Váňu ocenil i ČOV. Žokej převzal Cenu Gutha Jarkovského

ČTK ČTK, Red Spo
21. 1. 2010 10:24
Váňa se pyšní nejhodnotnějším sportovním výkonem roku
Josef Váňa převzal v loňském roce i medaili Za zásluhy
Josef Váňa převzal v loňském roce i medaili Za zásluhy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 21. ledna (ČTK) - Žokej Josef Váňa, šestinásobný vítěz Velké pardubické, dnes v Praze převzal od představitelů Českého olympijského výboru Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského.

Tu výbor každoročně uděluje za nejhodnotnější sportovní výkon roku.

Čtěte také: Žokeje Váňu porazily dvě ženy. I tak měl ovace vestoje

Sedmapadesátiletá legenda dostihového sportu tak po loňském triumfu ve slavném závodě získala do své bohaté sbírky další cenu. Váňa v roce 2009 například obsadil třetí místo v novinářské anketě o Sportovce roku, prezident Václav Klaus mu v říjnu udělil při příležitosti státního svátku medaili Za zásluhy II. stupně.

"To, že bych mohl být oceněn na stejné úrovni jako zlatí olympijští medailisté, jsem ani netušil. Díky popularitě Velké pardubické a tomu, co se mi v pokročilém seniorském věku podařilo, se to ale stalo. Jsem za to ale samozřejmě rád," řekl Váňa novinářům.

Nejdůležitější však podle něj je, aby dnešní slavnostní akt pomohl dostihovému sportu. "Sám bych nic nedokázal. Musím proto poděkovat všem, díky kterým jsme to zvládli," podotkl legendární žokej, jenž už získal stovky trofejí.

Cena Gutha-Jarkovského byla však nejtěžší, kterou kdy přebíral. Soška totiž váží přibližně 15 kg. "Držel jsem ji v ruce jen minutu a jsem rád, že je putovní a že ji nemusím vozit domů a pak ji vracet," pousmál se Váňa, jenž do svého držení dostal "jen" plaketu, připomínající dnešní úspěch.

Cena Jiřího Gutha-Jarkovského byla založena roku 1933 a s výjimkou několika válečných let byla udělována až do roku 1948. Před patnácti lety byla obnovena a jejími držiteli se staly nejúspěšnější postavy českého sportu.

V minulém roce cenu získala olympijská šampionka v hodu oštěpem z Pekingu Barbora Špotáková a před ní rychlobruslařka Martina Sáblíková. V minulosti byla oceněna například běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, dvojnásobnými laureáty jsou také oštěpař Jan Železný a desetibojař Roman Šebrle

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy