Váňa zasadil v pražské botanické zahradě buk. Strom tvoří také část legendárního Taxisu

Sport Sport
3. 10. 2017 18:45
Výběr buku lesního pro Josefa Váňu byl podle kurátora dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáše Vencálka symbolický.
Josef Váňa zasadil v rámci projektu projektu Kořeny osobností strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy.
Josef Váňa zasadil v rámci projektu projektu Kořeny osobností strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy. | Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Praha - Legendární žokej Josef Váňa se v úterý stal 81. osobností, která se v Botanické zahradě hl. m. Prahy zúčastnila projektu Kořeny osobností. Osminásobný vítěz Velké pardubické vysadil buk lesní.

Výběr typického českého opadavého stromu byl symbolický. "Buk tvoří společně s habrem vegetační část Velkého Taxisova příkopu, který je v pořadí čtvrtou překážkou Velké pardubické a jejím nejznámějším skokem," uvedl kurátor dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáš Vencálek.

Buk lesní dorůstá výšky až 50 metrů. Vyskytuje se nejen v Česku, ale téměř v celé Evropě. Mimo své hospodářské využití je i vynikající okrasnou dřevinou do velkých sadovnických úprav. V Tróji vysazovaný strom je červenolistá forma buku Fagus sylvatica f. purpurea. Ta zaujme návštěvníky zahrady hlavně svými listy, které jsou na jaře purpurové, přes léto intenzita zbarvení klesá a na podzim přechází do měděných barev. 

Do projektu Kořeny osobností se za více než osm let jeho existence zapojilo osm desítek slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity.  Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy