Van Rouwendaalová špatně odbočila a plavala o 200 metrů víc než soupeřky. Přesto byla na ME druhá

12. 8. 2018 17:37
Sharon van Rouwendaalová se zbytečnou chybou připravila o čtvrtý titul mistryně Evropy v dálkovém plavání ze čtyř startů v Glasgow.
Sharon van Rouwendaalová na ME 2018 v Glasgow.
Sharon van Rouwendaalová na ME 2018 v Glasgow. | Foto: Reuters

Glasgow - Dálkové plavkyni Sharon van Rouwendaalové ve čtvrtém startu na mistrovství Evropy v Glasgow těsně uniklo čtvrté zlato. Čtyřiadvacetiletá Nizozemka se sice dokázala v závodě na 25 km vrátit do boje o medaile poté, co špatně odbočila a musela se vracet, ve finiši však prohrála o jedinou desetinu sekundy s Italkou Ariannou Bridiovou.

Van Rouwendaalová v minulých dnech na ME na největším skotském jezeře Loch Lomond vyhrála závody na 5 a 10 km a štafetu. Velkou favoritkou byla i v dnešním maratonu, ale po obrovské chybě se zdálo, že skončí bez cenného kovu.

Zhruba pět kilometrů před cílem totiž vedoucí van Rouwendaalová špatně zatočila a po upozornění se musela zhruba 200 metrů vracet a obeplavat bójku správným směrem. Podobná minela se olympijské vítězce stala na ME na desítce před dvěma lety, kdy ji špatné odbočení krátce před cílem stálo medaili.

Tentokrát však měla dost času se do čela pole závodnic vrátit, ale možná kvůli chybějícím silám v závěru těsně prohrála s o dva roky mladší Italkou Bridiovou. Po více než pěti a čtvrt hodinách závodu tak obě nejrychlejší plavkyně dělila jediná desetina sekundy.

Mužský závod vyhrál Maďar Kristóf Rasovszky, jenž přidal zlato z maratonu ke středečnímu triumfu v nejkratším dálkovém závodě na 5 km. Český reprezentant Matěj Kozubek byl třináctý. "Jsem docela spokojený už kvůli tomu, že je to první závod, kdy jsem neměl ztrátu deset minut, ale jen nějakých necelých šest. Na nejdrsnější závod jsme měli nejdrsnější podmínky," uvedl Kozubek v tiskové zprávě.

Lenka Štěrbová doplavala mezi ženami v silném dešti čtrnáctá. "Byl to pro mě strašně těžký závod. Nejsem zvyklá plavat v neoprenu a dnes to ve spojení s poměrně velkými vlnami bylo pro mě extrémně náročné. Jsem ráda, že jsem závod vůbec dokončila," řekla vyčerpaná Štěrbová.