Váňu ocenil i ČOV. Žokej převzal Cenu Gutha Jarkovského

ČTK ČTK, Red Spo
21. 1. 2010 10:24
Váňa se pyšní nejhodnotnějším sportovním výkonem roku
Josef Váňa převzal v loňském roce i medaili Za zásluhy
Josef Váňa převzal v loňském roce i medaili Za zásluhy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 21. ledna (ČTK) - Žokej Josef Váňa, šestinásobný vítěz Velké pardubické, dnes v Praze převzal od představitelů Českého olympijského výboru Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského.

Tu výbor každoročně uděluje za nejhodnotnější sportovní výkon roku.

Čtěte také: Žokeje Váňu porazily dvě ženy. I tak měl ovace vestoje

Sedmapadesátiletá legenda dostihového sportu tak po loňském triumfu ve slavném závodě získala do své bohaté sbírky další cenu. Váňa v roce 2009 například obsadil třetí místo v novinářské anketě o Sportovce roku, prezident Václav Klaus mu v říjnu udělil při příležitosti státního svátku medaili Za zásluhy II. stupně.

"To, že bych mohl být oceněn na stejné úrovni jako zlatí olympijští medailisté, jsem ani netušil. Díky popularitě Velké pardubické a tomu, co se mi v pokročilém seniorském věku podařilo, se to ale stalo. Jsem za to ale samozřejmě rád," řekl Váňa novinářům.

Nejdůležitější však podle něj je, aby dnešní slavnostní akt pomohl dostihovému sportu. "Sám bych nic nedokázal. Musím proto poděkovat všem, díky kterým jsme to zvládli," podotkl legendární žokej, jenž už získal stovky trofejí.

Cena Gutha-Jarkovského byla však nejtěžší, kterou kdy přebíral. Soška totiž váží přibližně 15 kg. "Držel jsem ji v ruce jen minutu a jsem rád, že je putovní a že ji nemusím vozit domů a pak ji vracet," pousmál se Váňa, jenž do svého držení dostal "jen" plaketu, připomínající dnešní úspěch.

Cena Jiřího Gutha-Jarkovského byla založena roku 1933 a s výjimkou několika válečných let byla udělována až do roku 1948. Před patnácti lety byla obnovena a jejími držiteli se staly nejúspěšnější postavy českého sportu.

V minulém roce cenu získala olympijská šampionka v hodu oštěpem z Pekingu Barbora Špotáková a před ní rychlobruslařka Martina Sáblíková. V minulosti byla oceněna například běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, dvojnásobnými laureáty jsou také oštěpař Jan Železný a desetibojař Roman Šebrle

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy