Draci jsou zpátky v čele baseballové extraligy, Kotlářka je druhá

Ján Jabrocký
2. 5. 2016 9:29
Baseballová extraliga pokračovala dalším dalším kolem, ve kterém se střetly dva pražské celky, které se ve dvou zápasech navzájem porazily. Obdobný scénář se opakoval během brněnského derby, ve kterém si po jednom vítězství připsala Technika i Hroši.
Drakům se zranil Jason Jarvis.
Drakům se zranil Jason Jarvis. | Foto: Pavel Kvarda

Praha - Další porci zápasů má za sebou baseballová extraliga. Loňští finalisté nastoupili proti vedoucím týmům tabulky a po dobrých výkonech si s nimi vyměnili pozice na čele tabulky.

Jeffrey Barto a Marek Červenka se blýskli vynikajícími výkony na kopci. Prvně jmenovaný dokonce udržel rivala z Techniky na nule. Příští týden extraligu čekají čtyři zápasy a v neděli je na programu All-Star Game v Třebíči.

Tempo Praha – Eagles Praha  2-19, Eagles Praha – Tempo Praha  7-10

Z důvodu víkendových oslav pětatřiceti let od založení klubu Eagles Praha odehráli oba soupeři své zápasy již ve čtvrtek a pátek. A byly to zápasy rozdílné jako den a noc. Ve čtvrtek Eagles svého soupeře přehráli prakticky ve všem a utkání muselo být ukončeno po páté směně pro vysoký rozdíl ve skóre.

Druhý zápas se moc nepovedl mladému nadhazovači Eagles Alexeji Lukaševičovi, který musel být střídán již ve třetí směně. Před její dohrávkou již Eagles prohrávali 3-8 a i přes obrovskou snahu nedokázali utkání zvrátit na svou stranu. Zatím, co domácí z šestnácti hitů vytěžili pouze sedm bodů, tak hostující hráči z devíti hned deset. Vypjatý závěr neunesl trenér Eagles Vladimír Chlup, který byl za protesty vyloučen.

"Byla v tom trochu nervozita, když jsme byli neustále na dosah,“ řekl po zápase. Bylo tam několik sporných rozhodnutí rozhodčích a v sedmé směně rozhodčí dle mého názoru udělali mylné rozhodnutí, které měl ze dvou metrů lépe vidět. Tak jsem to nevydržel a vybouchl jsem. Jako tým jsme se zlepšili na pálce a přestali jsme dělat chyby v poli." Vrátil se k utkání trenér Chlup.

"Čtvrteční zápas byl důsledkem toho, že nejsme v úplné pohodě a trápíme se,“ hodnotil sérii manažer Tempa Lubomír Čuhel. "V pátek se nám však povedlo opět nastartovat atmosféru na lavičce a přenést energii do zápasu. To nám umožnilo hrát baseball, který umíme. Proto se nám povedlo porazit Krč (Eagles – pozn. red.), na kterou dlouhodobě umíme zahrát.“

Draci Brno – Skokani Olomouc 4-3 a 7-1

Skokani přijeli do Brna potvrdit dobré výkony z úvodu sezony, což se jim povedlo pouze v prvním utkání. V něm šli Draci brzy do vedení 3-0 a v páté směně zvyšovali již na 4-0. Jenže v šesté směně dokázali Hanáci odpovědět třemi body zásluhou Aleše Navrátila a dvojbodového homerunu Jakuba Vojáka. Domácí pak ukázali své zkušenosti z těžkých zápasů a svému soupeři již nedovolili skórovat.

Druhý zápas začali lépe Skokani, kteří jako první získali bod. Ten však byl z jejich strany jediným v utkání. Naopak Draci rychle vyrovnali a pak zásluhou tříbodového homerunu Martina Schneidera zvrátili zápas na svou stranu. Bohužel v závěru se jim při běhu na první metu zranil Jason Jarvis a hřiště opustil za pomoci spoluhráčů. Pokud by jeho zranění bylo vážnější, tak by to pro Draky byla velká ztráta. Na utkání nebude v dobrém vzpomínat ani posila Skokanů Nathan Van der Linden, který si poprvé v sezóně nepřipsal žádný hit a ukončil tak svou dlouhou sérii utkání s minimálně jedním hitem. Ta se zastavila na čísle deset.

"V prvním zápase jsme inkasovali tři body hned v první směně,“ hodnotil souboje olomoucký Jakub Voják. „Nenechali jsme se tím ovlivnit a stále hráli náš baseball. Bojovali jsme dál, až přišla směna, ve které jsme se dotáhli na jeden bod. To nás nakoplo a dostali jsme Draky pod tlak. Na konci jsme měli šance otočit zápas. Pokud bychom některou z nich využili, tak bychom utkání zvrátili na svou stranu. Byl to hodně pěkný zápas pro diváky. Druhý zápas byl asi náš nejhorší v letošní sezóně.“

Hroši Brno - Technika Brno  1-0, Technika Brno - Hroši Brno 12-2

Stejně jako malé pražské derby, tak i malé brněnské přineslo dva velmi rozdílné zápasy. V prvním byli diváci svědky excelentního výkonu nadhazovače Hrochů Jeffreyho Barta, který odházel všech devět směn a soupeři nepovolil ani jeden bod.

Druhý den se v odvetě mužstva setkali na Kraví hoře, kde také dominoval domácí celek. Ten se od začátku dokázal prosazovat proti hostujícímu nadhazovači a nakonec utkání skončilo již po sedmi směnách pro vysoký rozdíl ve skóre. Velkou zásluhu na tom měl Matěj Menšík, který si připsal metu zdarma a tři hity. Jeden z odpalů navíc skončil až za plotem a Matěj se tak podílel na čtyřech bodech svého celku. Technika tak po slabším začátku postupně stoupá tabulkou vzhůru.

"S výsledkem dvojzápasu jsme spokojeni,“ řekl pro Aktuálně.cz trenér Hrochů Tomáš Svoboda. "Utkání byly z naši strany jako noc a den. V prvním zápase byla skvělá obrana. Ve druhém se nám nedařilo, na co jsme sáhli. Neměli jsme svůj den.“

"V pátek jsme se nedokázali prosadit proti jejich nadhazovači,“ začal své hodnocení Martin Střítecký z Techniky. „Když už se nám povedlo dostat na mety, tak jsme se nedokázali koncentrovat na pálce a stáhnout body. Byl to zápas nadhazovačů. Ve druhém jsme zahráli výborně v obraně a dobře zaházeli Daniel Mráz a Tristan Crawford. Hroši sice šli do vedení, ale my jsme využili jejich chyby a vyrovnali. Pak jsme přidávali v každé směně body a vyhráli jsme o rozdíl.“

Arrows Ostrava – Kotlářka Praha  1-5 a 6-16

Poslední dva víkendy byli Arrows stoprocentní a určitě věřili, že uspějí i proti Kotlářce. Nakonec před domácími diváky nevybojovali ani jednu výhru. První utkání bylo parádním soubojem nadhazovačů. Na kopci se proti sobě postavili dva nejlepší nadhazovači soutěže. Diváci tak museli čekat na první doběh až do čtvrté směny, kdy se domácí prosadili proti Marku Červenkovi. Víc jim však český reprezentační nadhazovač v celém zápase nepovolil. Jeho konkurent v domácím dresu Moldavec Petru Balan udržel čistý štít, ale ze hry odešel již po šesti směnách.

Střídající nadhazovači ostravského týmu již tak úspěšní nebyli a Kotlářka dokázala otočit skóre. Velkou zásluhu na obratu měl nejlepší cizinec minulé sezóny Mitch Nilsson, který odpálil tříbodový homerun. Marek Červenka nakonec na kopci vydržel opět celých devět směn a připsal si celkem patnáct strikeoutů.

Druhý zápas již byl od začátku v režii Kotlářky, která postupně navyšovala skóre. Utkání se nakonec hrálo pouze na osm směn, když bylo ukončeno předčasně pro vysoký rozdíl ve skóre. Martin Mužík si v dresu mistra připsal čtyři dobré odpaly a podílel se na třech stažených bodech. Dalších pět stažených bodů měl na svém kontě Mitch Nilsson, který i v tomto zápase odpálil jeden homerun.

"My jsme se dvěma výhrami spokojeni,“ hodnotil sérii Ondřej Chocholatý. "V prvním zápase nás šest směn držel jejich nadhazovač, který házel opravdu výborně. Když pak nastoupili mladí nadhazovači, tak jsme se proti nim dokázali prosazovat a vše rozhodl homerunem Mitch Nilsson. Marek Červenka byl opět perfektní. Ve druhém zápase se ukázalo, že umíme hrát na Ondřeje Satoriu a utkání jsme měli ve své režii.“

Draci Brno – Arrows Ostrava  8-7

Parádní zápas byl k vidění v neděli večer na brněnském Městském baseballovém stadionu. Obě mužstva se až do samotného závěru přetahovali o vedení. Po sedmé směně Draci vedli 6-2, ale v první půlsměně osmé směně Arrows pěti body získali vedení. Draci však vzápětí odpověděli vyrovnávajícím doběhem.

V dohrávce deváté směny při dvou autech dokázal odpálit míč Karel Hrušovský tak, že stáhl pro vítězný bod Michala Ondráčka a domácí se mohli radovat z další výhry. Za Draky jednu směnu odházel také mladý Jan Nebenführ, pro kterého to byl první zápas v Extralize. "Byl jsem trošku nervózní,“ řekl po zápase. "Ale až na konci, když jsem šel do dogoutu, tak jsem si uvědomil, jak silná pálka proti mně stála. Byl tam Juněc, Malík a Čech, což jsou tři výborní pálkaři a jsem rád, že jsem to zvládl.“

"Tento víkend ukázal, jak na tom jsme. Zjistili jsme, že pokud budeme hrát do konce, můžeme vyhrát proti komukoli, ale také nám ukázal, že proti soupeřům jako Kotlářka a Draci je potřeba hrát bez chyb celý zápas. Ukázali nám, že po malé chybě v obraně jsme vždy na konci zápasu dostali rozhodující body. Víme co zlepšit, držíme při sobě a budeme se rvát o každou výhru,“ zhodnotil celý víkend Jakub Malík z Ostravy.

Aktuální tabulka baseballové extraligy:

1. Draci Brno 9-2
2. Kotlářka Praha 7-3
3. Skokani Olomouc 7-4
4. Arrows Ostrava 6-4
5. Cardion Hroši Brno 5-8
6. Technika Brno 4-7
7. Eagles Praha 3-8
8. Tempo Titans Praha 3-8
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy