Ústup ze slávy. Basketbalistky mají o čem přemýšlet

Sport Sport, ČTK, Red Spo
16. 6. 2009 10:55
České basketbalistky v Lotyšsku propadly
Jan Veverka nedovedl tým k úspěchu
Jan Veverka nedovedl tým k úspěchu | Foto: Václav Rojík

Riga - Tak to byl propadák. Poprvé po osmi letech se české basketbalistky neprobojovaly do čtvrtfinále velké soutěže, na právě púrobíhajícím mistrovství Evropy skončily v osmifinálové skupině.

Naposledy se jim to přihodilo na ME v roce 2001, kde skončily deváté.

Největší vrchol přišel v letech 2003 a 2005, kdy na evropských šampionátech skončily Češky druhé a poté dokonce vybojovaly v Turecku zlato.

Předloni následovalo páté místo v Itálii, a zažil úspěšná vystoupení na olympijských hrách v Aténách (5.) a Pekingu (7.) stejně jako na mistrovství světa 2006 v Brazílii (7.).

Čtěte také: České basketbalistky se rozloučily s ME vítězstvím

Momentální ústup ze slávy je do značné míry dán změnou situace po loňské olympiádě.

Kouče Jana Bobrovského nahradil jeho dlouholetý spolupracovník Milan Veverka. Souvísí ale také se změnami v hráčském kádru, protože z celku evropských šampionek zanechaly činnosti Michaela Ferančíková, Eva Němcová a Zuzana Klimešová.

Kvůli zdravotním problémům s achilovkou navíc chyběla Ivana Večeřová a přestávku po náročných sezonách si vybrala další opora týmu Hana Machová-Horáková.

Ze zlatého týmu zbyly Veverkovi Eva Vítečková, Jana Veselá a Petra Kulichová. Další tři hráčky současného kádru Irena Borecká, Markéta Bednářová a Michala Hartigová odehrály při triumfu v Turecku dohromady pouze 67 minut.

Cíl splněn, hlásí kouč

Na týmu pak bylo znát, že mu chybí kvalitní basketbalové podhoubí, z jakého vzešla současná generace, která získala v roce 2001 v Brně titul mistryň světa v kategorii do dvaceti let.

V české nejvyšší soutěži a Evropské lize v případě hlavních zásobitelů národního týmu z Gambrinusu Brno a USK Praha dostávají v konkurenci cizinek méně prostoru další potencionální reprezentantky.

Čtěte také: Basketbalistky padly i s Řeckem. Postup je ztracen

Omlazený celek proto do Lotyšska přijel hlavně sbírat zkušenosti, které bude potřebovat příští rok, kdy Česká republika pořádá mistrovství světa.

"Dali jsme si za cíl postoupit ze skupiny a ten jsme splnili. Se šampionátem jsme se rozloučili výhrou nad Polskem a dobrý výkon jsme odvedli i v prvním poločase proti domácímu Lotyšsku. Propadli jsme ale v zápase s Řeckem," zhodnotil Veverka účinkování týmu na šampionátu.

Veverka neměl po Bobrovského éře snadnou výchozí pozici. Vedle nepředpokládaných absencí Ferančíkové a Machové-Horákové s Večeřovou měl také vzhledem k červnovému termínu méně času na přípravu.

"Bylo by pouze spekulací zvažovat, jak by tým dopadl, kdyby některé opory v Lotyšsku byly. Beru situaci tak, jak nastala. Příležitost zahrát si na šampionátu mimořádně kvalitní zápasy dostaly další hráčky. Ty by při startu Horákové s Večeřovou zdaleka nedostaly tolik prostoru. Což jim zřejmě pomohlo v dalším vývoji," uvedl kouč.

U reprezentace má smlouvu do konce mistrovství světa, je ale otázkou, zda po červnové valné hromadě nesáhne nové vedení České basketbalové federace po změnách.

"Hlavně bude mnohem více prostoru na přípravu, neboť šampionát se bude hrát až v září 2010. Za tu dobu se toho dá hodně stihnout," dodal Veverka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy