Už hoří. Olympijská pochodeň jde z Řecka do Kanady

Martin Jůzek, Red Spo
22. 10. 2009 13:15
Olympijský oheň míří do dějiště ZOH Vancouveru
Už hoří
Už hoří | Foto: Reuters

Olympie - Stačily sluneční paprsky a očekávané se stalo skutkem. Ve čtvrtek dopoledne byla v řecké Olympii zažehnuta olympijská pochodeň, která se nyní přesune do Kanady.

Do Vancouveru dorazí až 12. února, kdy tam začnou zimní olympijské hry.

Obřad se konal v rozvalinách chrámu zasvěceného bohyni Héře a poprvé po dvanácti letech nebylo kvůli zimní olympiádě zapotřebí použít náhradní zdroj, stačily k tomu jako v létě sluneční paprsky.

Jako první si pak vzal pochodeň řecký lyžař Vassilis Dimitriadis, jenž přihlížel slavnostnímu ceremoniálu v zimním sportovním oblečení na rozdíl od vrcholných funkcionářů olympijského hnutí.

Právě tento olympionik zahájil cestu ohně Řeckem a hned po několika krocích se zastavil u památníku zakladatele novodobých her Pierra de Coubertina, jehož srdce bylo zpopelněno právě v Olympii.

Osmidenní pouť skončí na Panathénském stadionu v Aténách, kde si pochodeň převezmou Kanaďané a pošlo ji přes Atlantik.

Zámoří může pochodeň očekávat 30. října.

A ten den začne její historicky nejdelší pouť jednou zemí.

Štafeta celkem urazí 45 tisíc kilometrů a zavítá do více než tisíce míst včetně nejseverněji položeného místa, kde kdy oheň byl, do Alertu.

Podívejte se na speciální GRAFIKU:

 

Právě se děje

před 19 minutami

UEFA kvůli koronaviru zrušila kvalifikační zápas Ligy mistrů

Kvalifikační zápas fotbalové Ligy mistrů mezi severoirským Linfieldem a Dritou z Kosova se dnes v Nyonu hrát nebude. Po druhém pozitivním testu na koronavirus mezi hráči kosovského šampiona umístily švýcarské úřady tým do karantény.

UEFA na základě tohoto rozhodnutí finálový zápas kvalifikační fáze Ligy mistrů odložila. Nový termín zatím není znám, vítěz by se nicméně už za týden měl střetnout v 1. předkole s Legií Varšava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy