Už žádné krvavé oči. Svaz a tým Sáblíkové si vyříkaly křivdy, šampionka stále smutní

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 9. 2016 6:07
Tohle už se nikdy nesmí opakovat. Český svaz cyklistiky začal pracovat na tom, aby do budoucna nepřišlo žádné podobné fiasko, které potkalo Martinu Sáblíkovou.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK

Praha – Smíření, smetení všech křivd ze stolu a snaha o to, aby se podobná sportovní tragédie už nikdy neopakovala. Do těchto bodů lze shrnout výsledek poolympijského jednání mezi českým cyklistickým svazem a týmem Martiny Sáblíkové.

Česká rychlobruslařská hvězda je nicméně z neúčasti v časovce na olympijských hrách v Riu stále velmi zklamaná a podle svého trenéra Petra Nováka potřebuje čas, aby si další působení v cyklistice rozmyslela.

"Samozřejmě ji to ranilo. Nemůžu teď říct, jestli bude mít dál zájem závodit, musíme jí dát čas. Ale nejde o žádný pocit křivdy, to je vyřešené. Olympiádě obětovala všechno, teď uvidíme, jak jí vystačí síly, jak jí to bude zmáhat," promluvil Novák o dalších cyklistických ambicích své svěřenkyně.

Český svaz cyklistiky a tým Martiny Sáblíkové se nicméně domluvili na další spolupráci. A chtějí zabránit tomu, aby se podobné fiasko ještě někdy opakovalo.

Novák: Nehádali jsme se

"Jednání se vedlo v konstruktivním duchu. Domluvili jsme se na tom, že bude mít Martina klid a na jaře se k jednání o dalším fungování spolupráce vrátíme. Budeme se bavit i o tom, jestli bude chtít Martina bojovat o účast na další olympiádě v Tokiu. Já jsem přesvědčen, že bude chtít pokračovat," řekl deníku Aktuálně.cz místopředseda svazu Miroslav Poche.

Novák souhlasil. "Opravdu se jednalo o velmi vstřícné jednání. Nehádali jsme se. A došli jsme k tomu, že uděláme všechno pro to, aby se něco takového už neopakovalo."

Poche už v polovině srpna v rozhovoru pro Aktuálně.cz (čtěte zde) naznačoval, že svaz by byl rád, kdyby Sáblíková více podléhala reprezentačnímu trenérovi a třeba i marketingově byla součástí národního týmu.

"Všechno jsme řešili velmi dlouze, vyjasnili si navzájem názory a myslím si, že nakonec najdeme shodu ve všech oblastech," přiblížil výsledek schůzky.

Martina má svůj tým, říká kouč

Trenér Novák ovšem jasně deklaroval, že Martina Sáblíková má svůj tým a kvůli náročnému rychlobruslařskému programu se nemůže účastnit všech akcí reprezentace.

"Svaz ví, že dělá rychlobruslení, ví, že nemůže být pořád s reprezentačním týmem, když má svůj vlastní tým. Navíc má málo času. Zkrátka jsme se dohodli, nikdo na ničem nebazíruje a v brzké době se k jednání zase vrátíme," vysvětlil kouč.

Podle Nováka je velmi důležité, že spolu obě strany začnou více komunikovat. "Je tam vůle se dohodnout. Myslím, že se dá všechno skloubit, není to tak těžké. Hlavní je, abychom na sebe nekoukali krvavýma očima. To nikam nevede," dodal.

Svaz s týmem Martiny Sáblíkové pochopitelně řešil i míru zavinění, které měly obě strany v kauze olympijské časovky. Cyklistka a vlastně i celé její okolí žilo v tom, že splnila kvalifikační kritéria. Na poslední chvíli ale vyšlo najevo, že si je někdo špatně přeložil a Sáblíková přes veškerou snahu pod pěti olympijskými kruhy startovat nemohla.

Kdo je na vině? Neřekneme

Kdo tedy ponese odpovědnost? "Řešili jsme to velmi dlouze a dohodli jsme se, že tuto část jednání nebudeme vynášet ven," uvedl Poche. "Byla to nešťastná situace, řekl bych shoda hned několika nešťastných věcí. Co se stalo, stalo se, teď už se k tomu nemá cenu vracet. Stejně jsem přesvědčen, že klidně mohla dostat divokou kartu. Byly tam závodnice s prokazatelně slabší výkonností," dodal k tématu Novák.

Svaz by rád na přelomu roku představil novou koncepci ženského cyklistického týmu v Dukle Praha pod vedením trenéra Viktora Zapletala.

"Dali jsme záruku, že začneme budovat ženský cyklistický tým. Jde také o to, aby Martina nebyla jediná závodnice, která bude vyjíždět pro národní tým potřebné body," vysvětlil Poche.

Novák by založení týmu jen přivítal. "Bylo by skvělé, kdyby o ty holky bylo lépe postaráno. Myslím si, že byly dosud házené trochu na druhou kolej. To by se mělo změnit," uzavřel kouč, který s Martinou Sáblíkovou již zahájil přípravu na zimní rychlobruslařskou sezonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy