Všeuměl Rössler-Ořovský: Lyžoval na Václavském náměstí, ale také rozhodl první derby

ČTK ČTK
29. 6. 2019 16:06
Josef Rössler-Ořovský, od jehož narození uplyne 29. června 150 let, stál u zrodu řady sportovních disciplín v českých zemích. Bývá mu například připisován první lyžařský pokus, propagoval také hokej, kanoistiku či ragby a byl i nadaným diplomatem. Vášnivý filatelista Rössler-Ořovský se také zasloužil o vznik Českého olympijského výboru, kterému od roku 1913 po 16 let věrně sloužil jako generální tajemník.
Foto: Český yacht klub

Rössler-Ořovský se narodil 29. června 1869 v Praze v rodině majitele velkoobchodu s drogistickým zbožím. Již v mládí byl všestranným sportovcem. S přibývajícími sportovními aktivitami se ale horšil jeho prospěch ve škole a otec tak svého syna raději poslal na studia do zahraničí. Více než obchod ale mladého Rösslera-Ořovského stále více zajímal sport a již jako osmnáctiletý se nesmazatelně zapsal do historie českého sportu.

V lednu 1887 mu z Norska dorazily první lyže a Rössler-Ořovský spolu s bratrem Karlem na nich hned vyrazili na Václavské náměstí. Za svitu plynových lamp sjeli od rozestavěného Národního muzea až na Můstek a je jim připisován první lyžařský pokus v českých zemích. Rösslera-Ořovského nový sport nadchl, a jak bylo jeho dobrým zvykem, téměř okamžitě založil při Bruslařském klubu v Praze lyžařský kroužek (později Český Ski Klub Praha), první lyžařský spolek v Evropě mimo Skandinávii.

Později založil i další sportovní kluby, například I. Český lawn tennis club nebo Český yacht klub, později i ústředí tenistů, lyžařů, hokejistů nebo kanoistů. Stál také u zrodu České amatérské atletické unie (ČAAU), která je předchůdkyní dnešního Českého atletického svazu (ČAS). Do čela unie byl zvolen člen mezinárodního olympijského výboru Jiří Guth-Jarkovský, blízký spolupracovník a přítel Rösslera-Ořovského, který se stal místopředsedou unie.

Uplatnil se i jako závodník v rychlobruslení nebo veslování, již v roce 1887 uspořádal jedny z vůbec prvních atletických závodů v Čechách. Rössler-Ořovský se ale zapsal i do historie české kopané, 29. března 1896 totiž v Praze pískal první fotbalové střetnutí věčných rivalů Sparty a Slavie, ke kterému též přeložil první fotbalová pravidla. V prvním derby padl jediný gól, ale Rössler-Ořovský ho Spartě dodatečně neuznal, takže zápas skončil bez branek. Propagoval také hokej, kanoistiku či ragby a v řadě sportů působil jako rozhodčí.

V květnu 1899 byl zásluhou Gutha-Jarkovského a Rösslera-Ořovského založen Český výbor pro hry olympijské. V lednu 1900 byl zvolen jeho prvním zpravodajem, v roce 1908 se stal vedle Václava Rudla generálním tajemníkem. S ohledem na státoprávní uspořádání fungoval národní výbor bez úředně schválených stanov a v začátcích čelil také vytrvalým snahám vídeňské vlády zakázat ho. Přesto slavil nemalé úspěchy, když počínaje II. olympijskými hrami 1900 v Paříži prosadil samostatnou účast českých sportovců na olympijských hrách, což mělo zásadní mezinárodně politický význam.

Z titulu své funkce tak vedl výpravy českých a později československých sportovců na olympijských hrách 1908 v Londýně, kde si dokonce zahrál i dvouhru a čtyřhru v tenise, v roce 1912 ve Stockholmu, 1920 v Antverpách, 1924 v Paříži, 1928 v Amsterodamu a rovněž na zimních olympijských hrách 1928 ve Svatém Mořici. V roce 1929 ale znechucen poměry v olympijském výboru na svou funkci rezignoval, i jako projev solidarity s Guthem-Jarkovským, který podal demisi na funkci předsedy výboru.

Rössler-Ořovský byl nadaným diplomatem. "První vstával, poslední chodil spát, když bylo třeba, ač nekuřák, kouřil, když bylo třeba, pil, ale vždy zůstával střízlivý a připravený diskutovat a přesvědčovat. Byl rovněž velice vtipný a pohotový. Například na olympiádě 1908 v Londýně vyvrátil námitky Rakouského olympijského výboru proti samostatné účasti Čechů tím, že na rakouské minci ukázal nápis Rex Bohemiae, což britskému členu MOV a tajemníkovi organizačního výboru Courcy Laffanovi stačilo jako důkaz české suverenity," píše se na stránkách Českého olympijského výboru.

Rössler-Ořovský zemřel 17. ledna 1933 ve věku 63 let. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze. Jeho náhrobek symbolicky zdobí kromě jeho podobizny i lyže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy