V Hochfilzenu to bylo poprvé. Může tam začít další krasojízda biatlonistek

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 12. 2015 6:05
Šest závodů, tři vítězství, pětkrát stupně vítězů. Taková byla famózní loňská bilance české ženské biatlonové štafety. Bude krasojízda pokračovat i v nové sezoně?
Tak slavily jeden z loňských triumfů. Bude se štafetě dařit i letos?
Tak slavily jeden z loňských triumfů. Bude se štafetě dařit i letos? | Foto: ČTK

Hochfilzen - Šest závodů, tři vítězství, pětkrát stupně vítězů. Taková byla famózní loňská bilance české ženské biatlonové štafety. Bude krasojízda pokračovat i v nové sezoně? První odpověď nabídne rakouský Hochfilzen. Právě tam se přesunul světový biatlon ze švédského Östersundu, kde minulý týden začal letošní Světový pohár.

Štafety jsou na programu až na závěr závodního víkendu, tedy v neděli. V pátek se v malém městečku na pomezí Tyrolska a Salcburska uskuteční sprinty a v sobotu stíhací závody.

Čeští muži budou napravovat nezdary z první zastávky seriálu, ženy se pokusí navázat na skvělé výkony Gabriely Soukalové a slušné úspěchy Veroniky Vítkové.

Silné budou Němky i Ukrajinky

Obě české favoritky jsou po Östersundu v první desítce celkového pořadí, Soukalová dokonce ponese žlutý trikot pro vedoucí závodnici. Vítková je na devátém místě. Už to samo o sobě naznačuje, že dámská štafeta může znovu pomýšlet na nejvyšší příčky.

Zbylé dvě stabilní členky týmu, tedy Eva Puskarčíková a Jitka Landová se ve Švédsku příliš neprosadily, byť zejména první jmenovaná chvílemi ukazovala velký potenciál. V Hochfilzenu Češky obhajují loňský bronz. V prvním společném klání po olympiádě v Soči, kde skončily čtvrté, nestačily přesně před rokem jen na Němky a Rusky.

Německý tým je nabitý i letos. Hildebrandová, Preussová, Hinzová i Gössnerová ukazují výtečnou formu. A to se zatím na lyže nepostavila indisponovaná hvězda Laura Dahlmaierová.

Hrozit mohou i Ukrajinky, které jsou hned tři v elitní patnáctce Světového poháru. Čtvrtá je Pidhrušná, desátá Abramovová a patnáctá Džymová. A na stupně vítězů už se letos podívaly hned dvě Italky, Dorothea Wiererová a Federica Sanfilippová.

Hochfilzen? Bylo to poprvé a nejsilnější

Trenér českých žen Zdeněk Vítek nechtěl před první štafetou sezony příliš rozebírat šance svých svěřenkyň, raději zavzpomínal na minulý rok a první výrazný úspěch čtveřice Vítková, Puskarčíková, Landová, Soukalová.

"Štafety z prosince loňského roku jsou pro mě stále největším zážitkem. Holky ukázaly, že mohou být vpředu. A přestože pak stály na pódiu ještě čtyřikrát a z toho byla dokonce tři prvenství, Hochfilzen je pro mě v tomto směru nepřekonatelný. Bylo to poprvé a bylo to nejsilnější," svěřil se trenér Vítek.

Tratě  v Hochfilzenu nejsou podle něj vůbec jednoduché. "Ale ještě větším nepřítelem je počasí. Jednak jsou některé úseky na slunci, jiné po celý den na mrazu. Kvalita sněhu se tak střídá a zejména servismani hodně trpí. Když se pak přidá i pravidelné sněžení, během kterého tam umí napadnout až 15 centimetrů sněhu za hodinu, je vymalováno. Ještě si pamatuju, že jsem tam několikrát jel skoro naslepo. Brýle nestíhaly a oči musely být přivřené," vysvětlil Vítek.

Na střelnici to bude také složité. "V Hochfilzenu je hodně nevyzpytatelná. Ale která není? Každá má svá specifika, ta hochfilzenská vedle větru i nepříjemné zadní slunce," uzavřel kouč. Úvodní páteční sprint žen, v němž obhajuje zlato z Östersundu Gabriela Soukalová, sledujte v naší online reportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy