Váňa Pardubickou nepojede. Není spokojený se svým koněm, počká ještě rok

Sport ČTK Sport, ČTK
29. 9. 2016 11:39
Josef Váňa starší se letos na dráhu Velké Pardubické nevydá. Jeho kůň Rabbit Hawk Wing nemá formu. "Zkusím to za rok," řekl legendární žokej deníku iSport.cz. Pětašedesátiletý Váňa na trati nejslavnějšího českého dostihu chyběl už loni, na letošek chystal velký návrat. S Rabbit Hawk Wingem ale nebyl po přípravných dostizích spokojený, a tak se útok na deváté vítězství na Velké Pardubické tedy prozatím odkládá.
Josef Váňa
Josef Váňa | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Žokej Josef Váňa starší nepojede letos Velkou pardubickou. Osminásobný vítěz slavného dostihu není spokojen s koněm Rabbit Hawk Wing, z něhož spadl ve čtvrté kvalifikaci. Třiašedesátiletá legenda to řekla serveru iSport.cz. Letošní 126. ročník se uskuteční v neděli 9. října.

"Zkusíme to za rok. Já se dám zatím do pořádku, pokud to půjde, a kůň bude mít víc zkušeností," řekl Váňa na středečních dostizích v Karlových Varech.

Kůň před překážkou zaváhal

Váňa předloni ukončil kariéru a loňskou Velkou pardubickou sledoval jen z hlediště. Už na konci roku ale plánoval návrat. S osmiletým ryzákem Rabbit Hawk Wing ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov absolvovali červnovou kvalifikaci a skončili sedmí.

Jeli i čtvrtou kvalifikaci, v níž na čtvrté překážce Váňa vypadl ze sedla. "Před skokem si přišlápl. Šel jakoby na hlavu, já jsem ho předběhl a vyletěl jsem z toho. Pro mého koně musí být Taxis jako proutěná překážka," přiznal poté Váňa, že se mu kůň nezdá.

Ještě ho zkoušel v závěrečné skokové přípravě a pak se definitivně rozhodl, že letos se s Rabbitem Hawk Wing na start slavné steeplechase nepostaví. Páteční losování čísel se tak uskuteční bez nich. Z pozice trenéra Váňa pošle na start Velké Pardubické trojici koní Ange Guardian, Rabbit Well a Zarif.

Znovu za rok?

Před sezonou byl Váňa psychicky připraven také na variantu, že se svého srdcového dostihu nezúčastní. "Pokud nebudu cítit, že to má cenu, tak to klidně uzavřu uprostřed sezony. V tom nebudu mít určitě problém," řekl v dubnu.

Velkou pardubickou jel osmadvacetkrát a vynechal jen ročníky 2000, 2007 a 2015. Čtyřikrát vyhrál s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským (1997) a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.

 

Právě se děje

před 26 minutami

EU uvalila sankce na čtyři Rusy kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské činitele kvůli uvěznění opozičníka Alexeje Navalného a potlačování protestů. Je mezi nimi generální prokurátor či hlavní vyšetřovatel. Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy