Trubky místo nebezpečných košťat, holky proti klukům. Tak se v Praze hraje famfrpál

Představujeme "mudlovský famfrpál". Jeden ze šesti českých klubů, Prague Pegasus, pravidelně trénuje na pražské Letné.
Famfrpál podle oficiálního popisu kombinuje prvky házené, ragby a vybíjené. V jednu chvíli může být ve hře až pět míčů. Hřiště je velké 55 krát 33 metrů, na každé straně je trojice v různé výšce postavených obručí, každý tým má sedm hráčů, působících na čtyřech různých pozicích - brankář, tři střelci, dva odrážeči a chytač. Hráči musí mít mezi nohama koště.
"Je to sport pro všechny. Vyjma někoho, kdo by se bál kontaktu. Sport je to poměrně tvrdý a fyzicky náročný a je to asi jediný sport, ve kterém musí hrát společně kluci i holky," vysvětluje Michael Škácha, kapitán Prague Pegasus.
Mudlovský famfrpál vznikl v roce 2005 na univerzitním kampusu v americkém městě Middlebury ve státě Vermont. "Dva lidé, kteří s tím přišli, přemýšleli o sportech, které byly ve filmech a daly by se zkusit naživo. Vyzkoušeli to na kampusu a pak to začalo. Do Evropy se famfrpál dostal zhruba o tři roky později, do Česka na přelomu let 2015 a 2016," popisuje Škácha vývoj.
Zpočátku měli hráči mezi nohama skutečná košťata. "Záhy se ale ukázalo, že je to hodně nepraktické, trochu i nebezpečné. Vypadalo to sice hezky, ale stačila jedna šikovná skládka a koště se zohýbalo nebo zlomilo, byla z toho spousta třísek, do někoho se to mohlo zabodnout," říká Škácha. Košťata proto nahradily rovné plastové trubky.
Foto: Milan Kammermayer
Aleš Vávra Aleš Vávra, Milan Kammermayer
Aktualizováno 12. 12. 2021 12:50
Jeden ze šesti českých klubů, Prague Pegasus, pravidelně trénuje v parku na Letné. Atraktivní odvětví vychází z knih o Harrym Potterovi, kouzelnické prvky včetně létání v něm ale z pochopitelných důvodů chybí. Právě proto se mu kvůli odlišení říká "mudlovský famfrpál", v originále Quidditch. Projděte si ve fotogalerii pravidla a zajímavosti stále populárnějšího, genderově smíšeného sportu.
 

Právě se děje

Další zprávy