Úchvatná bitva o cyklokrosařský titul Štybar-Nijs pro Čecha!

FOTO Přišel, viděl, zvítězil. Štybar znemožnil Belgičany
Dva tituly juniorského mistra světa (2005, 2006), dvě stříbra z elitní kategorie (2008, 2009) a nyní třetí titul mistra světa v mužské elitní kategorii (2010, 2011, 2014). K němu si přitom Štybar odskočil ze soustředění na Mallorce, jelikož již nyní závodí na plný úvazek za silniční tým Omega Pharma - Quick Step českého podnikatele Zdeňka Bakaly.
"Do závodu jsem šel s tím, že by bylo super být do třetího místa, ale určitě jsem nepočítal s tím, že bych mohl být mistrem světa. Věděl jsem, že Sven Nijs je v top formě a bude hrozně těžké ho porazit, zvlášť na takhle technické a těžké trati," řekl Štybar novinářům.
"Ale byl jsem absolutně v pohodě a neměl jsem co ztratit, což mi možná pomohlo. Měl jsem více sil v závěru," prohlásil jediný český medailista z Hoogerheide, kde v roce 2009 vybojoval na MS podruhé za sebou druhé místo. V terénu se Štybar představil přesně po měsíční pauze, kterou vyplnil soustředěním se svým silničním týmem Omega Pharma-Quick Step. Při předchozím cyklokrosovém startu na Nový rok v belgickém Baalu prohrál jen s Nijsem, dnes mu porážku nejlepším způsobem vrátil a překazil belgické legendě cestu za třetím světovým titulem.
Štybar s Nijsem v průběhu závodu setřásli všechny své soupeře a boj o duhový trikot se zúžil pouze na ně. V závěru se český cyklista ocitl na zemi, ale rychle vstal a navíc spadl do cesty svému rivalovi, čímž ho také trochu zbrzdil.
2. 2. 2014 16:05
Reportáž z MS v cyklokrosu.

Hoogerheide - V souboj dvou nejúspěšnějších cyklokrosařů poslední dekády se proměnil hlavní závod elite na světovém šampionátu. Ten nakonec pro sebe urvala česká hvězda Zdeněk Štybar, druhý dojel s těsnou ztrátou jeho velký rival Sven Nijs.

Štybar se stal teprve pátým závodníkem, který dokázal získat tři tituly mistra světa. "Byl to velmi, velmi těžký závod, jsem neskutečně šťastný, že jsem vyhrál," pronesl v cíli český závodník.

"Tohle je naprostá bomba. Chtěli jsme medaili a máme ji. Obrovská radost. 'Štyby' byl skvěle připravený a byl to nádherný závod," ocenil šampiona reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Třetí dojel další Belgičan s obrovskou ztrátou Kevin Pauwels. Se ztrátou 2:03 minuty skončil devátý další český závodník Radomír Šimůnek mladší.

Štybar startoval až z páté řady

Osmadvacetiletý rodák ze Stříbra sice startoval až z páté řady a dvacátého místa, ovšem už první kolo z celkových osmi proťal díky prvnímu nástupu na vedoucí pozici.

Na těžké trati se postupně na čele vykrystalizovala čtveřice, kterou se Štybarem a Nijsem tvořili Pauwels a nejprve Francouz Morey, posléze mladý Nizozemec Van der Haar.

Jenže nikdo z nich se nedokázal udržet dvojice největších hvězd. Štybar s Nijsem drtivým tempem a neustálými nástupy své ostatní konkurenty postupně urvali a od pátého kola bylo jasné, že o titul mistra světa si to rozdají právě oni.

Předposlední kolo nerozhodlo

Skvělou taktickou bitvu mohla rozhodnout předposlední runda, jenže na pád Štybara ve sjezdu, kde v prvním kole sletěl z kola i další český závodník Martin Bína, "reagoval" Nijs pádem při otočce kolem bariéry v technické, rozbahněné pasáži.

"Když jsem spadl, už jsem nevěřil, že bych mohl Nijse dotáhnout, ale dal jsem do toho všechno, jel jsem naplno a nakonec se to povedlo," řekl po závodě trojnásobný mistr světa.

Po nervózním předposledním kole, kdy oba vedoucí závodníci kromě pádů chybovali vícekrát, tak muselo rozhodnou to poslední. V něm zkusil v úvodu nastoupil zástupce silniční stáje Omega Pharma-Quick Step a to se ukázalo jako rozhodující.

Ztrátu po nástupu Štybara už Nijs nedohnal

Nijs ve snaze Štybara dojet opět v těžké bahnité části chyboval, ztratil zhruba deset vteřin a bylo rozhodnuto. Legendární Belgičan sice poté trochu ze ztráty agresivní jízdou smazal, na Štybara už ale neměl.

Ten tak mohl v cílové rovince políbit své kolo a začít slavit, Nijs dojel zklamaný se dvanáctivteřinovou ztrátou, třetí Pauwels a čtvrtý další Belgičan Klaas Vantornout byli pak jediní, kteří se vešli do jedné minuty s vítězem.

"Jsem šťastný za toto vítězství. Moje priority jsou již trochu jinde, přijel jsem to zkusit a ono to vyšlo, jsem moc šťastný, i když nejvíce si stále cením prvního titulu, který jsem získal na domácí půdě v Táboře," dodal v cíli Štybar, který bydlí dvanáct kilometrů od trati, kde dnes završil svůj zlatý hattrick.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):

Muži elite: 1. Štybar (ČR) 1:05:30, 2. Nys -12, 3. Pauwels -40, 4. Vantornout -59, 5. Meeusen (všichni Belg.), 6. Van der Haar (Niz.) oba -1:07, 7. Peeters (Belg.) -1:43, 8. Mourey (Fr.) -1:53, 9. Šimůnek (ČR) -2:04, 10. Bosmans (Belg.) -2:11, ...36. Petruš -5:53, 42. Kyzivát -7:02, Bína (všichni (ČR) nedokončil.

Jezdci do 23 let: 1. Van Aert 49:35, 2. Vanthourenhout (oba Belg.) -50, 3. M. Van der Poel (Niz.) -1:17, ...8. Paprstka -2:37, 13. Boroš -3:07, 23. Skála -4:18, 27. Lasák -5:06, 35. Nipl (všichni ČR) -6:34.