Úkol splněn. Lepší šampionát tu nebyl, říkají Janků a Dvořák

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 3. 2015 6:12
Atletický svátek, který se na české území vrátil po 37 letech, vzbudil nejen v českých, ale i zahraničních kruzích nebývale dobré ohlasy.
Podívejte se na sestřih toho nejlepšího ze šampionátu v Praze | Video: Sport

Praha - Šest českých medailí, rekordy i desítky tisíc rozvášněných fanoušků. To všechno přineslo 33. halové mistrovství Evropy v atletice v pražské O2 areně. Svátek, který se na české území vrátil po 37 letech, vzbudil nejen v českých, ale i zahraničních kruzích nebývale dobré ohlasy. Vždyť šéf evropské asociace Hansjörg Wirz označil pražský šampionát za nejlepší vůbec.

"Zažil jsem těch halových šampionátů hodně, ale takhle skvělou atmosféru asi opravu nepamatuji. Chodili za mnou i členové jiných výprav a gratulovali ke krásnému mistrovství," prohlásil šéf českého atletického týmu a bývalý desetibojař Tomáš Dvořák.

Na tribuny totiž během čtyř dnů zavítalo 52 284 diváků, kteří se starali o výbornou kulisu.

Češi byli čtvrtí v pořadí národů

"Nikdo z nás to nezažil, lidé byli úžasní. Pozvedli halové mistrovství Evropy na něco výjimečného, co možná už nikdo z nás nikdy nezažije, a atletické štěstí jsme měli taky. Nic se nestalo a všechno fungovalo. Získali jsme hromadu medailí, takže není třeba žádný další komentář," sdělil novinářům výkonný ředitel šampionátu Tomáš Janků.

Ano, kromě úspěchu diváckého se český tábor dočkal úspěchů také sportovních. Zisk šesti medailí překonal o jeden cenný kov minulý Göteborg a dvě zlaté ho katapultovaly na čtvrté místo v žebříčku států.

"Výkony atletů, to byla paráda. Navíc se mi potvrdilo, že je český národ sportovní a umí podpořit jak domácí závodníky, tak ostatní skvělé výkony," byl šťastný Dvořák.

Před novináře se v neděli dostal jen pár hodin po nervy drásajícím závodu běžce Jakuba Holuši, který nakonec skončil českou zlatou medailí. "Co vám budu povídat, ještě teď jsem z toho zpocený. To byl závod, který musel přivodit husí kůži všem divákům," básnil o výkonu Holuši Dvořák.

Holuša se cpal lívanci s marmeládou

Bývalý desetibojař přiznal, že ho výkon českého reprezentanta na trati 1500 překvapil, ale zřejmě se projevila Holušova uvolněnost v závodě. "Když jsem ráno viděl Kubu, jak se láduje těma lívancema s marmeládou, kdežto Brit si nese v podpaží vločky s mlékem, tak jsem si říkal, to je přesně vidět, kdo nemá stres."

Stres ve svém prvním velkém finále neměl zřejmě ani skokan do dálky Radek Juška, který v pátek prvním pokusem doletěl výkonem 810 centimetrů pro stříbrnou medaili.

"Věděl jsem, že to v něm je. Snad to zlomil. Kolikrát jsem dálkařům říkal, že to nic není, že osm metrů skočilo i takový jelito jako já," smál se Dvořák.

Naopak zlatá medaile Pavla Masláka byla téměř samozřejmostí. "Máslo potěšil, srdce zaplesalo, ale takové překvapení jako u Kuby to přeci jen nebylo," dodal šéf reprezentace s tím, že je třeba vyzdvihnout i bronzové zářezy běžecké štafety, bojovné pětibojařky Elišky Klučinové či flegmatického koulaře Ladislava Prášila.

Byl to odrazový můstek pro MS

Ne všechno se ale podařilo. Některé české závodníky potkala smůla a pár dnů až týdnů před HME se kvůli zranění nemohli pořádně připravit, což je stálo lepší umístění. Typickými příklady jsou tyčkař Jan Kudlička, sedmibojař Adam Sebastian Helcelet či Denisa Rosolová, která nakonec nezvládla finále čtvrtky.

"S tím vším se musí počítat, je to sport. Kdyby Denisa vyběhla v sobotu tak jako pak ve štafetě, dopadlo to jinak, u Adama zase rozhodlo, že dva týdny netrénoval kvůli achilovce, to se vícebojaři nemůže stát," hodnotil Dvořák, kterému nakonec vyšel tip na půltucet medailí, i když původně doufal ve tři zlaté.

Teď už pomalu začíná myslet na letní sezonu, ve které čeká jeho "ovečky" mistrovství světa v Pekingu. "Tohle byl skvělý odrazový můstek. Ti, kteří to malinko přepískli v přípravě a začalo je zlobit zdraví, těm se to vrátí právě v letní sezoně. A ti, kteří zářili, taky vydrží."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy