Valenta vybojoval v Davosu třetí místo

3. 3. 2006 22:44
Davos - Český akrobat Aleš Valenta obsadil třetí místo v dnešním závodě Světového poháru ve švýcarském Davosu. V první soutěži skokanů po olympijských hrách, kde vypadl už v kvalifikaci, nestačil jen na vítězného Kanaďana Steva Omischla a Alexeje Grišina z Běloruska. V této sezoně tak Valenta v prestižním seriálu poprvé vystoupil na stupně vítězů.

Olympijský šampion ze Salt Lake City postoupil do finálové dvanáctky z šesté pozice. V rozhodující části závodu pak předvedl
dvě trojná salta s čtyřmi vruty, u nichž na rozdíl od olympijské soutěže zvládl dopad. "Škoda olympiády, ale ukázal, že je pořád
dobrý a patří do špičky," řekl ČTK trenér Pavel Landa.

Valenta získal 244,03 bodu a o více než sedm bodů zaostal za úřadujícím mistrem světa Omischlem, který na olympiádě stejně
jako on skončil už v kvalifikaci. V celkovém pořadí seriálu patří českému reprezentantovi před posledním závodem jedenáctá příčka. Zatím vede Kanaďan Kyle Nissen, jenž dnes skončil osmý.

Ženskou soutěž vyhrála Australanka Jacqui Cooperová, která bezmála o deset bodů porazila Bělorusku Allu Cuperovou. Třetí
skončila olympijská vítězka z turínských her Švýcarka Evelyne Leuová.