Tyčkař Kudlička obsadil na halovém MS v Portlandu čtvrté místo

18. 3. 2016 8:06
Jan Kudlička
Jan Kudlička | Foto: Reuters

Portland - Tyčkař Jan Kudlička obsadil při obhajobě bronzu na halovém mistrovství světa v atletice v Portlandu čtvrté místo výkonem 575 centimetrů. Soutěž ovládl světový rekordman Francouz Renaud Lavillenie, který skočil 602 cm a pak se neúspěšně pokoušel o historické maximum 617. Ženám kralovala rovněž olympijská vítězka z Londýna a halová světová rekordmanka Jennifer Suhrová z USA výkonem 490 cm.

Romana Maláčová byla osmá za úspěšný skok přes 450 cm. Český rekordman Michal Balner skončil devátý a výkonem 555 cm potvrdil alespoň svůj loňský limit, čímž si zajistil účast na olympiádě v Riu de Janeiro.

Kudlička se zachraňoval dvakrát na třetí pokus na výškách 565 i 575 cm, ale vyrovnat osobní rekord 580 už nedokázal. O čtvrté místo se podělil s úřadujícím mistrem světa pod širým nebem Shawnacym Barberem z Kanady, který má letos skočeno šest metrů.

Zradila ho bolavá noha

"Dneska jsem se trápil, ale bojoval jsem. Čtvrté místo v takové konkurenci je super," napsal na facebooku Kudlička. "Trochu mě zradila bolavá noha," poukázal na zranění kotníku, které si přivodil při nedávném mítinku v Jablonci. "Dneska vyhrála závodní hlava. Teď už všechno podřídit olympiádě, tam si tu medaili vyválčím," doplnil odhodlaně.

Maláčová, jež byla na šampionát pozvána mezinárodní federací IAAF dodatečně bez limitu, nenavázala na osobní rekord 462 cm z únorového mítinku v Clermont-Ferrand. Výkon o dva centimetry horší byl nad její síly.

V nebývale kvalitní soutěži žen nestačil na medaili ani úspěšný první pokus na 480 cm. Překvapením bylo až dělené šesté místo Brazilky Fabiany Murerové, halové mistryně světa z roku 2010, s Řekyní Nikoletou Kyriakopuluovou, bronzovou medailistkou z loňského MS v Pekingu.