V lezení září nejen Ondra. Adamovská při své premiéře vyhrála finále Světového poháru

18. 7. 2021 21:52
Dvacetiletá Eliška Adamovská vyhrála při své premiéře ve finále závod Světového poháru v lezení na obtížnost ve francouzském Brianconu a je první českou ženskou medailistkou v této disciplíně v seriálu. Martin Stráník získal stejně jako v úterý v Chamonix bronz. Opět tak využil absence některých lezců včetně úřadujícího mistra světa Adama Ondry, kteří se připravují na olympijské hry.
Eliška Adamovská
Eliška Adamovská | Foto: ČTK

Dvacetiletá Adamovská loni v listopadu v Moskvě získala bronz na mistrovství Evropy v olympijské kombinaci a stříbro v obtížnosti. Ve stejné disciplíně se dnes poprvé ve Světovém poháru dostala do finále a v něm všech sedm soupeřek předčila. Získala tak nejcennější medaili v kariéře.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit. Mám pocit, že je to sen," řekla rodačka z Havířova v přenosu světové federace IFSC z finále. Společně se Stráníkem se postarali v Brianconu o to, že po 18 letech mělo české sportovní lezení zastoupení ve finále mužů i žen na Světovém poháru v disciplíně obtížnost. Mezi muži dnes dominoval Ital Stefano Ghisolfi.

Zatímco Ondra patří dlouhodobě ke světové špičce a bude favoritem i olympijské premiéry v Tokiu, Stráník si v úterý v Chamonix zajistil poprvé v obtížnosti světovou medaili. Adamovská dnes navázala na zatím poslední finálovou účast Terezy Kysilkové z roku 2003.

SP ve sportovním lezení v Brianconu (Francie) - obtížnost:

Muži: 1. Ghisolfi (It.), 2. Fakirjanov (Rus.), 3. Stráník, …v kvalifikaci 48. Volf, 63. Cink, 65. Vopat (všichni ČR).

Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů): 1. Ghisolfi 291, 2. Bailey (USA) 255, 3. Lehmann (Švýc.) 199, …6. Stráník 158,87, 26. Ondra (ČR) 40.

Ženy: 1. Adamovská (ČR), 2. Grossmanová (USA), 3. Lukanová (Slovin.), …v kvalifikaci 34. Smetanová, 55. Novotná (obě ČR).

Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů): 1. Grossmanová 231, 2. Rogoraová (It.) 223, 3. Lukanová 218, …6. Adamovská 162, 55. Smetanová 1,62.