reklama
 
 

Váňa zasadil v pražské botanické zahradě buk. Strom tvoří také část legendárního Taxisu

3. 10. 2017 18:45
Výběr buku lesního pro Josefa Váňu byl podle kurátora dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáše Vencálka symbolický.

Praha - Legendární žokej Josef Váňa se v úterý stal 81. osobností, která se v Botanické zahradě hl. m. Prahy zúčastnila projektu Kořeny osobností. Osminásobný vítěz Velké pardubické vysadil buk lesní.

Výběr typického českého opadavého stromu byl symbolický. "Buk tvoří společně s habrem vegetační část Velkého Taxisova příkopu, který je v pořadí čtvrtou překážkou Velké pardubické a jejím nejznámějším skokem," uvedl kurátor dřevin mírného pásma trojské botanické zahrady Tomáš Vencálek.

Buk lesní dorůstá výšky až 50 metrů. Vyskytuje se nejen v Česku, ale téměř v celé Evropě. Mimo své hospodářské využití je i vynikající okrasnou dřevinou do velkých sadovnických úprav. V Tróji vysazovaný strom je červenolistá forma buku Fagus sylvatica f. purpurea. Ta zaujme návštěvníky zahrady hlavně svými listy, které jsou na jaře purpurové, přes léto intenzita zbarvení klesá a na podzim přechází do měděných barev. 

Do projektu Kořeny osobností se za více než osm let jeho existence zapojilo osm desítek slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity.  Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením

autor: Sport | 3. 10. 2017 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama