Urážky, ponižování, ječení. Trenérka olympijské šampionky dostala trest na osm let

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 4. 2020 10:38
Bývalá americká reprezentační trenérka Maggie Haneyová dostala osmiletý zákaz působení v gymnastice za to, že ponižovala a urážela své svěřence.
Riley McCuskerová byla jednou z klíčových svědkyní proti trenérce Maggie Haneyové
Riley McCuskerová byla jednou z klíčových svědkyní proti trenérce Maggie Haneyové | Foto: Reuters

Pokud se bude chtít po uplynutí trestu k působení v gymnastice vrátit, čeká ji ještě dvouletá podmínka.

Organizace USA Gymnastics vynesla trest po zhruba dvouměsíční sérii slyšení. Proti dvaačtyřicetileté Haneyové svědčila její nejslavnější bývalá svěřenkyně Laurie Hernandezová, vítězka ze soutěže družstev a stříbrná medailistka na kladině z olympijských her v Riu de Janeiru 2016. Kritický dopis na adresu své ještě nedávné trenérky napsala i mistryně světa Riley McCuskerová.

Haneyová byla potrestána za nevhodné chování ke svěřencům v klubu v New Jersey. Z vyšetřovacích dokumentů vyplývá, že na ně pravidelně ječela, nadávala jim a vyhrožovala, vyhazovala je z tréninku, nutila trénovat a závodit se zraněním a ponižovala je kvůli nadváze.

Americká gymnastika se stále vzpamatovává ze sexuálního skandálu bývalého reprezentačního lékaře Larryho Nassara, jenž byl v roce 2017 odsouzen na více než 300 let do vězení za sexuální obtěžování mladistvých závodnic včetně několika olympioniček a držení dětské pornografie. V souvislosti s případem odstoupilo celé vedení USA Gymnastics, které kvůli vyplácení odškodného Nassarovým obětem hrozí bankrot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy