Všeuměl Rössler-Ořovský: Lyžoval na Václavském náměstí, ale také rozhodl první derby

ČTK ČTK
29. 6. 2019 16:06
Josef Rössler-Ořovský, od jehož narození uplyne 29. června 150 let, stál u zrodu řady sportovních disciplín v českých zemích. Bývá mu například připisován první lyžařský pokus, propagoval také hokej, kanoistiku či ragby a byl i nadaným diplomatem. Vášnivý filatelista Rössler-Ořovský se také zasloužil o vznik Českého olympijského výboru, kterému od roku 1913 po 16 let věrně sloužil jako generální tajemník.
Foto: Český yacht klub

Rössler-Ořovský se narodil 29. června 1869 v Praze v rodině majitele velkoobchodu s drogistickým zbožím. Již v mládí byl všestranným sportovcem. S přibývajícími sportovními aktivitami se ale horšil jeho prospěch ve škole a otec tak svého syna raději poslal na studia do zahraničí. Více než obchod ale mladého Rösslera-Ořovského stále více zajímal sport a již jako osmnáctiletý se nesmazatelně zapsal do historie českého sportu.

V lednu 1887 mu z Norska dorazily první lyže a Rössler-Ořovský spolu s bratrem Karlem na nich hned vyrazili na Václavské náměstí. Za svitu plynových lamp sjeli od rozestavěného Národního muzea až na Můstek a je jim připisován první lyžařský pokus v českých zemích. Rösslera-Ořovského nový sport nadchl, a jak bylo jeho dobrým zvykem, téměř okamžitě založil při Bruslařském klubu v Praze lyžařský kroužek (později Český Ski Klub Praha), první lyžařský spolek v Evropě mimo Skandinávii.

Později založil i další sportovní kluby, například I. Český lawn tennis club nebo Český yacht klub, později i ústředí tenistů, lyžařů, hokejistů nebo kanoistů. Stál také u zrodu České amatérské atletické unie (ČAAU), která je předchůdkyní dnešního Českého atletického svazu (ČAS). Do čela unie byl zvolen člen mezinárodního olympijského výboru Jiří Guth-Jarkovský, blízký spolupracovník a přítel Rösslera-Ořovského, který se stal místopředsedou unie.

Uplatnil se i jako závodník v rychlobruslení nebo veslování, již v roce 1887 uspořádal jedny z vůbec prvních atletických závodů v Čechách. Rössler-Ořovský se ale zapsal i do historie české kopané, 29. března 1896 totiž v Praze pískal první fotbalové střetnutí věčných rivalů Sparty a Slavie, ke kterému též přeložil první fotbalová pravidla. V prvním derby padl jediný gól, ale Rössler-Ořovský ho Spartě dodatečně neuznal, takže zápas skončil bez branek. Propagoval také hokej, kanoistiku či ragby a v řadě sportů působil jako rozhodčí.

V květnu 1899 byl zásluhou Gutha-Jarkovského a Rösslera-Ořovského založen Český výbor pro hry olympijské. V lednu 1900 byl zvolen jeho prvním zpravodajem, v roce 1908 se stal vedle Václava Rudla generálním tajemníkem. S ohledem na státoprávní uspořádání fungoval národní výbor bez úředně schválených stanov a v začátcích čelil také vytrvalým snahám vídeňské vlády zakázat ho. Přesto slavil nemalé úspěchy, když počínaje II. olympijskými hrami 1900 v Paříži prosadil samostatnou účast českých sportovců na olympijských hrách, což mělo zásadní mezinárodně politický význam.

Z titulu své funkce tak vedl výpravy českých a později československých sportovců na olympijských hrách 1908 v Londýně, kde si dokonce zahrál i dvouhru a čtyřhru v tenise, v roce 1912 ve Stockholmu, 1920 v Antverpách, 1924 v Paříži, 1928 v Amsterodamu a rovněž na zimních olympijských hrách 1928 ve Svatém Mořici. V roce 1929 ale znechucen poměry v olympijském výboru na svou funkci rezignoval, i jako projev solidarity s Guthem-Jarkovským, který podal demisi na funkci předsedy výboru.

Rössler-Ořovský byl nadaným diplomatem. "První vstával, poslední chodil spát, když bylo třeba, ač nekuřák, kouřil, když bylo třeba, pil, ale vždy zůstával střízlivý a připravený diskutovat a přesvědčovat. Byl rovněž velice vtipný a pohotový. Například na olympiádě 1908 v Londýně vyvrátil námitky Rakouského olympijského výboru proti samostatné účasti Čechů tím, že na rakouské minci ukázal nápis Rex Bohemiae, což britskému členu MOV a tajemníkovi organizačního výboru Courcy Laffanovi stačilo jako důkaz české suverenity," píše se na stránkách Českého olympijského výboru.

Rössler-Ořovský zemřel 17. ledna 1933 ve věku 63 let. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze. Jeho náhrobek symbolicky zdobí kromě jeho podobizny i lyže.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy