V Česku se poběží nejlepší vytrvalostní závody na světě

Sport Sport
9. 12. 2014 11:51
IAAF ohodnotila vytrvalostní závody v Česku pěti zlatými hvězdami a dvěma stříbrnými. Víc žádná jiná země nedostala
Pražský maraton.
Pražský maraton. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nejlepší běžecké vytrvalostní závody na světě se příští rok budou konat v České republice. Vyplývá to z hodnocení Světové atletické federace IAAF, která sedmi českým "dlouhým běhům" udělila celkem pět zlatých známek a dvě stříbrné.

Žádná jiná země tolik elitních závodů pořádat nebude.

Zlatou známku od IAAF obdržely tři akce v Praze (maraton, půlmaraton a noční běh) a také dálkové běhy v Olomouci a Ústí nad Labem. Stříbrnou pečeť budou mít v příštím roce závody v Českých Budějovicích a Karlových Varech.

"Seznam získaných ocenění jen dokazuje, že i v Ústí nad Labem se dají pořádat závody světové úrovně. Známky se přidělují vždy na jeden rok a pro nás bude velkou výzvou je obhájit. Třeba se jednou podaří udělat i zlatou celou ligu," tvrdí v tiskové zprávě Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru společnosti Run Czech, která zmíněné závody v Česku sdružuje.

Známky IAAF uděluje pořadatelům na základě různých kritérií - od věhlasných jmen ve startovní listině, přes formu dopingových kontrol, zdravotní službu až po třeba certifikovanou trať.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy