V Ga-Pa se radoval Küttel, Janda 13.

ČTK, BettingCentrum
1. 1. 2007 16:54
Garmisch-Partenkirchen - Druhý závod Turné čtyř můstků výrazně ovlivnilo počasí, odskákáno bylo jen první kolo. Češi se oproti Oberstdorfu zlepšili, Janda však přišel o výhodu přímého startu v dalším závodě v Innsbrucku.

Automaticky zajištěný start má nejlepší patnáctka podle pořadí Světovém poháru, z té český skokan po dnešku vypadl.

Poprvé v sezoně vyhrál Švýcar Andreas Küttel a v průběžném pořadí Turné ztrácí pouhé tři body na vedoucího Rakušana Gregora Schlierenzauera. Šestnáctiletý vítěz z Oberstdorfu byl dnes čtvrtý.

Küttelův triumf je velkým překvapením. Z kvalifikace postoupil jen díky automatickému nasazení, jeho včerejší výkon (110 metrů) patřil k jednomu z nejhorších.

"Dnes jsem měl dobrý skok. Připravoval jsem se na finále, když ke mně začali přicházet ostatní a začali mi gratulovat. Neměl jsem nejdřív tušení, co se děje," uvedl vítěz druhého závodu.

"Člověk musí umět tuhle přízeň využít," okomentoval povětrnostní podmínky, které Švýcarsku přinesly dílčí vítězství v Turné po třiceti letech.

Küttel vybojoval první místo skokem dlouhým 125,5 metru a vylepšil druhou pozici z Oberstdorfu. Za ním skončili s malou ztrátou Fin Matti Hautamäki, který v kvalifikaci skočil podobně špatně jako Küttel.

Snad největší senzací se stal výkon zkušeného Japonce, 34letý Noriaki Kasai bodoval poprvé v letošní sezóně, a to hned třetím místem. Navíc předvedl nejdelší skok dne, 128 metrů. Doplatil ale na malé zaváhání na dopadu, které ho připravilo o první místo.

A Češi? Od Jandy bychom očekávali lepší výsledky, zvláště když tu před rokem jako první Čech po šestnácti letech vyhrál závod Turné čtyř můstků. Třinácté místo je ale slušné, byl s ním i spokojen samotný skokan.

V dnešním deštivém počasí s proměnlivým větrem dolétl vítěz loňského Světového poháru na značku 120 metrů a snadno porazil Fina Janneho Happonena.

Janda mínil, že za normálních okolností by v podobných podmínkách závod mohl být klidně zrušen. "Jenže se jedná o Turné, aspoň jedno kolo jsme museli odskákat," prohlásil Janda v rozhovoru s novináři.

O něco více však však potěšil výkon mladého Romana Koudelky, vedl si nad očekávání dobře.

17letý český skokan sice souboj se zkušeným Michaelem Uhrmannem z Německa prohrál, ale zásluhou výkonu 118,5 metru suverénně postoupil mezi elitní třicítku. Po zrušení druhého kola obsadil patnáctou pozici a získal tak potřetí v kariéře body do Světové poháru.

Z českého tria dnes neuspěl jen Antonín Hájek. V kvalifikaci nejlepší Čech skočil dnes pouhých 102,5 metru a obsadil 45. místo. Turné se nyní přesune do Rakouska, kde bude po denní pauze pokračovat ve středu kvalifikací.

Výsledky: 1. Küttel (Švýc.) 135,9 b. (125,5 m), 2. M. Hautamäki (Fin.) 133,0 (125), 3. Kasai (Jap.) 132,9 (128), 4. Schlierenzauer (Rak.) 129,4 (123), 5. Jacobsen (Nor.) 128,1 (122), 5. Lappi (Fin.) 128,1 (122), 5. Romören (Nor.) 128,1 (122), 8. Schmitt 127,6 (122), 9. Uhrmann (oba Něm.) 124,9 (120,5), 9. Kofler (Rak.) 124,9 (120,5), ...13. Janda 123,5 (120), 15. Koudelka 119,8 (118,5), 45. Hájek (všichni ČR) 87,5 (102,5).

Pořadí Turné po dvou závodech: 1. Schlierenzauer 425,4, 2. Küttel 422,4, 3. Jacobsen 407,8, 4. Lappi 404,4, 5. Malysz (Pol.) 404,2, 6. Ammann (Švýc.) 395,4, ...17. Janda 358,5, 29. Koudelka 335,6, 40. Hájek 195.

Průběžné pořadí SP (po sedmi závodech): 1. Schlierenzauer 460, 2. Jacobsen 441, 3. Ammann 420, 4. Küttel 386, 5. Malysz a Lappi oba 258, ...16. Janda 116, 44. Koudelka 18, 51. Matura (ČR) 9.