Už žádné krvavé oči. Svaz a tým Sáblíkové si vyříkaly křivdy, šampionka stále smutní

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 9. 2016 6:07
Tohle už se nikdy nesmí opakovat. Český svaz cyklistiky začal pracovat na tom, aby do budoucna nepřišlo žádné podobné fiasko, které potkalo Martinu Sáblíkovou.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK

Praha – Smíření, smetení všech křivd ze stolu a snaha o to, aby se podobná sportovní tragédie už nikdy neopakovala. Do těchto bodů lze shrnout výsledek poolympijského jednání mezi českým cyklistickým svazem a týmem Martiny Sáblíkové.

Česká rychlobruslařská hvězda je nicméně z neúčasti v časovce na olympijských hrách v Riu stále velmi zklamaná a podle svého trenéra Petra Nováka potřebuje čas, aby si další působení v cyklistice rozmyslela.

"Samozřejmě ji to ranilo. Nemůžu teď říct, jestli bude mít dál zájem závodit, musíme jí dát čas. Ale nejde o žádný pocit křivdy, to je vyřešené. Olympiádě obětovala všechno, teď uvidíme, jak jí vystačí síly, jak jí to bude zmáhat," promluvil Novák o dalších cyklistických ambicích své svěřenkyně.

Český svaz cyklistiky a tým Martiny Sáblíkové se nicméně domluvili na další spolupráci. A chtějí zabránit tomu, aby se podobné fiasko ještě někdy opakovalo.

Novák: Nehádali jsme se

"Jednání se vedlo v konstruktivním duchu. Domluvili jsme se na tom, že bude mít Martina klid a na jaře se k jednání o dalším fungování spolupráce vrátíme. Budeme se bavit i o tom, jestli bude chtít Martina bojovat o účast na další olympiádě v Tokiu. Já jsem přesvědčen, že bude chtít pokračovat," řekl deníku Aktuálně.cz místopředseda svazu Miroslav Poche.

Novák souhlasil. "Opravdu se jednalo o velmi vstřícné jednání. Nehádali jsme se. A došli jsme k tomu, že uděláme všechno pro to, aby se něco takového už neopakovalo."

Poche už v polovině srpna v rozhovoru pro Aktuálně.cz (čtěte zde) naznačoval, že svaz by byl rád, kdyby Sáblíková více podléhala reprezentačnímu trenérovi a třeba i marketingově byla součástí národního týmu.

"Všechno jsme řešili velmi dlouze, vyjasnili si navzájem názory a myslím si, že nakonec najdeme shodu ve všech oblastech," přiblížil výsledek schůzky.

Martina má svůj tým, říká kouč

Trenér Novák ovšem jasně deklaroval, že Martina Sáblíková má svůj tým a kvůli náročnému rychlobruslařskému programu se nemůže účastnit všech akcí reprezentace.

"Svaz ví, že dělá rychlobruslení, ví, že nemůže být pořád s reprezentačním týmem, když má svůj vlastní tým. Navíc má málo času. Zkrátka jsme se dohodli, nikdo na ničem nebazíruje a v brzké době se k jednání zase vrátíme," vysvětlil kouč.

Podle Nováka je velmi důležité, že spolu obě strany začnou více komunikovat. "Je tam vůle se dohodnout. Myslím, že se dá všechno skloubit, není to tak těžké. Hlavní je, abychom na sebe nekoukali krvavýma očima. To nikam nevede," dodal.

Svaz s týmem Martiny Sáblíkové pochopitelně řešil i míru zavinění, které měly obě strany v kauze olympijské časovky. Cyklistka a vlastně i celé její okolí žilo v tom, že splnila kvalifikační kritéria. Na poslední chvíli ale vyšlo najevo, že si je někdo špatně přeložil a Sáblíková přes veškerou snahu pod pěti olympijskými kruhy startovat nemohla.

Kdo je na vině? Neřekneme

Kdo tedy ponese odpovědnost? "Řešili jsme to velmi dlouze a dohodli jsme se, že tuto část jednání nebudeme vynášet ven," uvedl Poche. "Byla to nešťastná situace, řekl bych shoda hned několika nešťastných věcí. Co se stalo, stalo se, teď už se k tomu nemá cenu vracet. Stejně jsem přesvědčen, že klidně mohla dostat divokou kartu. Byly tam závodnice s prokazatelně slabší výkonností," dodal k tématu Novák.

Svaz by rád na přelomu roku představil novou koncepci ženského cyklistického týmu v Dukle Praha pod vedením trenéra Viktora Zapletala.

"Dali jsme záruku, že začneme budovat ženský cyklistický tým. Jde také o to, aby Martina nebyla jediná závodnice, která bude vyjíždět pro národní tým potřebné body," vysvětlil Poche.

Novák by založení týmu jen přivítal. "Bylo by skvělé, kdyby o ty holky bylo lépe postaráno. Myslím si, že byly dosud házené trochu na druhou kolej. To by se mělo změnit," uzavřel kouč, který s Martinou Sáblíkovou již zahájil přípravu na zimní rychlobruslařskou sezonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří ve čtvrtek k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice je kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy