Van der Poel je potřetí mistrem světa v cyklokrosu, Češi náročnou trať nezvládli

2. 2. 2020 15:57
Nizozemec Mathieu van der Poel obhájil titul mistra světa v cyklokrosu, před druhým Britem Thomasem Pidcockem zvítězil o minutu a 20 sekund.
Van der Poel
Van der Poel | Foto: Luboš Vácha

Pro celkově třetí triumf v elitní kategorii si dnes v Dübendorfu dojel po suverénním výkonu s velkým náskokem. Bronz vybojoval nejlepší ze zástupců belgické cyklokrosové velmoci Toon Aerts, který na vítěze ztratil minutu a 45 sekund.

Ani jeden ze tří českých reprezentantů náročný závod na rozblácené trati nedokončil. Jan Nesvadba, Michael Boroš i překvapivý mistr republiky Emil Hekele byli v závěru kvůli velké časové ztrátě staženi z trati.

Pětadvacetiletý Van der Poel, který se prosazuje i na silnici a v závodech horských kol, navázal na pět let starý titul z Tábora a loňský triumf z dánského Bogense.

"Myslím, že se mi povedlo zajet dokonalý závod. Cítil jsem se opravdu výborně, a když se mi podařilo v prvním kole ujet, dalo mi to křídla," uvedl Van der Poel, který si loni v září jel pro titul i na silničním šampionátu, ale v závěru mu úplně došly síly.

"Chtěl jsem dneska ujet hned ze začátku, protože ta trať je vážně obtížná. Bylo to jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy jel. Hlavně ke konci, na ty můstky se skoro nedalo vydrápat," řekl nizozemský univerzál, jenž se třetím titulem vyrovnal například Zdeňku Štybarovi.

Dvacetiletý Pidcock se prosadil na stupně vítězů hned ve své premiérové sezoně v elitní kategorii. Bývalý juniorský šampion a loňský vítěz závodu do 23 let získal mezi elitou první medaili pro Británii v historii. Pro silnou belgickou výpravu skončil hlavní závod nejhůř od roku 2008, kdy brala také pouze bronz.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Dübendorfu (Švýcarsko), muži elite: 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:08:52, 2. Pidcock (Brit.) -1:20, 3. Toon Aerts -1:45, 4. Van Aert -2:04, 5. L. Sweeck -2:32, 6. M. Vanthourenhout (všichni Belg.) -3:12, 7. Van Kessel (Niz.) -3:52, 8. Merlier -4:32, 9. Hermans -4:48, 10. Iserbyt (všichni Belg.) -5:11, …Boroš, Hekele, Nesvadba (všichni ČR) nedokončili. Junioři: 1. Nys 38:50, 2. Belmans -31, 3. Verstrynge (všichni Belg.) -38, …14. Zatloukal -2:01, 15. Stránský -2:17, 27. M. Kopecký -4:07, 43. Jindřich -5:42, 49. Fiala (všichni ČR) -6:27. Ženy do 23 let: 1. Norbertová-Riberolleová (Fr.) 48:31, 2. Vasová (Maď.) -27, 3. Kayová (Brit.) -40, …23. Švihálková (ČR) -9:49.