US Open, dvouhra mužů • osmifinále • 17:10

Tomáš Berdych - Nicolás Almagro

Tomáš Berdych
3:0
Nicolás Almagro

Dobrý den, vítejte u online reportáže z osmifinálového zápasu dvouhry mužů na US Open mezi nasazenou šestkou Tomášem Berdychem a turnajovou jedenáctkou Nicolásem Almagrem ze Španělska. Zápas začne v 17:10 SELČ.

-

Česká jednička bude usilovat o překonání svého maxima na US Open, ve čtvrtfinále posledního grandslamu sezony totiž ještě nikdy nebyl.

-

Almagro a Berdych se nemají příliš v lásce od letošního Australian Open. Ve vzájemném zápase Španěl Čecha nastřelil míčkem u sítě a Berdych mu po utkání odmítl podat ruku. Od té doby už spolu ale oba tenisté hráli dvakrát a žádný další konflikt mezi nimi nevznikl.

Španělský tenista Nicolas Almagro slaví vítězství nad Američanem Jackem Sockem ve 3. kole US Open 2012. | Foto: Reuters
-

Vzájemná bilance hovoří pro Tomáše Berdycha, který zvítězil v šesti z devíti vzájemných utkání.

Český tenista Tomáš Berdych hraje proti Amaričanovi Samu Querreymu ve 3. kole US Open 2012. | Foto: Reuters
-

Berdych začíná na podání.

-

Český tenista si při svém servisu počínal poměrně suverénně a vede 1:0.

-

Almagro zatím působí nejistě, nemůže se opřít o první servis. Kazí a stav je 30:30.

-

První brejkbol však český hráč vybojovat nedokázal a Almagro nakonec srovnává na 1:1.

-

Pěkná výměna. Berdych se odvážně vydal na síť, jeho těžký volej ale končí těsně za základní čárou. 0:15

-

Dlouho si oba hráči vyměňovali projektily zpoza základní čáry, až méně trpělivý Almagro trefil jen síť - 30:15.

-

Znovu stejný scénář. Berdych zatím v dlouhých výměnách působí jistěji a jeho údery jsou variabilnější - 40:15.

-

Berdych v pohodovém tempu znovu udržel svůj servis a vede 2:1.

-

Rodák z Valašského Meziříčí nezvolil nejvhodnější moment pro útok na síť a Almagro jej efektně prohodil po čáře - 0:15.

-

Po nevynucené chybě Berdycha vede světová dvanáctka 30:0.

2:2

Také Almagro teď bez sebemenších potíží udržel svůj servis a srovnává.

2:2

Tomáš teď roztleskal osazenstvo na dvorci Louise Armstronga parádním prohozem po čáře.

2:2

První eso v utkání a Berdych vede 40:0.

3:2

Berdych čistou hrou získává svou třetí hru v utkání a znovu se ujímá vedení.

3:2

Almagro se rozčileně dívá po fanoušcích, kteří se na tribuně ne a ne uklidnit.

3:2

Velmi dobře Tomáš. Prudkým forhendem vyhnal soupeře ven z kurtu a vzápětí nabíhaným volejem uklidil míček do volného rohu. 15:15.

3:2

Vzápětí ale nevynucená chyba a těsný aut - 15:30.

3:2

Teď si španělský tenista svého soupeře mistrně povodil. Berdych musel tipovat stranu jako brankář při fotbalové penaltě. A zvolil špatně.

3:3

Je vyrovnáno 3:3, oba tenisté si stále bez potíží drží své podání. Jestě jsme neviděli ani jediný brejkbol.

3:3

Na drtivý Berdychův servis nenašel Almagro adekvátní odpověď.

3:3

Druhé Berdychovo eso v zápase - 30:0.

4:3

V dlouhé výměně měl tentokrát navrch španělský hráč, ale pouze díky těsnému autu, který Berdych zahrál.

4:3

Berdych nezahrál špatný return, Almagro ovšem výměnu rozhodl perfektním prohozem do rohu - 0:30.

4:3

Berdych snížil, Almagro však esem získává vedení 40:15 při svém servisu.

4:4

Krásný bekhendový winner Almagra znamená srovnání stavu na 4:4.

4:4

Berdych se dostal pod tlak a poté ačkoli správně odhadl kout, do kterého bude Almagro mířit, zahrál pouze do sítě - 0:15.

4:4

Po patnácti. Delší výměna naštěstí končí autem z rakety Španěla.

4:4

30:30. Berdych si skvěle připravil situaci a srovnal.

4:4

První brejkbol v utkání, bohužel pro španělského hráče. Berdych šel na síť a těžký halfvolej nedokázal umístit do kurtu.

4:4

Shoda, Berdych si pomohl výborným prvním podáním, které Almagro vrátil jen do autu.

4:4

Skvělá práce, Berdych si pomáhá podáním, což je v těchto situacích klíčové. Má výhodu.

5:4

A hru končí stylově, tedy esem. Český hráč minikrizi zvládl a vede 5:4.

5:4

Almagro začíná další hru svým třetím esem v zápase - 0:15.

5:4

0:30. Almagro zatlačil a Berdych nedokázal vrátit do vymezeného území.

5:4

Bohužel český tenista zatím není při podání soupeře příliš nebezpečný - 0:40.

5:5

Tak tohle bylo od Almagra hodně drzé, ale účinné. Zastavil se, jako by ani nechtěl hrát, a skvělým kraťasem ukončil celou hru. Berdych se u základní čáry ani nepohnul.

5:5

Berdych zahrál riskantní druhý servis a vyplatilo se, Almagro vrátil jen do autu.

5:5

Almagro se brání statečně, snižuje na 30:15.

5:5

A teď Španěl předvedl dva světové údery hned po sobě. Nejprve vyhnal Čecha ven z kurtu a poté nekompromisně trefil čáru na druhé odkryté straně - 30:30.

5:5

Výtečný první servis pomohl Berdychovi - 40:30.

6:5

Nakonec bez větších problémů drží Berdych své podání. Stav je 6:5.

6:5

Tomášovi uletěl forhend příliš do výšky a dopadl do autu - 0:15.

6:5

30:0 pro Almagra, vypadá to na tie-break.

6:5

Všechna čest. Almagro předvedl další brilantní milimetrový kraťas. Velká zbraň španělského tenisty, který vede 40:0.

6:6

Je tady tie-break, Almagro udržel servis čistou hrou.

1:0

Berdych začíná zkrácenou hru esem - 1:0.

1:1

1:1 - Almagro rovněž předvedl výborné první podání, které Čech vrací mimo.

2:1

První mini-brejk pro Tomáše Berdycha. Dlouhou výměnu rozhodl vynikajícím forhendovým úderem na čáru, který Almagro sice doběhl, ale nevrátil přesně.

3:1

Osmé Berdychovo eso v zápase - 3:1.

4:1

A vzápětí deváté! Takhle by to mohlo pokračovat.

4:2

Škoda. Berdych se ve výměně jevil jistějším dojmem, pak ale trefil jen pásku.

4:3

Také Almagro tentokrát udržel obě své podání a snižuje na 4:3.

5:3

Berdych teď servíruje neskutečně. Zaznamenal už desáté eso a je dva míčky od výhry v prvním setu.

6:3

Na další servis si Almagro sice sáhl, ale to bylo vše. Tři setboly pro Tomáše Berdycha.

6:4

První Almagro odvrací.

7:4

Ovšem ten druhý už nikoli. Berdych zahrál skvěle a naběhl na síť k rozhodujícímu voleji. První set získává český hráč poměrem 7:6.

-

Oba hráči si v první sadě bez problémů drželi podání, jediný brejkbol měl k dispozici Almagro, ale neproměnil jej. V tie-breaku dominoval Berdych a jeho skvělý servis. V prvním setu zahrál český hráč rovných deset es.

0:0

Almagro zahajuje druhý set podáním. A znovu se uvedl vynikajícím zkrácením hry. 0:30.

0:0

Čistá hra to tentokrát nebude. Almagro chybuje a stav je 15:40.

0:0

Almagro zaznamenává vůbec první dvojchybu v zápase - 30:40.

0:1

Ale nakonec španělský hráč situaci ustál a ve druhém setu vede.

0:1

Almagrův těsný aut - 15:0.

0:1

Španěl si poradil s Berdychovým podáním a v následné výměně byl aktivnější - 15:15.

0:1

Po asi nejkrásnější výměně utkání vede Čech 30:15. Berdych si naběhl na síť a i když, Almagro dělal co mohl, byl nakonec úspěšný.

0:1

Jedenácté eso Berdycha.

1:1

Dobré věci vždy chodí po dvou. Berdych zopakoval další eso a srovnává na 1:1.

1:1

Berdych vede při podání soupeře, prezentoval se výborným obouručným bekhendem, za nímž se Almagro natahoval marně.

1:1

To vypadá nadějně, 30:0 pro Berdycha.

1:1

To je velká škoda, Berdych nebyl u základní čáry dost trpělivý a pokazil si nadějnou situaci nevynucenou chybou - 30:30.

1:2

Sedmé Almagrovo eso v zápase, poté další fiftýn a i ve druhém setu trvá dominance servírujících hráčů.

1:2

Berdych při svém podání nemá sebemenší problém - vede už 30:0.

1:2

Dvakrát musel jít Berdych přes druhý servis a dvakrát se mu to vymstilo - 30:30.

1:2

Brejkbol pro Almagra, který dobře odhadl směr Berdychova vítězného míče a zakončil do odkrytého koutu.

1:2

Jenže Berdych brejkbol odvrací dalším přímým bodem z podání.

2:2

Český tenista doservíroval hru ve velkém stylu a srovnává na 2:2.

2:2

Také Almagro podává spolehlivě a vede už 40:0.

2:2

Tentokrát Berdych krátký míč od Almagra doběhl a potom na síti dominoval - 15:40.

2:3

Ale vzápětí neměl na Almagrův vítězný forhend k čáře.

2:3

Almagro si vzal na pomoc jestřábí oko, ale měl smůlu. Berdychův drtivý servis dopadl i podle technologie přesně na čáru.

2:3

Španěl se sice dobře pohybuje, Berdychovy údery jsou ale mnohem nebezpečnější - 30:0.

2:3

Čtrnácté eso českého hráče - 40:0.

3:3

Je vyrovnáno 3:3. Vypadá to, že i druhý set by se mohl rozhodovat až v tie-breaku.

3:3

Tohle byla ovšem paráda z rakety Tomáše Berdycha. Naběhl si blíž do kurtu a drtivým úderem z výšky nedal soupeři šanci - 15:0.

3:3

Almagro je pod tlakem, prohrává 0:30.

3:3

Španěl se ale v klíčové chvíli znovu spolehl na své podání a vyrovnává.

3:3

Skvělé. Berdych si vypracoval vůbec svůj první brejkbol v utkání.

3:3

Tohle by mohlo Berdycha mrzet. Výměnu měl dobře rozehranou, ale v rozhodující chvíli vyprodukoval nevynucenou chybu, když trefil síť. Shoda.

3:3

Je tady však brejkbol číslo dvě pro Berdycha.

4:3

To je ono! Druhý brejkbol už Berdych proměnil a vůbec poprvé prolamuje soupeřovo podání.

4:3

Patnácté Berdychovo eso - 15:0.

4:3

Další drtivé podání odvrací Almagro pouze do sítě - 30:0.

4:3

Další povedení první podání znamená vedení 40:0.

5:3

To byla jednoznačná záležitost a Berdych potvrzuje brejk. Má nakročeno k zisku druhé sady.

5:3

Almagro po delší době zkusil zkrácení hry a znovu mu vyšlo. Berdych míč sice doběhl, ale ve složité pozici jej odehrál až za základní čáru.

5:3

Berdych otáčí skóre a vede při podání soupeře 30:15. Je dva míčky od zisku druhé sady.

5:3

Čech sice dokázal vrátit soupeřův drtivý servis, následnou převahu ale Almagro využil.

5:3

Berdych má setbol.

5:3

Almagro jej odvrací k radosti diváků, kteří zřejmě chtějí větší drama.

5:3

Výborný bekhendový úder Almagra Berdych nevybral nejlépe a Španěl má výhodu.

5:4

Almagro nakonec snižuje, Berdych však bude podávat na vítězství ve druhém setu.

5:4

Cestu za výhrou ve druhém setu zahajuje Berdych bohužel nevynucenou chybou - 0:15.

5:4

Almagro dře jako kůň. Vybral drtivé první podání Berdycha, poté si poradil se složitou situací a nakonec Čecha přehrál na síti - 0:30.

5:4

Almagrův znechucený řev se rozléhá arénou. Pokazil poměrně jednoduchý úder a obral se tak o velkou šanci. 15:30.

5:4

Berdycha sice zrazuje první podání, Almagro ovšem podruhé za sebou selhal na returnu při druhém servisu.

5:4

Skvělé! Berdych musel sice znovu přes druhý servis, ale znovu uspěl a má setbol.

6:4

Je to tam! Berdych, přestože se mu v závěrečné hře vůbec nedařilo na prvním servisu, setbol proměnil a vede 2:0 na sety.

-

Ve druhém setu Berdych v kvalitě výkonu svému soupeři trochu poodskočil. Získal vůbec první brejk v celém zápase a svůj servis si bez problémů podržel.

0:0

Berdych začíná při servisu Almagra dobře. Vede 15:0 po nevynucené chybě soupeře.

0:0

40:0, tři brejkboly pro Berdycha na úvod třetí sady!

1:0

Na úvod třetího setu hodně studená sprcha pro španělského tenistu. Berdych mu podruhé v utkání bere servis. To může být rozhodující moment celého utkání.

1:0

Šestnácté eso Tomáše Berdycha v zápase - 30:0.

1:0

40:15, Berdych míří za potvrzením brejku.

2:0

Berdych má nadosah svůj vůbec první postup do čtvrtfinále US Open. Potvrzuje brejk ve druhém setu a vede 2:0. Teď už postačí to, co Berdych v pohodě dokazuje po celý zápas, tedy udržet si vlastní servis.

2:0

Almagro je v očividné krizi, při svém podání prohrává už 0:30.

2:0

Diváci Španěla povzbuzují, chtějí aby zápas ještě zdramatizoval.

2:0

Jenže Almagrovi se to moc nedaří. 15:40, dva brejkboly pro Berdycha.

2:0

Berdychovi úder bohužel ulétl mimo kurt, první brejkbol je pryč.

3:0

Dovolím si říci, že je hotovo! Berdych podruhé ve třetí sadě prolamuje servis soupeře a vede už 3:0.

3:0

Almagro odvážně útočil, vydal se i na síť, v pohodě hrající Berdych ho ale prohodil povedeným bekhendem.

3:0

Nyní se to Španělovi povedlo o mnoho lépe. Berdycha dobře rozpohyboval a trefil odkrytý kout - 15:15.

3:0

Almagro trefuje aut - 30:15 pro Berdycha.

3:0

40:15. Hráči si vyměňovali drtivé rány od základní čáry, větší šikovnost ale nakonec prokázal Čech. Vybral těžké míče a donutil Almagra k rozhodující chybě.

4:0

Sedmnácté eso Tomáše Berdycha znamená jednoznačné vedení 4:0.

4:0

Kraťasy. Na to jediné se španělský tenista může ještě spolehnout. Berdych krátký míč znovu nedoběhl - 0:30.

4:0

Třetí dvojchyba Almagra a stav je 30:30.

4:0

Almagro měl gamebol, vzápětí ale znovu školácky chyboval. Shoda.

4:0

Almagro má výhodu, vzápětí ale požadoval podání míčku od podavače důrazněji, než by bylo vhodné. Sklidil pískot části ochozů.

4:1

Almagro snižuje na 1:4 ze svého pohledu. Otočit zápas by se však rovnalo zázraku, což dobře ví i on sám.

4:1

15:15. Ke srovnání stavu vedla nevynucená chyba Berdycha. Nutno však dodat, že dnes jich příliš mnoho nedělá.

4:1

Dobrý první servis a marná snaha Almagra vrátit míček do dvorce - 30:15.

4:1

I diváci už čekají na konec utkání. Obvyklé povzbuzování outsidera se kvůli Almagrově incidentu s podavačem nekoná.