Za sezonu bych si dal tak trojku, říká Král cyklistů Štybar. A věští velkou budoucnost Vakočovi

Ondřej Kurečka
27. 11. 2015 9:09
Zdeněk Štybar obhájil korunu pro krále české cyklistiky. Celkově uplynulou sezonu hodnotí pozitivně, ale nebyl by to on, aby ještě nehledal rezervy: „Rok to byl dobrý, ale vždycky je možnost se zlepšit. Oznámkoval bych se trojkou. Stále je prostor pro zlepšení.“
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: Reuters

Praha - 51. ročník ankety Král cyklistiky má stejného vítěze, jako ten předchozí. Korunu pro nejlepšího cyklistu roku obhájil Zdeněk Štybar. Devětadvacetiletý rodák ze západočeské Plané na vyhlášení přiletěl z Mallorky, kde se již pilně připravuje na další sezonu a již jako dvojnásobný král české cyklistiky ohodnotil pro Aktuálně.cz uplynulý rok a přidal svůj pohled na rok následující.

Už se připravuje na Roubaix

Štybara na trůn vynesly především tři velké úspěchy. V uplynulém roce vyhrál jednorázovku Strade Bianche, etapu na Tour de France do Le Havre a v klasice Paříž-Roubaix dojel druhý. Který z těch závodů byl pro něj nejtěžší?

"V Le Havre, když to tak řeknu, tak to až tak těžké nebylo, protože Tour jedete tři týdny a čekáte na příležitost. Tři kilometry před cílem jsem byl asi stý, ale najednou jsem chytl dobré místo a řekl si, že to zkusím. Ale na tu jednu etapu se nepřipravujete a těžko se odhaduje, komu to bude vyhovovat. Naopak na další Roubaix jsem se začal připravovat vlastně před deseti dny.“

Celkově uplynulou sezonu hodnotí pozitivně, ale nebyl by to Štybar, aby ještě nehledal rezervy: "Rok to byl dobrý, ale vždycky je možnost se zlepšit. Oznámkoval bych se trojkou. Ještě je prostor pro zlepšení.“

Snad je konec trablům se zuby

Nová zranění se sice českému závodníkovi vyhýbala, v podstatě celý rok ale musel řešit nepříjemné problémy se zuby, které jsou stále následkem hrozivého pádu z loňského srpna.

"Teď v neděli by to mělo být definitivně vyřešeno. Budu rád, až tam zuby budu mít naklepnuté, to není na šroubek, to tam vždycky přibíjejí kladivem. Budu rád, až to budu mít za sebou, v neděli by to mělo být definitivní. Je to opravdu dost nepříjemné,“ doufá Štybar, že se zdravotní patálie chýlí ke svému konci.

Po vydařeném závodním roce si v několika týdnech volna mohl konečně plnými doušky užívat čerstvého otcovství, odpočinout si ale příliš nestihl. "V podstatě jsem si ani moc neoddechl. Slavili jsme narození syna, do toho jsme se stěhovali. Ale byli jsme s manželkou aspoň v lázních. Pauza byla docela dlouhá, ale utekla rychle.“

Snaží se krotit v tréninku

Nyní už má závodník belgické stáje Etixx-Quick Step, kterou vlastní Zdeněk Bakala, za sebou první tréninkový blok. "Už jsem něco objezdil na Mallorce. Oproti loňsku jsem přidal víc všeobecné přípravy, posilovnu, běh a podobně. Loni jsem to ze začátku s tréninkem přehnal. Letos se to snažím odtrénovat víc v klidu, i když mi zase trenér říkal, že bych neměl jezdit tolik,“ dodává se smíchem.

Co cyklistického krále čeká v dalších měsících? "V sobotu jedu charitativní závod Toma Boonena a pak odlétám na Mallorku, kde budu až do 8. prosince. První týmový mítink s nějakým nástřelem programu pro příští rok jsme už měli, ale podrobněji se budeme bavit až na prvním soustředění u Calpe. Ale loňský program bych moc měnit nechtěl, protože mi to sedělo.“

Řeč padla také na věčné téma účasti na cyklokrosových závodech. Konkrétní závody zatím Štybar rozmyšleny nemá, ale kvůli pozitivním reakcím fanoušků by se v terénu párkrát objevit chtěl.

Pozice v týmu se nemění

Hlavním cílem do příštího roku jsou samozřejmě jarní klasiky. Že by letošní úspěchy výrazněji změnily jeho pozici v týmu směrem k jasnému lídrovství, ale moc nevěří.

"Bude to pořád to samé, pořád tam budeme ve čtyřech. Na klasikách je dneska už spíše utopie jet na jednoho lídra. Ten nemůže sám pokrýt všechny nástupy, potřebujete tam další závodníky. Takže ta taktika asi bude pořád stejná. Ale možná se to vyvine jinak, že já budu moci čekat až na závěr, uvidíme.“

K tradičním závodům v příštím roce přibude další vrchol v podobě olympijských her v Riu, kam by Štybar rád jel, Tour de France jim ale obětovat nechce:

"Samozřejmě bych rád jel Tour. Olympiáda bude hodně těžká, spíše pro závodníky typu Nibaliho nebo Contadora, pro mě to asi moc nebude. Ale na okruhu jsem nebyl, takže to hodnotit nemůžu. Když tam pojedu, rád bych pomohl Romanu Kreuzigerovi nebo Leo Königovi.“

Příští sezona? Snad ještě lepší

A jak by měla dopadnout příští sezona, aby u Štybarů zavládla spokojenost? "Měla by dopadnout líp než ta letošní.“

V týmu Etixx-Quick Step došlo na podzim k poměrně zásadním změnám kádru. Mark Cavendish odešel, místo něj však stáj získala patrně nejrychlejšího závodníka posledních let, Marcela Kittela, tato změna a tvoření týmu kolem nového sprintera by mohlo ovlivnit také Štybarovy šance na start na Tour de France.

"Těžko říct. Kittel neměl letos až tak dobrou sezonu, řekněme tragickou. Samozřejmě to, že odešel Cavendish a přišel Kittel… Uvidíme, jak pojede, to nikdo neví. Ale myslím si, že tým mohl mezi odchodem Cavendishe a příchodem Kittela udělat aspoň rok mezeru. Cavendish byl se všemi v týmu kamarád a teď zase budeme během pár měsíců jezdit proti němu. To bude zvláštní, ale jsme profesionálové, tak to tak musíme brát,“ komentoval změny spolujezdců Štybar.

Jak vnímá brzy třicetiletý závodník konkurenci v podobně nastupující generaci českých jezdců?  "Myslím si, že Petr Vakoč bude do pár let špičkový cyklista, ale dokud se naše cesty nerozdělí a jsme v jednom týmu, musím ho usměrňovat,“ uzavřel se smíchem dvojnásobný nejlepší český cyklista roku. 

Poznámka: Vlastníkem stáje Etixx, za níž Zdeněk Štybar jezdí, je Zdeněk Bakala, který je zároveň vlastníkem vydavatelství Economie, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy