Tyčkařka Baďurová ještě neskáče. Stihne olympiádu?

zh
18. 4. 2008 11:00
Atletka už po zranění lehce trénuje
Kateřině Baďurové umožňuje operované koleno už běhat, skákat zatím ještě ne.
Kateřině Baďurové umožňuje operované koleno už běhat, skákat zatím ještě ne. | Foto: ČAS

Praha - Vicemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová  se v lednu chystala na halovou sezonu. Jenže si při tréninku přetrhla křížový vaz a bylo po účasti na světovém šampionátu.

Nyní už opět běhá, skákat  o tyči ale zatím nemůže a možná se ani nestihne nominovat na olympiádu. Je to však její velký sen.

Prolomilo se mi koleno

Zranění si pětadvacetiletá atletka přivodila 20. ledna při soustředění na Tenerife.

„Dělali jsme různé odrazy na pláži. Při jednom z dopadů se mi koleno prolomilo dovnitř," popisovala hrůzný okamžik.
 
Po spěšném a komplikovaném přesunu se Kateřina dostala do českobudějovické nemocnice, kde byla dva dny po úrazu operována doktorem Scheichlem.

Jak poraněná srnka

Souběžně s rehabilitací na klinice v Motole začala tři týdny po operaci opatrně a velmi omezeně trénovat. Po šesti týdnech odložila berle a postupně mohla zatěžovat koleno.

 „První pokusy byly krušné a velmi bolestivé, jak jsem mohl usoudit z textových zpráv, kde mi psala, že se cítí jako poraněná srnka," řekl manažer Baďurové Libor Varhaník.

Sportovkyně jeho slova upřesnila: „Úplně na začátku to nebyla ani ta srnka. Abych se vůbec rozběhla, musela jsem zapojit snad všechny svaly na těle."

Z osudného soustředění na Tenerife. Na snímku kouč Boleslav Patera s kolegyní Baďurové Pavlou Rybovou.
Z osudného soustředění na Tenerife. Na snímku kouč Boleslav Patera s kolegyní Baďurové Pavlou Rybovou. | Foto: Archiv Boleslava Patery

Současný stav už je mnohem lepší. Rekonvalescentka nabírá už podobnou rychlost a vytrvalost jako před zraněním.

„Problémy mi nedělají ani speciální cvik na laně či kladkách, což jsou speciality mého trenéra,"dodala s úsměvem svěřenkyně Boleslava Patery. 

Na olympiádu se nepoženu

Z této fáze je ale ke skokům o tyči  ještě velmi daleko.

„Nedokážu říct, kdy začnu. Vše bude záležet na tom,  jak půjde léčení. Rozhodně nechci nic uspěchat a za každou cenu se hnát za účastí na olympiádě, byť bych na ni samozřejmě ráda jela," říká.

Tento přístup schvaluje i doktor Scheichl. Upozorňuje že koleno tyčkařky bude ještě půl roku velmi náchylné ke zranění. Nicméně dodává: „Pokud nenastanou nějaké komplikace, měla by být do olympiády zdravá."

Janků musel prát i vařit

Kateřina Baďurová rozhodně během nucené pauzy nezahálela. Studentce ekonomie se podařilo téměř uzavřít pátý ročník, kromě toho v posilovně naháněla chybějící svaly.

Tyčkařka nechce v rekonvalescenci nic uspěchat a riskovat zdraví. "Na olympiádu se nepoženu," říká.
Tyčkařka nechce v rekonvalescenci nic uspěchat a riskovat zdraví. "Na olympiádu se nepoženu," říká. | Foto: ČAS

Její zranění mělo i další výhodu. Velkou část chodu o domácnost přenechala svému příteli, výškaři Tomáši Janků.

„Musel například uklízet, prát, vařit, nakupovat, tedy věci, jimž se předtím vyhýbal. Pochopitelně to zvládl, předtím byl totiž líný. Teď je rád, že už to má za sebou," směje se drobná černovláska.

Soupeřky přály brzké uzdravení. Isinbajevová ne

Pochopitelně také nezapomněla sledovat dění v tyčkařském sektoru a viděla, jak se světová špička opět o něco rozšířila.

„Bylo to vidět třeba na halovém mistrovství světa. Je tam 10 holek, které umějí skočit 470 cm a výše," všimla si.

Nezapomněly na ni ani její kolegyně.

 „Až jsem se divila, kolik soupeřek se o mě zajímalo a přálo mi rychlé uzdravení," vypráví. „Polky, Australanky, některé Rusky, Isinbajevová ale ne," dodává. 

O  tom, jaké by proti nim mohla mít šance na Hrách v Pekingu, vůbec neuvažuje.

 „Zatím mým snem zůstává vůbec se na olympiádu nominovat. Ale třeba začnu na konci června skákat a bude to výborné. Uvidíme," uzavírá atletka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy