V Austrálii začíná silniční sezona. Půjde o souboj supertýmů

Ondřej Kurečka
19. 1. 2015 9:14
V Austrálii se chystá ostrý start letošní sezony silničních cyklistů.
Půjde o poslední závod Cadela Evanse
Půjde o poslední závod Cadela Evanse | Foto: Sirotti/Cycling News

Adelaide (Austrálie) - Konec zimy je v evropských poměrech sice ještě v nedohlednu, v jiných koutech naší planety se však již chystá ostrý start letošní sezony silničních cyklistů. Nejprestižnější seriál závodů, World Tour odstartuje již v neděli tradičně australským etapovým podnikem Tour Down Under.

Ročník 2015 začíná, s tím na druhé straně končí bohatá kariéra nejúspěšnějšího australského cyklisty historie, Cadela Evanse. Evans záměr ukončit svou profesionální kariéru odhalil již v loňském roce a právě Tour Down Under bude jeho posledním vystoupením v nejvyšší cyklistické kategorii. Sedmatřicetiletý vítěz Tour de France 2011 a bývalý špičkový biker kolo definitivně pověsí na hřebík po prvním únoru, kdy se koná závod, jenž od nynějška ponese jeho jméno – Cadel Evans Great Ocean Road Race.

Souboj klasikářů?

Tour Down Under začala nedělním kritériem v ulicích Adelaide (které ovládl Německ Marcel Kittel), ostrý start pak proběhne až v úterní první etapě. Celkový vítěz bude znám po šesté etapě, v neděli 25. února. Australský podnik je závodem obvykle přejícím klasikářům, to potvrzuje také fakt, že v minulém ročníku zvítězil domácí Simon Gerrans. Nejmenší kontinent nedisponuje horskými průsmyky, organizátoři se přesto snaží udělat závod co nejzajímavější, také letošní itinerář obsahuje krátká cílová stoupání.

Dá se očekávat, že hlavní roli budou hrát především domácí závodníci, kteří již mají za sebou domácí šampionát, na němž zvítězil Heinrich Haussler. Právě nový australský šampion by mohl patřit k černým koňům závodu. O úspěch však velmi stojí také lídr stáje Sky, Richie Porte, který se na květnovém Giru bude o lídrovskou roli dělit s Leopoldem Königem.

Úspěchem by se s kariérou jistě rád rozloučil i Evans, počítat je třeba také s Domenicem Pozzovivem, Simonem Geschkem, Larsem Boomem nebo Maximem Bouetem. A prim se budou snažit hrát také zástupci australské stáje Orica-GreenEdge.

Gerrans však pravděpodobně vítězství podle předběžné startovní listiny obhajovat nebude. Zajímavostí bude start australského bikera Daniela McConnella v drestu stáje Trek. Třetí muž celkového hodnocení SP 2014 si tak, stejně jako loni Nino Schurter, vyzkouší, jak chutná závodění na galuskách mezi absolutní elitou.

Čeká nás v roce 2015 souboj titánů?

Jsme tedy na prahu další cyklistické sezony, jaká bude? Z českého pohledu jistě zajímavá, vypadá to, že by se na každém z třítýdenních závodů měl objevit alespoň jeden český závodník. Leopold König navíc pojede Giro v roli jednoho ze dvou lídrů, uvidíme, jak to dopadne s Romanem Kreuzigerem. V případě, že mu dá arbitráž v Lausanne za pravdu, měl by se objevit po boku Alberta Contadora minimálně na jednom z trojice největších závodů.

Zábavné bude také sledovat souboj dvou „supertýmů“, tedy britského Sky a dánsko-ruského Tinkoff-Saxo. Obě stáje přes zimu posílily a měly by hrát jednu z klíčových rolí prakticky na všech velkých závodech. Tinkoff s příchodem Petra Sagana získal silnou zbraň také pro klasické závody z kraje jara, na britské straně by se o vítězství v Roubaix rád pokusil Bradley Wiggins.

Alberto Contador a Chris Froome, tedy hlavní postavy týmů by měly svést souboj o vítězství na červencové Tour. „Pro mě je Alberto stále ten nejsilnější jezdec a Froome je jeho největší rival,“ soudí Oleg Tiňkov, majitel týmu Tinkoff-Saxo.

Pomůžou Tiňkovovi „přeběhlíci“?

Do Tinkoffu v posledních dvou letech navíc přišla podstatná část realizačního týmu Sky. Steven de Jongh „přeběhl“ již před předminulou sezonou a stal se osobním trenérem Contadora. Nedávno se k němu přidali také Sean Yates a Bobby Julich, který se bude starat hlavně o Petra Sagana.

Všichni tři byli z týmu Sky v roce 2012 odejiti, kvůli „ušpinění“ dopingovými případy v průběhu jejich kariér. K trojici sportovních ředitelů můžeme přičíst ještě Michaela Rogerse, velmi uznávaného „kapitána“ týmu, jakousi spojku mezi šéfy v autě a týmem na silnici. Ten ještě při Wigginsově triumfu na Tour působil v britském týmu.

Olej do ohně vzájemné rivality pak rád přilévá Tiňkov, jehož oblíbeným terčem je šéf britské „letky“ Dave Brailsford. Ten v rozhovoru pro britský The Telegraf označil politiku „nulové tolerance“ týmu Sky za pokryteckou a svého nového zaměstnance Julicha označil za nejlepšího trenéra na světě.

K další funkcionářské akvizici dodal: „Nezapomínejte, že Yates vyhrál s Wigginsem, byl to Yates v autě v roce 2012. Myslím si, že když odešel, Sky se začali takticky horšit. Byla to pro ně velká ztráta. Protože, se vším respektem k Daveovi (Brailsfordovi), on co se týče taktiky pravděpodobně není ten nejlepší sportovní ředitel.“

Dějiny silniční cyklistiky jsou protkány souboji slavných rivalů. Ať už to byli Coppi s Bartalim ve 40. letech nebo později Anquetil s Poulidorem, Hinault s LeMondem či Armstrong s Ullrichem. V současné době, zdá se, sledujeme rovnou souboj dvou silných týmů. Ale jak se říká, zatímco se dva bijí, třetí se směje. Tak tomu bylo v minulém roce, kdy se do žlutého v Paříži oblékl Nibali a nejinak tomu může být v roce, který nás teprve čeká.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy