V Rusku se systematicky dopuje, tvrdí agentura. Navrhuje vyloučení atletů z MS i olympijských her

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 17:47
Systematické dopování sportovců, ne nepodobné tomu, které probíhalo v sovětském bloku za komunistických režimů, je podle Světové antidopingové agentury (WADA) běžné i v současném Rusku. Tvrdí to alespoň zpráva, kterou WADA zveřejnila v pondělí.
Novináři čtou zprávu WADA o systematickém dopingu v Rusku
Novináři čtou zprávu WADA o systematickém dopingu v Rusku | Foto: Reuters

Ženeva - Pořádný poprask vzbudila ve sportovním světě pondělní zpráva Světové antidopingové agentury (WADA). Ta po desetiměsíčním vyšetřování prohlásila, že se v ruské atletice systematicky dopuje a doporučila vyloučit Rusko z Mezinárodní atletické federace (IAAF). A tím i ze všech soutěží včetně olympijských her.

Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů. Ruská média už zveřejnila jejich jména s dodatkem, že RUSADA (Ruská antidopingová kancelář) měla v předchozích letech zničit celkem 1417 testů.

Obviněnými sportovci jsou Jekatěrina Poistogovová (800 m), Anastasia Bazdyrevová (400 a 800 m), Maria Savinovová (olympijská vítězka na 800 metrů z Londýna), Kristina Ugarovová (1500 m) a Tatiana Mjazinuová (800 m), funkcionáři pak lékař Sergej Portugalov a trenéři Alexej Melnikov, Vladimir Kazarin, Vladimir Mochněv a Viktor Čegin.

Federace již oznámila, že se celou situací hodlá intenzivně zabývat. "Zpráva WADA je děsivá. Musíme ještě zjistit veškeré podrobnosti, ale už jsem požádal Radu IAAF, aby se možnými sankcemi proti Ruské atletické federaci začala zabývat," uvedl čerstvý šéf IAAF Sebastian Coe.

Třísetstránková zpráva byla zveřejněna v Ženevě, v plném znění si ji můžete přečíst zde. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF. Důkazy byly postoupeny Interpolu.

Státem řízený doping

Tříčlenný panel antidopingové agentury rovněž uvedl, že doping je v Rusku řízen, respektive podporován státem, a to prostřednictvím ministerstva sportu, které vede Vitalij Mutko.

Předseda komise Kanaďan Dick Pound tvrdí, že si neumí představit, že by o tom Mutko nevěděl. Ruský ministr, který měl podle zprávy nařídit manipulaci s některými vzorky, je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018. Jeho případem se hodlá zabývat etická komise FIFA.

V první reakci Mutko uvedl, že zpráva WADA je "politicky motivovaná", komise pro svá tvrzení nemá důkazy a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má pouze Mezinárodní atletická federace.

Také ruská atletická federace (RAF) nařčení o systematických manipulacích odmítá. "Chceme dostat šanci se očistit. Pokud někdo tvrdí, že šlo o provinění Federace a nikoliv jednotlivců, musí to dokázat," uvedl Vadim Zelenčok, šéf RAF.

Ředitel moskevské antidopingové agentury Grigorij Rodčenko by měl být podle komise suspendován. Ten podle zveřejněné zprávy nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů.

Problém byl i s olympijskou šampionkou

Komise zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Maria Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu.

Autoři zprávy vyslovili závěr, že atletické soutěže na hrách v Londýně byly znehodnoceny i účastí dalších ruských atletů. Rusko bylo v roce 2012 se sedmnácti medailemi druhou nejúspěšnější zemí v atletických soutěžích po Spojených státech.

Také podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala je zpráva WADA velmi znepokojující. "Může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit," uvedl Kejval na sociálních sítích.

Dle oficiálních statistik WADA ruští sportovci dopují mnohem více (nebo jsou častěji přistiženi) než jiní. Jen v roce 2013 šlo plných 12 procent všech dopingových prohřešků na konto sportovců z Ruska.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy