtvrtfinále. Po včerejších bojích jsou známy další soupeřky. Reprezentantky se utkají znovu po dvou letech ve stejné fázi šampionátu s Polkami.
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku | Foto: Zlata Vostrá

Bratislava - I přes hladké vítězství českých florbalistek v posledním zápase základní skupiny mistrovství světa proti Norsku 8:0 řeší národní tým nízkou produktivitu. Je veřejným tajemstvím, že žádný z týmů top čtyřky nechce ukázat svým soupeřkám to nejlepší z taktiky připravené na vyřazovací boje. Zatím to ale v českém týmu vypadá, že ani ostřílené útočnice nechtějí ukázat svůj um. Norky vzdorovaly více než 17 minut a ačkoliv nakonec obdržely osm branek od českého výběru, nebylo to jednoduché vítězství.

Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Na obrázku bránící Eliška Krupnová.
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Na obrázku bránící Eliška Krupnová. | Foto: Zlata Vostrá

Po problému se stále pátrá. Proto je potřeba podpora zbytku týmu hlavním útočným esům, což si uvědomuje Veronika Enenkelová: "Nemám tušení, v čem je problém. Doufám, že se to brzy prolomí. Jako proti Norkám naší lajně." Útočnice Vítkovic měla ale jasno koho by si přála pro čtvrtfinále. Vítězky duelu Polsko - Estonsko postoupily do další fáze právě proti Češkám. "Já chci Polky," vyhrkla ihned Enenkelová. A přání se jí splní.

Proti Polkám nelze očekávat další jednoznačný souboj. Před dvěma lety ve Finsku to bylo vítězství 8:2 a postup do semifinále. Nyní se také očekává postup, ale tentokrát dle předpokladů budou semifinálovými soupeřkami největší favoritky mistrovství Švédky. Enenkelová na rovinu odpovídá, co to znamená pro českou reprezentaci: "Se Švédkami můžeme odehrát nějakou tu třetinu ale momentálně, pokud ony budou hrát svoji hru, není pravděpodobnost výhry. Ale vzdávat se bez boje opravdu nebudeme. Za každý gól budeme vždy rády a z mé strany je to úspěch dát Švédkám góly."

Gameday!!! Dnes ČT sport 17:15!! 🇨🇿 vs 🇳🇴 #czechteam #iffwfc2017

Příspěvek sdílený Veronika Gedžitka Enenkelová (@gedzitka_19),

Výběr trenéra Miroslava Janovského panice nepropadá. Dobrá nálada panuje nejen mezi zápasy, ale i mimo hřiště. Česká útočnice prozradila, že dochází i ke klasickým motivačním sázkám v týmu. "Byla sázka, že pokud my jako třetí lajna dáme gól, tak dostaneme "hambáč"," prozrazuje Enenkelová. Proti Norkám se góly třetí lajně povedly, a tak "česká Gedžitka" dodává: "Chutnal skvěle!"

Jestli se české reprezentaci povede naplnit očekávání a postoupit přes Polsko do semifinále, a zda bude fanouškům poodhalena ofenzivní česká smršť, bude jasné dnes od 19.00, kdy začíná čtvrtfinálový souboj.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy