Ta cesta je umělecké dílo. Messner vysekl poklonu českým horolezcům

Nestává se příliš často, aby se legendární horolezec Reinhold Messner pochvalně vyjadřoval k výkonům českých lezců. Loňský prvovýstup Marka Holečka a Zdeňka Háka na horu Čamlang v Nepálu ale označil za doslova umělecký kousek. Dokument UFO life o mimořádném horolezeckém výkonu lze během Velikonoc zhlédnout na sociálních sítích.
Podívejte se na trailer k filmu, jenž dokumentuje výstup na horu Čamlang | Video: Marek Holeček
Marek Holeček a Zdeněk Hák | Foto: Archiv Marka Holečka
Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď. | Foto: Archiv Marka Holečka
Šestý den pokračujeme v sestupu po úzkém hřebínku, který v přicházejícím mračnu mizel někam do bílé tmy. Zdálo se nám, že nikdy neskončí... | Foto: Archiv Marka Holečka
Lezení první den a nepříjemný průlezy k prvnímu bivaku | Foto: Archiv Marka Holečka
Třetí den lezení a nekonečné ledové varhany. Jediné štěstí že jsme měli za sebou již sérakový práh, ze kterého padaly ledové pozdravy. | Foto: Archiv Marka Holečka
Od prvního kroku nás čekala nepřátelská drobivá skála | Foto: Archiv Marka Holečka
Čtvrtý den lezení a "funí" jak o život | Foto: Archiv Marka Holečka
"UFOn" Zdeněk Hák se blíží k vrcholu | Foto: Archiv Marka Holečka
Šestý nechtěný bivak jsme museli přečkat na takovém sněhovém bidýlku, vhodné tak akorát pro dvě zmoklé slípky. | Foto: Archiv Marka Holečka
Hřeben je jak ostří nože. Jeden krok blbě a učíme se létat... | Foto: Archiv Marka Holečka
Další legenda, která vystupuje v dokumentu, je Reinhold Messner, kterého autoři dokumentu zpovídali na hradě Firmian u Bolzána. | Foto: Archiv Marka Holečka
Jan Šimánek při natáčení s živoucí legendou Dougem Scottem v jeho anglickém sídle | Foto: Archiv Marka Holečka

Hora Čamlang se nachází v nepálském pohoří Himálaj a tyčí se do výše 7319 metrů. Vrchol jako první zlezli už v šedesátých letech Japonec Anma s Indem Sírdarem. Od té doby proběhlo dalších pět pokusů o zdolání vrcholu včetně úspěšného výstupu Messnera s Douglasem Scottem, ale také jednoho tragického.

Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď.
Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď. | Foto: Archiv Marka Holečka

Hák s Holečkem, kteří před dvěma lety získali prestižní mezinárodní ocenění Zlatý cepín, si pro svůj prvovýstup zvolili náročnou severozápadní stěnu, která doposud všem pokusům o zlezení odolávala. 

Českým horolezcům se nakonec podařilo zdolat výstup na vrchol a sestoupit zase zpátky do základního tábora během sedmi dní. Alpským stylem, s minimem zásob a za dramatických okolností, které dokument přibližuje. 

"Ani v těch nejhorších snech jsme si nedokázali představit, jaké monstrum a jakou cestu jsme si vybrali. Nejhroznější stěna, co jsem kdy viděl," uvedl ještě před výstupem Hák, přezdívaný Hook. A stejné dojmy mu zůstaly i po jejím zdolání. "Byl to Mordor," prohlásil s narážkou na temnou domovinu Tolkienova pána prstenů Saurona.  

Setkání s UFO

Svoji cestu Holeček s Hákem pojmenovali UFO line, čímž chtěli připomenout výstup Reinholda Messnera s Douglasem Scottem, kteří v roce 1981 při zdolávání hory Čamlang prožili neobvyklou zkušenost.  

Sestup z hory Čamlang
Sestup z hory Čamlang | Foto: Archiv Marka Holečka

"Viděli jsme tam letící objekt, který se nepohyboval přímo. Byl to tmavý objekt, spíš hranatý než kulatý. Létal z místa na místo a měnil směr. Vypadalo to jako UFO, ale co to bylo, nevíme," vzpomíná v dokumentu Messner, který kromě svých horolezeckých výstupů proslul rovněž neochvějnou vírou v existenci yettiho. 

"Bůhví, co tehdy viděli. Ale já jsem viděl mimozemšťana celou dobu vedle sebe. Lezl nahoru a jmenuje se Zdeněk Hák," směje se nyní Holeček.

Ta cesta je umělecké dílo

Setkání s mimozemskými objekty či podivnými tvory tedy na české horolezce v Himálaji nečekalo. Na rozdíl od chvály, které se jim po návratu právě od obou bývalých horolezců dostalo. 

"UFO line na Čamlang je velice inteligentní prvovýstup. Jedná se o velice strmou stěnu s více než dvoukilometrovým převýšením. Je to krásná cesta a obtížná stěna. Způsob, jakým si tu cestu našli, bych označil za umělecké dílo," nešetřil chválou Messner. 

"Je skvělé, že to kluci dokázali vylézt čistě, alpským stylem. Lezení po fixních lanech nahoru a dolů je zoufalé. Abyste docenili krásu hor a prožili opravdové dobrodružství, musíte lézt jedině alpským stylem," komentoval český prvovýstup Scott. 

Premiéru dokumentu, v němž kromě současných i bývalých horolezců vystupují také členové rodin hlavních protagonistů, si můžete zdarma prohlédnout na sociálních sítích Marka Holečka od dnešního večera (20:30) až do nedělní půlnoci.  

Marek Holeček a koronavirus:

Jak se potýkáte s karanténou?

Jestli máte pocit, že si okusuju nehty, tak chyba lávky. Tím, že nemohu vyjet nyní za hranice do kopců, ještě neznamená, že běhat po lesích a lézt po skalách na opuštěných místech se nedá. Pravda je, že zbrzdění toho čistokrevného svobodné pohybu mimo domov, mě též zasáhl. Však díky tomu mám čas dokončovat filmové dokumenty a psát další kapitoly do připravované nové knížky, která bude hotova k štědrovečernímu stolu. Jen pro doplnění, dotáčejí se další dva dokumenty.

A co až se otevřou hranice? 

Jistě otevřou dříve, než posledně po čtyřiceti letech. No a kopce nemají nožičky, takže neutečou. Dokonce jsem optimista, že stihnu ještě jarní sezonu v Himálaji. Když ne, tak letní Karakoram, případně podzimní Himálaj, nebo zimní Patagonii a tralala, něco prostě bude. Důležité je být stále napružen na startu, než se trápit přiblblou otázkou, za jak dlouho už padne výstřel. Prostě přijde "prásk" a běžím, na nic nečekám.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy