V Berlíně padl světový rekord v maratonu, popáté v řadě!

29. 9. 2013 11:27
Keňský běžec Wilson Kipsang vyhrál maraton v Berlíně v novém světovém rekordu 2:03:23 hodiny.
Keňan Wilson Kipsang slaví triumf na berlínském triumfu
Keňan Wilson Kipsang slaví triumf na berlínském triumfu | Foto: Reuters

Berlín - Keňský běžec Wilson Kipsang vyhrál maraton v Berlíně v novém světovém rekordu 2:03:23 hodiny. Bronzový olympijský medailista z Londýna překonal o 15 sekund dva roky starý výkon krajana Patricka Makaua z německé metropole.

Kipsang před závodem mluvil o tom, že si na rekord věří a dnes ukázal, že nemluvil do větru. Po 30 kilometrech ztrácela vedoucí skupina na mezičase na rekord přes 20 sekund, ale pak rychle manko smazala.

Podruhé již Kipsangovi atak na rekord vyšel

Do čela historických tabulek pomohl jednatřicetiletému vytrvalci skvělý závěr. Pět kilometrů před cílem se Kipsang odpoutal od zbývajících dvou soupeřů a mocně stahoval sekundy oproti Makauovu maximu.

"Vyšel mi můj plán. Na posledních kilometrech jsem pořád měl dost sil a ještě jsem za to vzal. Zdejší trať je úžasná," liboval si Kipsang. "Inspiroval mě Paul Tergat, který tu zaběhl rekord před deseti lety. Mám radost, že se mi to povedlo na stejné trati," uvedl.

Druhého krajana Eliuda Kipchogeho porazil o 42 sekund, mistr světa na 5000 metrů z roku 2003 se musel spokojit jen s osobním rekordem. Na Makauův rekord útočil už v roce 2011. Pět týdnů po závodu v Berlíně vyhrál Kipsang maraton ve Frankfurtu v čase 2:03:42, jímž se zařadil na druhé místo historie.

Posledních pět světových rekordů padlo v Berlíně

Loni si doběhl pro dva úspěchy v Londýně: nejprve vyhrál slavný městský maraton a poté skončil třetí na olympijských hrách. Dnes se dočkal i světového rekordu, který na rychlé berlínské trati padl už podeváté.

Kipsang za něj inkasoval prémii 50 tisíc eur (1,3 milionu korun). Vítězství mu vyneslo dalších 30 tisíc eur (770 tisíc korun). V německé metropoli padl světový rekord v maratonu popáté v řadě, poprvé se tak stalo v roce 2003.

V Berlíně měl původně běžet i Makau, ale kvůli zánětu v koleni musel start zrušit. Chyběl i loňský vítěz Geoffrey Mutai, jenž dal přednost listopadovému maratonu v New Yorku.

Mezi ženami triumfovala Kipsangova krajanka

Závod žen vyhrála Keňanka Florence Kiplagatová za 2:21:12. Na třetím místě doběhla jednačtyřicetiletá Němka Irina Mikitenková, která časem 2:24:54 zlepšila světový veteránský rekord v kategorii nad 40 let. "Cítím se na dvacet a mám dvacet let zkušeností," radovala se ze svého výkonu bývalá vítězka z Berlína či Londýna.

Populárního maratonu se dnes zúčastnilo přes 41.000 běžců ze 119 zemí. Startovním výstřelem je vyslal na trať čtyřnásobný vítěz Etiopan Haile Gerselassie, který v Berlíně dvakrát překonal světový rekord.

Rekordní maraton měl smutnou předehru. Při sobotním závodu na inline bruslích na stejné trati zemřel jednasedmdesátiletý muž.

Berlínský maraton:

Muži: 1. W. Kipsang 2:03:23 - světový rekord, 2. Kipchoge 2:04:05, 3. G. Kipsang 2:06:26, 4. Kwelio 2:07:44, 5. Kiptanui (všichni Keňa) 2:08:52, 6. Dos Santos (Braz.) 2:09:24.

Ženy: 1. Kiplagatová 2:21:13, 2. Cheropová (obě Keňa) 2:22:28, 3. Mikitenková (Něm.) 2:24:54, 4. Kipropová (Keňa) 2:28:02, 5. Davilaová (USA) 2:29:15, 6. De la Rosaová (Mex.) 2:32:35.