V pátek začne Štěpánek s Mónakem. Berdych půjde na Mayera

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 9. 2013 13:00
Semifinále Davis Cupu mezi Českem a Argentinou zahájí páteční dvouhra mezi českou dvojkou Radkem Štěpánkem a jedničkou soupeře Juanem Mónakem.
Juan Mónaco (vlevo) a Radek Štěpánek se utkají v semifinále Davis Cupu v úvodní páteční dvouhře.
Juan Mónaco (vlevo) a Radek Štěpánek se utkají v semifinále Davis Cupu v úvodní páteční dvouhře. | Foto: Reuters

Praha - Semifinále Davis Cupu mezi Českem a Argentinou zahájí v pražské O2 areně páteční dvouhra mezi českou dvojkou Radkem Štěpánkem a jedničkou soupeře Juanem Mónakem (15:00, online reportáž vám přineseme ZDE).

Hned po nich na kurt ke druhé dvouhře nastoupí česká jednička Tomáš Berdych proti Leonardu Mayerovi.

Rozhodl o tom čtvrteční los na Staroměstské radnici v Praze.

Štěpánek Mónaka už v DC porazil  

Čerstvý vítěz čtyřhry na US Open a 61. muž žebříčku ATP Štěpánek se s Mónakem v Davis Cupu utká po čtyřech letech. Štěpánek v rozhodující dvouhře tehdy ve čtvrtfinále v Ostravě vyhrál 3:0 na sety.

Celkově pak má s 30. hráčem ATP ve vzájemných zápasech kladnou bilanci 4:2, poslední zápas loni na turnaji v Cincinnati vyhrál 2:0 na sety.

To Berdych s Mayerem se ještě ve dvouhře neutkali, ve zmíněném čtvrtfinále před čtyřmi lety však Berdych spolu se Štěpánkem vyhráli čtyřhru nad dvojicí Mayer, José Acasuso.

"Měl jsem tady čtyři dobré hráče a věřím, že Leo odehraje výborně," řekl na tiskové konferenci po losu argentinský kapitán Martin Jaité k tomu, že je Mayer jako 93. hráč světa z nominovaných Argentinců nejníže na žebříčku ATP. 

"Nás to ale nepřekvapilo vzhledem k výsledkům Mayera na rychlých površích, ale já se soustředím na sebe," poukázala světová pětka Berdych na to, že Mayer má nejlepší formu z argentinské čtyřky na tvrdém povrchu.

"Ve čtyřhře moc možností nemají"

Tentokrát byli do čtyřhry nahlášeni na české straně zbylí dva členové českého týmu Lukáš Rosol a Jiří Veselý, i když se předpokládá, že do ní opět nastoupí Berdych se Štěpánkem. Argentinci oznámili dvojici Carlos Berlocq, Horacio Zeballos.

"Je to pravděpodobná dvojice, ale možná v ní může být zabudován i Mayer. Možností moc nemají," přiznal český kapitán Jaroslav Navrátil.

Pokud by nebylo po sobotní čtyřhře rozhodnuto o finalistovi, do úvodní nedělní dvouhry by zasáhly jedničky obou týmů Berdych s Monakem, do závěrečné dvouhry jsou nahlášeni Štěpánek s Mayerem. 

A pokud by obhájci trofeje postoupili do finále, už nyní je jisté, že by jej odehráli u soupeře. Buď v Srbsku, nebo v Kanadě.

S Argentinci se Češi utkali v semifinále soutěže i loni, v Buenos Aires tehdy vyhráli 3:2 na zápasy, když se na všech třech bodech podílel Berdych.

Program utkání Česko - Argentina:

 

Pátek (15:00): Štěpánek (61. v žebříčku dvouhry ATP) - Mónaco (30.), Berdych (5.) - Mayer (93.),

Sobota (14:30): Hájek, Rosol - Berlocq, Zeballos.

Neděle (14:00): Berdych - Mónaco, Štěpánek - Mayer.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy