Váňa plánuje jet Velkou pardubickou, chtěl by mít třicet startů

ČTK ČTK
12. 4. 2016 15:27
Osminásobný vítěz slavného překážkového dostihu dnes uvedl, že by se letos rád zúčastnil a v roli jezdce zaokrouhlil počet startů na třicet.
Josef Váňa
Josef Váňa | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Žokej Josef Váňa potvrdil, že to myslí s návratem do sedla při Velké pardubické vážně. Osminásobný vítěz slavného překážkového dostihu dnes uvedl, že by se letos rád zúčastnil a v roli jezdce zaokrouhlil počet startů na třicet.

"Rád bych se jí ještě naposledy potřicáté zúčastnil," řekl dnes Váňa na otázku, jak to vypadá s jeho startem v letošní Velké pardubické. Pokud se 9. října ze sedla do závodu pustí, bude v třiašedesáti letech nejstarším účastníkem historie.

Pokud ale chce mít v pardubické třicet účastí, bude muset jet ještě dvakrát. Přes Taxisův příkop skákal osmadvacetkrát, poprvé v roce 1985, a vynechal ročníky 2000, 2007 a 2015. Čtyřikrát vyhrál s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.

Jeho letošní účast závisí na několika faktorech. "To znamená, že musím být v cajku, musím mít dobrého koně a pak je to možné," konstatoval. Koně už má ve stáji vyhlédnutého. "Jmenuje se Hawk Wing, protože mi hodně povahou i projevem v dostihu připomíná Tiumena, ale to není podstatné. Koní do pardubické bude z naší stáje hlášených víc, spíš jde o to, abych byl já připraven," doplnil Váňa.

K absolvování pardubické musí s koněm dokončit jeden z kvalifikačních dostihů. Určitě nepojede ten první v květnu. "To bych možná ani váhově nezvládl, ale druhý, třetí nebo čtvrtý bych určitě měl jet," uvažoval. Na druhou stranu je případně i připraven pardubickou nejet. "Pokud ale nebudu cítit, že to má cenu, tak to klidně uzavřu uprostřed sezony. V tom nebudu mít určitě problém," uvedl Váňa.

Nyní ale vše směřuje k tomu, že se na startu v sedle objeví. Začal na sobě pracovat, jezdí na kole a po ránu posiluje. "Sem tam chodím plavat, ale ještě to není to pravé. Měl bych chodit minimálně třikrát týdně, ale to všechno přijde," řekl.

Mnozí možná považují za nerozumné, že se ve svém věku chce stále pokoušet pardubickou absolvovat. Slýchává, že je blázen. "Ať si každý myslí, co chce. Já vím, co dělám," oponuje Váňa a dodává: "Já s klukama denně jezdím rychlé práce a skáču a to nikomu nevadí, že když je problém, tak na koně vleze starý Váňa a vyřeší to."

Když mluví o Velké pardubické, má jiskru v oku. Jako by omládl. Sám si ale nepřipadá, že by myšlenkou na start pookřál. "Každý den jdu s radostí do práce, protože mám to štěstí, že dělám, co mě baví, protože mě vždy čeká něco nového," řekl.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy