26. 9. 2007 15:52
Floyd Landis se brání, je prý nevinný
Floyd Landis
Floyd Landis | Foto: Reuters

Paris - Americký cyklista Floyd Landis, který kvůli dopingu přišel minulý týden o titul vítěze Tour de France za ročník 2006, se cítí nevinen.

Vítězství ve slavném závodu měl podle svého názoru dosáhnout férovou cestou, nikdy prý žádnou zakázanou látku nevzal. "V noci spím dobře, vím totiž, že Tour de France jsem vyhrál poctivě, nikdy jsem nikoho nepodváděl," řekl Landis pro web www.floydfairnessfund.org.

Dále čtěte:

Americká arbitráž jednatřicetiletého Landise uznala vinným z úmyslného požití mužského hormonu testosteronu, jehož zvýšenou hladinu odhalila antidopingová kontrola během jeho triumfu na Tour v roce 2006.

"Byl uznán vinným. To potvrzuje, že systém pracuje dobře a nezáleží na tom, kdo jste," řekl prezident Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.

Landis dostal dvouletý distanc a místo něj se vítězem ročníku 2006 stal Španěl Oscar Pereiro, který v celkovém pořadí skončil 57 vteřin za Landisem.

Americký cyklista zvažuje další kroky, které povedou k očištění jeho jména. Jednou z možností je hájit se u Soudu pro sportovní arbitráže (CAS). "Pan Landis zvažuje další možnosti, určitě se ale nemíní vzdát," řekl agentuře Reuters Landisův právník Maurice Suh.

"Jestliže z mé kauzy vzejde něco dobrého, pak to bude nepochybně zjištění, že antidopingový systém je zkorumpovaný a neúčinný," je přesvědčen o špatném fungování dopingových kontrol Landis.