Ta cesta je umělecké dílo. Messner vysekl poklonu českým horolezcům

yac yac
9. 4. 2020 7:11
Nestává se příliš často, aby se legendární horolezec Reinhold Messner pochvalně vyjadřoval k výkonům českých lezců. Loňský prvovýstup Marka Holečka a Zdeňka Háka na horu Čamlang v Nepálu ale označil za doslova umělecký kousek. Dokument UFO life o mimořádném horolezeckém výkonu lze během Velikonoc zhlédnout na sociálních sítích.
Podívejte se na trailer k filmu, jenž dokumentuje výstup na horu Čamlang | Video: Marek Holeček
Marek Holeček a Zdeněk Hák | Foto: Archiv Marka Holečka
Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď. | Foto: Archiv Marka Holečka
Šestý den pokračujeme v sestupu po úzkém hřebínku, který v přicházejícím mračnu mizel někam do bílé tmy. Zdálo se nám, že nikdy neskončí... | Foto: Archiv Marka Holečka
Lezení první den a nepříjemný průlezy k prvnímu bivaku | Foto: Archiv Marka Holečka
Třetí den lezení a nekonečné ledové varhany. Jediné štěstí že jsme měli za sebou již sérakový práh, ze kterého padaly ledové pozdravy. | Foto: Archiv Marka Holečka
Od prvního kroku nás čekala nepřátelská drobivá skála | Foto: Archiv Marka Holečka
Čtvrtý den lezení a "funí" jak o život | Foto: Archiv Marka Holečka
"UFOn" Zdeněk Hák se blíží k vrcholu | Foto: Archiv Marka Holečka
Šestý nechtěný bivak jsme museli přečkat na takovém sněhovém bidýlku, vhodné tak akorát pro dvě zmoklé slípky. | Foto: Archiv Marka Holečka
Hřeben je jak ostří nože. Jeden krok blbě a učíme se létat... | Foto: Archiv Marka Holečka
Další legenda, která vystupuje v dokumentu, je Reinhold Messner, kterého autoři dokumentu zpovídali na hradě Firmian u Bolzána. | Foto: Archiv Marka Holečka
Jan Šimánek při natáčení s živoucí legendou Dougem Scottem v jeho anglickém sídle | Foto: Archiv Marka Holečka

Hora Čamlang se nachází v nepálském pohoří Himálaj a tyčí se do výše 7319 metrů. Vrchol jako první zlezli už v šedesátých letech Japonec Anma s Indem Sírdarem. Od té doby proběhlo dalších pět pokusů o zdolání vrcholu včetně úspěšného výstupu Messnera s Douglasem Scottem, ale také jednoho tragického.

Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď.
Severozápadní stěna hory Čamlang se zvedá od ledovcových ples z údolí Hunkhu jako neprostupná zeď. | Foto: Archiv Marka Holečka

Hák s Holečkem, kteří před dvěma lety získali prestižní mezinárodní ocenění Zlatý cepín, si pro svůj prvovýstup zvolili náročnou severozápadní stěnu, která doposud všem pokusům o zlezení odolávala. 

Českým horolezcům se nakonec podařilo zdolat výstup na vrchol a sestoupit zase zpátky do základního tábora během sedmi dní. Alpským stylem, s minimem zásob a za dramatických okolností, které dokument přibližuje. 

"Ani v těch nejhorších snech jsme si nedokázali představit, jaké monstrum a jakou cestu jsme si vybrali. Nejhroznější stěna, co jsem kdy viděl," uvedl ještě před výstupem Hák, přezdívaný Hook. A stejné dojmy mu zůstaly i po jejím zdolání. "Byl to Mordor," prohlásil s narážkou na temnou domovinu Tolkienova pána prstenů Saurona.  

Setkání s UFO

Svoji cestu Holeček s Hákem pojmenovali UFO line, čímž chtěli připomenout výstup Reinholda Messnera s Douglasem Scottem, kteří v roce 1981 při zdolávání hory Čamlang prožili neobvyklou zkušenost.  

Sestup z hory Čamlang
Sestup z hory Čamlang | Foto: Archiv Marka Holečka

"Viděli jsme tam letící objekt, který se nepohyboval přímo. Byl to tmavý objekt, spíš hranatý než kulatý. Létal z místa na místo a měnil směr. Vypadalo to jako UFO, ale co to bylo, nevíme," vzpomíná v dokumentu Messner, který kromě svých horolezeckých výstupů proslul rovněž neochvějnou vírou v existenci yettiho. 

"Bůhví, co tehdy viděli. Ale já jsem viděl mimozemšťana celou dobu vedle sebe. Lezl nahoru a jmenuje se Zdeněk Hák," směje se nyní Holeček.

Ta cesta je umělecké dílo

Setkání s mimozemskými objekty či podivnými tvory tedy na české horolezce v Himálaji nečekalo. Na rozdíl od chvály, které se jim po návratu právě od obou bývalých horolezců dostalo. 

"UFO line na Čamlang je velice inteligentní prvovýstup. Jedná se o velice strmou stěnu s více než dvoukilometrovým převýšením. Je to krásná cesta a obtížná stěna. Způsob, jakým si tu cestu našli, bych označil za umělecké dílo," nešetřil chválou Messner. 

"Je skvělé, že to kluci dokázali vylézt čistě, alpským stylem. Lezení po fixních lanech nahoru a dolů je zoufalé. Abyste docenili krásu hor a prožili opravdové dobrodružství, musíte lézt jedině alpským stylem," komentoval český prvovýstup Scott. 

Premiéru dokumentu, v němž kromě současných i bývalých horolezců vystupují také členové rodin hlavních protagonistů, si můžete zdarma prohlédnout na sociálních sítích Marka Holečka od dnešního večera (20:30) až do nedělní půlnoci.  

Marek Holeček a koronavirus:

Jak se potýkáte s karanténou?

Jestli máte pocit, že si okusuju nehty, tak chyba lávky. Tím, že nemohu vyjet nyní za hranice do kopců, ještě neznamená, že běhat po lesích a lézt po skalách na opuštěných místech se nedá. Pravda je, že zbrzdění toho čistokrevného svobodné pohybu mimo domov, mě též zasáhl. Však díky tomu mám čas dokončovat filmové dokumenty a psát další kapitoly do připravované nové knížky, která bude hotova k štědrovečernímu stolu. Jen pro doplnění, dotáčejí se další dva dokumenty.

A co až se otevřou hranice? 

Jistě otevřou dříve, než posledně po čtyřiceti letech. No a kopce nemají nožičky, takže neutečou. Dokonce jsem optimista, že stihnu ještě jarní sezonu v Himálaji. Když ne, tak letní Karakoram, případně podzimní Himálaj, nebo zimní Patagonii a tralala, něco prostě bude. Důležité je být stále napružen na startu, než se trápit přiblblou otázkou, za jak dlouho už padne výstřel. Prostě přijde "prásk" a běžím, na nic nečekám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy