Už žádné krvavé oči. Svaz a tým Sáblíkové si vyříkaly křivdy, šampionka stále smutní

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 9. 2016 6:07
Tohle už se nikdy nesmí opakovat. Český svaz cyklistiky začal pracovat na tom, aby do budoucna nepřišlo žádné podobné fiasko, které potkalo Martinu Sáblíkovou.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK

Praha – Smíření, smetení všech křivd ze stolu a snaha o to, aby se podobná sportovní tragédie už nikdy neopakovala. Do těchto bodů lze shrnout výsledek poolympijského jednání mezi českým cyklistickým svazem a týmem Martiny Sáblíkové.

Česká rychlobruslařská hvězda je nicméně z neúčasti v časovce na olympijských hrách v Riu stále velmi zklamaná a podle svého trenéra Petra Nováka potřebuje čas, aby si další působení v cyklistice rozmyslela.

"Samozřejmě ji to ranilo. Nemůžu teď říct, jestli bude mít dál zájem závodit, musíme jí dát čas. Ale nejde o žádný pocit křivdy, to je vyřešené. Olympiádě obětovala všechno, teď uvidíme, jak jí vystačí síly, jak jí to bude zmáhat," promluvil Novák o dalších cyklistických ambicích své svěřenkyně.

Český svaz cyklistiky a tým Martiny Sáblíkové se nicméně domluvili na další spolupráci. A chtějí zabránit tomu, aby se podobné fiasko ještě někdy opakovalo.

Novák: Nehádali jsme se

"Jednání se vedlo v konstruktivním duchu. Domluvili jsme se na tom, že bude mít Martina klid a na jaře se k jednání o dalším fungování spolupráce vrátíme. Budeme se bavit i o tom, jestli bude chtít Martina bojovat o účast na další olympiádě v Tokiu. Já jsem přesvědčen, že bude chtít pokračovat," řekl deníku Aktuálně.cz místopředseda svazu Miroslav Poche.

Novák souhlasil. "Opravdu se jednalo o velmi vstřícné jednání. Nehádali jsme se. A došli jsme k tomu, že uděláme všechno pro to, aby se něco takového už neopakovalo."

Poche už v polovině srpna v rozhovoru pro Aktuálně.cz (čtěte zde) naznačoval, že svaz by byl rád, kdyby Sáblíková více podléhala reprezentačnímu trenérovi a třeba i marketingově byla součástí národního týmu.

"Všechno jsme řešili velmi dlouze, vyjasnili si navzájem názory a myslím si, že nakonec najdeme shodu ve všech oblastech," přiblížil výsledek schůzky.

Martina má svůj tým, říká kouč

Trenér Novák ovšem jasně deklaroval, že Martina Sáblíková má svůj tým a kvůli náročnému rychlobruslařskému programu se nemůže účastnit všech akcí reprezentace.

"Svaz ví, že dělá rychlobruslení, ví, že nemůže být pořád s reprezentačním týmem, když má svůj vlastní tým. Navíc má málo času. Zkrátka jsme se dohodli, nikdo na ničem nebazíruje a v brzké době se k jednání zase vrátíme," vysvětlil kouč.

Podle Nováka je velmi důležité, že spolu obě strany začnou více komunikovat. "Je tam vůle se dohodnout. Myslím, že se dá všechno skloubit, není to tak těžké. Hlavní je, abychom na sebe nekoukali krvavýma očima. To nikam nevede," dodal.

Svaz s týmem Martiny Sáblíkové pochopitelně řešil i míru zavinění, které měly obě strany v kauze olympijské časovky. Cyklistka a vlastně i celé její okolí žilo v tom, že splnila kvalifikační kritéria. Na poslední chvíli ale vyšlo najevo, že si je někdo špatně přeložil a Sáblíková přes veškerou snahu pod pěti olympijskými kruhy startovat nemohla.

Kdo je na vině? Neřekneme

Kdo tedy ponese odpovědnost? "Řešili jsme to velmi dlouze a dohodli jsme se, že tuto část jednání nebudeme vynášet ven," uvedl Poche. "Byla to nešťastná situace, řekl bych shoda hned několika nešťastných věcí. Co se stalo, stalo se, teď už se k tomu nemá cenu vracet. Stejně jsem přesvědčen, že klidně mohla dostat divokou kartu. Byly tam závodnice s prokazatelně slabší výkonností," dodal k tématu Novák.

Svaz by rád na přelomu roku představil novou koncepci ženského cyklistického týmu v Dukle Praha pod vedením trenéra Viktora Zapletala.

"Dali jsme záruku, že začneme budovat ženský cyklistický tým. Jde také o to, aby Martina nebyla jediná závodnice, která bude vyjíždět pro národní tým potřebné body," vysvětlil Poche.

Novák by založení týmu jen přivítal. "Bylo by skvělé, kdyby o ty holky bylo lépe postaráno. Myslím si, že byly dosud házené trochu na druhou kolej. To by se mělo změnit," uzavřel kouč, který s Martinou Sáblíkovou již zahájil přípravu na zimní rychlobruslařskou sezonu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy