Házenkáři přerušili přípravu před evropským šampionátem, mají dva nakažené

ČTK ČTK
5. 1. 2022 18:40
Čeští házenkáři do pátku preventivně přerušili přípravu na mistrovství Evropy. Dva členové výpravy, z toho jeden hráč, zůstávají pozitivní na koronavirus a analýza u nich potvrdila variantu omikron.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Nový případ nákazy v mužstvu dnes nepřibyl, další testování je na programu v pátek. Do šampionátu mají svěřenci trenéra Rastislava Trtíka vstoupit 13. ledna v Bratislavě zápasem se Španělskem.

Český celek zahájil závěrečnou přípravu na šampionát v Ostravě na začátku týdne a vstupní testy na koronavirus odhalily dva pozitivní případy. Jedním z nakažených je nejmenovaný hráč a druhým pak člen realizačního týmu. Trenér Trtík na závěrečný kemp povolal 21 házenkářů.

U obou nakažených byly také dnešní testy pozitivní a zároveň se potvrdila varianta viru omikron. "Kvůli výsledkům sekvenace, které potvrdily obavy z nakažlivější varianty omikron, byla příprava preventivně přerušena až do pátečních třetích kontrolních testů. Kádr je i nadále za přísných protiepidemických pravidel separován na jednolůžkových pokojích," uvedl v tiskové zprávě mluvčí házenkářského svazu Kryštof Rossmann.

"Páteční odběry budou z hlediska inkubační doby viru zásadní. Podle jejich výsledků se posléze v souladu s hygienickými pravidly Evropské házenkářské federace (EHF) určí další protiepidemický postup přípravy před šampionátem," doplnil.

Český tým má pro případ zhoršení situace připravené náhradníky. "V povinných termínech stanovených EHF se testují a hygienické podmínky účasti na šampionátu plní také dalších 14 hráčů širší nominace, kteří budou v případě šíření nákazy uvnitř týmu připraveni do turnaje naskočit," uvedl mluvčí.

Vedle českého týmu má pozitivní případy dalších sedm reprezentací včetně jednoho ze soupeřů Trtíkova výběru v základní skupině Švédska. Zbylým protivníkem je Bosna a Hercegovina. Do další fáze turnaje projdou z každé skupiny dva nejlepší celky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nejtvrdší trest od zrušení poprav. Polku, která zavraždila svou dceru, čeká nejméně půlstoletí ve vězení

Soud v Poznani ve středu poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

Proces s Magdalenou C. týkající se vraždy s mimořádnou krutostí trval skoro rok. Podle soudce Michala Ziemniewského si žena svůj čin předem naplánovala, promyslela a připravila. Holčička Zuzia zemřela při operaci v nemocnici, když se jí lékaři snažili zachránit život. Magdalena C. se k vraždě nepřiznala a vyšetřovatelům říkala, že chtěla spáchat sebevraždu. Nicméně tvrdila, že když svoji dcerku těžce zranila, už jí na to nestačila odvaha.

Soud kromě doživotního trestu odebral Magdaleně C. na deset let volební právo. Dnešní rozsudek není pravomocný, žena se proti němu může odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy