Valverde vybojoval rekordní čtvrté vítězství na Valonském šípu

20. 4. 2016 17:28
Alejandro Valverde
Alejandro Valverde | Foto: Reuters

Huy (Belgie) - Španělský cyklista Alejandro Valverde vyhrál potřetí za sebou jednorázový závod Valonský šíp a celkovým čtvrtým vítězstvím se stal rekordmanem této belgické klasiky. Roman Kreuziger vybojoval v jubilejním 80. ročníku stejně jako v loňském roce jedenácté místo.

Pětatřicetiletý Valverde projel cílem na vrcholu legendárního Mur van Huy jako první už v roce 2006, od roku 2014 závodu WorldTour kraluje hvězda stáje Movistar bez přestávky. Tentokrát jej na stupně vítězů doprovodili soupeři ze stáje Etixx-Quick-Step Julian Alaphilippe z Francie, jenž byl druhý i vloni, a Daniel Martin z Irska, kteří závěrečné stoupání dokončili ve stejném čase jako vítěz.

Kreuziger přijel v desetičlenné skupině se ztrátou pěti sekund. Druhý český jezdec na startu Petr Vakoč se s více než pětiminutovým mankem nevešel do první stovky pořadí.

Nadvláda španělských jezdců trvá na Valonském šípu už od roku 2012, kdy zvítězil Joaquim Rodríguez. Před Valverdeho hattrickem se mezi vítěze zapsal také Daniel Moreno.

Valonský šíp je součástí takzvaného Ardenského týdne, který odstartoval v neděli závodem Amstel Gold Race. Série vyvrcholí nedělní klasikou Lutych-Bastogne-Lutych.

Cyklistický jednorázový závod Valonský šíp (WorldTour) - 196 km:

1. Valverde (Šp./Movistar) 4:43:57, 2. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step), 3. D. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Sky) -4, 5. Gasparotto (It./Wanty), 6. S. Sánchez (Šp./BMC), 7. Albasini (Švýc./Orica), 8. Ulissi (It./Lampre), 9. Barguil (Fr./Giant), 10. Costa (Portug./Lampre), 11. Kreuziger (ČR/Tinkoff Team) všichni -5, ...107. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -5:25.

Poznámka: Vlastníkem stáje Etixx - Quick-Step, za níž Petr Vakoč jezdí, je Zdeněk Bakala, který je zároveň vlastníkem vydavatelství Economie, pod nějž patří i Aktuálně.cz.