Váňa zasadil v pražské botanické zahradě buk. Strom tvoří také část legendárního Taxisu

Sport Sport
3. 10. 2017 18:45
Výběr buku lesního pro Josefa Váňu byl podle kurátora dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáše Vencálka symbolický.
Josef Váňa zasadil v rámci projektu projektu Kořeny osobností strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy.
Josef Váňa zasadil v rámci projektu projektu Kořeny osobností strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy. | Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Praha - Legendární žokej Josef Váňa se v úterý stal 81. osobností, která se v Botanické zahradě hl. m. Prahy zúčastnila projektu Kořeny osobností. Osminásobný vítěz Velké pardubické vysadil buk lesní.

Výběr typického českého opadavého stromu byl symbolický. "Buk tvoří společně s habrem vegetační část Velkého Taxisova příkopu, který je v pořadí čtvrtou překážkou Velké pardubické a jejím nejznámějším skokem," uvedl kurátor dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáš Vencálek.

Buk lesní dorůstá výšky až 50 metrů. Vyskytuje se nejen v Česku, ale téměř v celé Evropě. Mimo své hospodářské využití je i vynikající okrasnou dřevinou do velkých sadovnických úprav. V Tróji vysazovaný strom je červenolistá forma buku Fagus sylvatica f. purpurea. Ta zaujme návštěvníky zahrady hlavně svými listy, které jsou na jaře purpurové, přes léto intenzita zbarvení klesá a na podzim přechází do měděných barev. 

Do projektu Kořeny osobností se za více než osm let jeho existence zapojilo osm desítek slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity.  Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením

 

Právě se děje

před 51 minutami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit EU vyzval k propuštění Navalného

Summit EU odsoudil zacházení s ruským opozičníkem Navalným a požaduje jeho okamžité propuštění na svobodu, uvedl šéf Evropské rady Charles Michel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy