Vezme před olympiádou Bárta vysílačku na milost?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 10. 2015 14:26
Český cyklista Jan Bárta rekapituluje skončenou cyklistickou sezonu. Na jejím konci poněkud povadl, ale v té příští si podobný pokles formy nemůže dovolit, měl by totiž závodit na olympiádě v Riu.
Jan Bárta po časovce na MS v americkém Richmondu.
Jan Bárta po časovce na MS v americkém Richmondu. | Foto: Mittas 2015

Praha – Má za sebou další těžkou a dlouhou sezonu. A přestože se mu nepovedlo proniknout na světovém šampionátu potřetí do elitní desítky v časovce, dokázal cyklista Jan Bárta zajistit po dvanácti letech České republice jedno místo v této disciplíně pod pěti olympijskými kruhy.

"Už jsem na olympiádě jednou byl, rád bych tam ale pochopitelně jel znovu a myslím, že k tomu mám ty nejlepší předpoklady. Udělám maximum, abych do Ria nakonec jel," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz třicetiletý závodník kontinentálního týmu Bora-Argon 18.

Jak moc jste po sezoně 2015 unavený?

Hodně, měl jsem ještě možnost jet do Francie, ale nakonec jsem se už rozhodl zůstat doma a odpočívat. Musím říct, že poslední dny jsem byl hodně utahaný, nejspíše z toho přeletu z Ameriky. Celkově byl konec sezony hodně náročný, prakticky měsíc jsem byl v Americe. Takže to bylo těžší, než obvykle v tomto období.

Projevila se únava z celého roku už v časovce na světovém šampionátu, kde jste po skvělém startu skončil jedenáctý?

Je to možné, ale spíše je to o tom, že vám forma nevydrží celý rok. Měl jsem vynikající formu na Tour de France a Czech Cycling Tour, na mistrovství světa už nebyla ideální. Na druhou stranu jsem byl skvěle aklimatizovaný.

Zaujalo mne, že vy jezdíte časovku bez vysílačky. Proč? Není nevýhoda, že nevíte průběžné mezičasy?

Je pravda, že když mezičasy nevíte, tak je to horší. Ale mě vadí, že mě ruší v tempu, pokud na mne do vysílačky někdo začne mluvit. Na druhou stranu jsem ale právě po šampionátu začal vážně uvažovat, že bych s vysílačkou začal jezdit také. Uvidíme, jak to nakonec bude příští rok. Určitě je dobré znát mezičasy.

Zmínil jste skvělou formu na Tour, jak jste tedy spokojený s celým letošním závodním rokem?

Začátek sezony byl horší, protože jsem byl nemocný. Obhájil jsem český časovkářský titul, na Tour jsem měl skvělou formu, na závěr sezony už mi trochu odcházela. Jedenácté místo na světovém šampionátu je pro mě sice nejhorší výsledek z mých čtyř startů, na druhou stranu to zase tak špatný výsledek také není. Celkově to byl povedený rok.

Jakého výsledku z těch, které jste jmenoval, si s odstupem času ceníte nejvíce?

Tour de France. Časovku na domácím šampionátu jsem vyhrál už čtyřikrát, na mistrovství jsem zopakoval svůj nejhorší výsledek, byl jsem už i sedmý a devátý, takže celkové 25. místo na Tour je pro mě nejvýraznějším výsledkem této sezony.

Jak si ceníte druhého místa na Czech Cycling Tour?

Určitě je to povedený počin. Je to domácí závod, pěkný závod, ještě jsem tam měl formu z Tour de France. De facto jsme tam jeli proti Etixx – Quick-Stepu, který měl už po týmové časovce náskok deseti vteřin a pro kopce silnější tým, takže druhého místa si vážím.

Kdybyste měl porovnat úroveň Czech Cycling Tour se závody stejné kategorie v Evropě, jak kvalitní klání to bylo?

Organizačně byl závod zajištěný dobře, na evropské úrovni. Ale konkurence byla trochu nižší než na srovnatelných závodech na kontinentu. Ale myslím, že letos šla se zase o něco zlepšila a očekávám, že v dalších letech bude konkurence ještě silnější a Czech Cycling Tour půjde prestiží ještě nahoru.

Jaké si dáváte cíle do dalšího kalendářního roku?

(Úsměv) Nyní začínám odpočívat, takže opravdu nepřemýšlím nad další sezonou. To začnu koncem října, začátku listopadu. Nyní přemýšlím nad tím kam pojedu na dovolenou, jak si odpočinout.

A kam vyrazíte na dovolenou?

Ještě nevím. Předloni jsem byl v Nepálu na túrách, loni v Egyptě se válet u moře, letos bych to nějak skloubil mezi. Jel někam, kde mohu být v pohybu, ale také jen odpočívat. Potřebuji i pohyb. Když jste zvyklý být celé dny v zápřahu, tak vás jen tak se válet baví třeba dva, tři dny, ale ne dva týdny.

Každopádně se na výhled do budoucna přece jen zeptám: Vy jste jediný český elitní závodník, který nejezdí za stáj z World Tour. I když máte ještě dva roky smlouvu s Bora-Argon 18, neláká vás zkusit si nejvyšší divizi? Zájem o vás určitě v posledních sezonách byl.

Měl jsem tu možnost odejít, ale zůstal jsem. A nyní o tom nepřemýšlím, smlouvu mám uzavřenou, takže na další dva roky mám podobné myšlenky vyřešené. Budu v Boře a až mi skončí smlouva, tak se uvidí, co bude dál.

Několikrát se mluvilo, že do elitní skupiny chce také Bora. Pro rok 2016 to ale ještě nebude, nebo ano?

Myslím si, že ne. Ale každopádně jsou to spíše otázky do Vídně na vedení stáje. Ale myslím si, že to pro příští sezonu není otázkou dne.

A na závěr. Vyjel jste pro Českou republiku místo v časovce na olympijských hrách. Pozice ale není pro vás jako Jana Bártu, ale pro Česko a reprezentační kouč Tomáš Konečný už řekl, že o ni budete muset všichni bojovat v příštím roce?

Uvidíme, jak to bude. Už jsem na olympiádě jednou byl, rád bych tam ale pochopitelně jel znovu a myslím, že k tomu mám ty nejlepší předpoklady. Udělám všechno pro to, abych do Ria nakonec jel.

Takže konkurenční boj vám nevadí? I s ohledem na to, že jste dlouhodobě nejlepší český časovkář?

Člověk to musí brát tak, jak to je nastavené reprezentačním trenérem, a další věci prostě a jednoduše neřešit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy