Říkali jim "Naše děti", u nohou měly celý svět. Pak Romanův život přervala autonehoda

Sport ČTK Sport, ČTK
25. 1. 2023 13:46
Po boku sestry Evy se stal čtyřikrát mistrem světa, patřil k nejpopulárnějším sportovcům Československa a prosadil se i ve slavné revui Holiday on Ice. Krasobruslař Pavel Roman, jehož život ukončila v roce 1972 autonehoda, by se právě dnes dožil 80 let.
Eva a Pavel Romanovi v roce 1962
Eva a Pavel Romanovi v roce 1962 | Foto: ČTK

Sourozenci Romanovi byli v první polovině 60. let velmi populární, od Aše až po Košice se jim říkalo "Naše děti".

První světový titul vybojovali v roce 1962 v Praze, kdy bylo Pavlovi 19 a Evě 16 let. Celý krasobruslařský svět jim ležel u nohou, přemožitele totiž nenašli ani na následujících třech šampionátech, mezitím získali i dvě evropská zlata.

Rodáky z Olomouce přivedl ke krasobruslení jejich otec, který jim předepisoval tréninky podle toho, kdy a kde byl zrovna volný led.

"Nesnesl by, kdybychom se flákali. Takže jsme v zimě bruslili, v létě hráli tenis a plavali, a to i v Praze, kam jsme se přestěhovali. Kvůli sportování jsme ale téměř neměli kamarády, nechodili do kina. Neměli jsme na to čas," líčila Eva.

Původně začínali jako sportovní dvojice, tance si poprvé vyzkoušeli v roce 1958. Nějakou dobu dělali obě disciplíny, ale když se na ME 1959 v Davosu lépe umístili v tancích, už u nich zůstali.

Na otcovu žádost se jich ujala vyhlášená trenérka Míla Nováková, která jim postavila jízdy na precizních krokových variacích.

Po čtvrtém titulu mistrů světa v roce 1965 mohli Romanovi oficiálně odejít do některé z amerických revue. Aby viděli rodiče, kteří za nimi nemohli až na pár výjimek vycestovat, vybrali si Holiday on Ice, která jednou za dva roky vystupovala v Praze. "Radši jsme skončili na vrcholu. Už bychom mohli jít jen dolů z kopce," objasnila Eva nezvykle brzký odchod z amatérského ledu.

Po šesti letech v revue se jejich cesty rozešly. Eva se provdala za anglického krasobruslařského komika Jacka Grahama, s nímž také vystupovala na ledě.

Milovníkovi rychlých aut Pavlovi se stal jeho koníček osudným. Zahynul krátce poté v pouhých 29 letech při autonehodě v americkém Tennessee. Pohřben je ale v Praze na Olšanských hřbitovech. "Náš vztah bratra a sestry byl mimořádný. Byla to dřina, ale zároveň krásná léta," vzpomínala na něho sestra.

Grahamovi koupili statek v Anglii a začali hospodařit, pak jej vyměnili za bývalé sídlo admirála Nelsona a udělali z něj domov důchodců. Po deseti letech jej prodali a přestěhovali se do Texasu, kde vedli husí a kachní farmu. Poté si pořídili obytný autobus a čtyři roky s ním křižovali Ameriku.

Na začátku milénia zvelebili statek v Lipnici u Rokycan, po úmrtí Eviny maminky v roce 2005 se natrvalo usadili v Anglii. Manžel zemřel v roce 2015.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy