Vášeň Štěpánka a Rosola jako vzor pro chladnou Plíškovou. Bez emocí to nepůjde

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 5. 2016 6:41
První kolo letošního French Open už je minulostí a z třinácti českých tenisových zástupců dokázala vybojovat postup méně než polovina.
Radek Štěpánek.
Radek Štěpánek. | Foto: Reuters

Paříž - První kolo letošního French Open už je minulostí a z třinácti českých tenisových zástupců dokázala vybojovat postup méně než polovina. Druhé kolo si v následujících dnech na pařížských kurtech zahrají Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová.

Hlavní pozornost se ale paradoxně soustředila na Čechy, kteří v prvním kole z antukového grandslamu vypadli. Nejvýraznější stopu totiž na rozdrcených cihlách v areálu Rolanda Garrose zanechali Lukáš Rosol a Radek Štěpánek.

Světové hvězdy velebí české hráče

Dva čeští tenisté narazili na dva ze čtyř největších favoritů mužské dvouhry, oba s nimi dokázali válčit v úchvatných pětisetových bitvách a oba si pak vysloužili od hvězdných soků slova chvály a obdivu.

"Hrál prostě výborně, dostával mě pod velký tlak. Oddechl jsem si, že jsem na něj nakonec našel recept," řekl obhájce loňského titulu Švýcar Stan Wawrinka o Rosolovi. "Je prostě neuvěřitelný, takový odpor jsem nečekal. Těžko si představit, že bych v jeho věku předváděl to samé," velebil sedmatřicetiletého Štěpánka druhý hráč světa Andy Murray.

Zápasy obou českých tenistů měly jeden hlavní společný jmenovatel. Silné emoce. Rosol se během boje s Wawrinkou neustále hecoval, křičel sám na sebe: "Pojď! Vydrž!" Často používal i sprostá slova, která čeští fanoušci mohli odezírat z jeho rtů.

Štěpánek předváděl svá typická showmanská vítězná gesta, burcoval publikum a Murrayho svým zdržováním na konci prvního dílu dvoudenního utkání přiváděl k šílenství.

Plíšková posedmé padla v prvním kole

Nevšední výkony dvou českých třicátníků každopádně ostře kontrastovaly s tím, co v Paříži předvedla Karolína Plíšková. Tenistka, která v letošní sezoně pomalu, ale jistě opouští pozice vycházející superhvězdy světového tenisu, dost možná i kandidátky na post světové jedničky, na grandslamu znovu selhala. 

Rodačka z Loun se představila pošestnácté v hlavní soutěži na turnajích velké čtyřky a posedmé skončila hned v prvním kole. Jejím maximem je dosud pouze třetí kolo, kam postoupila jen ve třech případech.

Světová devatenáctka narazila na Američanku Shelby Rogersovou, soupeřku, která je na žebříčku na začátku druhé stovky. Když šlo všechno dobře, byla Plíšková lepší hráčkou.

Jenže ve chvíli, kdy se jí přestala dařit její hra založená na agresivitě a začalo přicházet větší množství chyb, byla čtyřiadvacetiletá hráčka rázem ztracená a prakticky bezmocná. Silné emoce, které tak pomohly Rosolovi se Štěpánkem, se u Plíškové nedostavily. 

Otrávená byla i Kvitová, ale zabojovala

Samozřejmě, každý je jiný. Nicméně chladný přístup v utkání, které se začíná vyvíjet negativním směrem, je cestou k rychlému konci. Česká fedcupová hrdinka se zejména na grandslamových turnajích, které měly být v této sezoně její jednoznačnou prioritou, nedokáže vybičovat k nadstandardnímu výkonu, k jakési výraznější bojovnosti. 

Přístup ve stylu "mouchy, snězte si mě" zkrátka ještě nikdy nikomu velké triumfy nepřinesl. Petra Kvitová vypadala v těžkém nedělním utkání prvního kola proti outsiderce Dance Koviničové z Černé Hory rovněž otráveně. Byla dva míčky od vyřazení. Svou nedokonalou hru ale v klíčových momentech vylepšila o neochotu vzdát se bez boje. A to je něco, co se zřejmě nedá naučit. V srdci sportovce to buď je, anebo není.

Plíšková mnohokrát ukázala, že velké zápasy vyhrávat umí. Jenže na grandslamech na takový moment stále čeká. Nezbývá než doufat, že v sobě najde srdce bojovnice a černou grandslamovou sérii brzy přeruší, třeba už za měsíc na legendárním Wimbledonu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy