reklama
 
 

Tvrdé holky můstku. Skokanky prožívají premiéru na MS

18. 2. 2009 11:30
GALERIE: Dvanáctiletá Natálka Dejmková se uvedla pádem

Liberec - Úterý 17. února, 12:00. Místo: Liberec, Česká republika. Mistrovství světa v klasickém lyžování na českém území se do historie nezapíše jen největším počtem startujících, ale i tím, že mezi nimi jsou poprvé skokanky na lyžích.

Ženy, které se odhodlaly bojovat s dlouho neprostupnou "mužskou image" tohoto sportu. Teď poprvé mohou ukázat svoji odvahu na té úplně nejvyšší světové scéně.

"Každý, kdo tam vyleze a spustí se dolů, je dobrodruh," říká trenér české ženské reprezentace Jaroslav Sakala a zálibně se dívá směrem k ještědskému můstku. "Jsou to tvrdý holky," dodává až obdivně slavný skokan.

Na nájezdu středního můstku už ale čeká na historicky první oficiální tréninkový skok první žena. Tedy žena...

Čtěte více: Skokanky na lyžích nechtějí na ZOH jen koukat na chlapy

Natálku to nebolí

Natálie Dejmková je rozhodně žena co se týče její odvahy a odhodlání, jinak je to sympatická, rozesmátá brýlatá dvanáctiletá holčina. A nikdo jí u skokanského můstku neřekne jinak než Natálko.

Jenže s prvním skokem na šampionátu má smůlu. Na Ještědu fouká a jury posílá skokanky do tréninku z nízkého nájezdu. Droboučká Natálka si pak na bubnu škrtne patkami a padá.

Krkolomně se snaží brzdit v prudkém svahu, jedna lyže jí odjíždí a s ohromnou silou vráží do bariér. Ke dvanáctileté skokance se sbíhají organizátoři, ale Natálka se nakonec zvedá a můstek opouští po svých.

A dobrá nálada ji rozhodně neopouští. "To vůbec nebolí," směje se mladičká závodnice, jejíž lyže vypadají tak dvakrát vyšší než ona.

Vzor? Táta, říká Dejmková

"Na vybavení mají holky stejná pravidla jako chlapi," vysvětluje Jaroslav Sakala. "Natálka má vůbec nejkratší lyže, dva metry, Vlaďka Pustková už má skočky dva a půl metru," přibližuje trenér českých skokanek.

Čtěte více: Janda, Koudelka... Máme na medaili, věří skokané

Už před tím si ale Natálie Dejmková odbyla možná svůj první rozhovor pro zahraniční média.

Interview pro japonskou novinářku tlumočí výbornou angličtinou o fous starší reprezentační kolegyně. A kolik že té malé je? "Loni v září jí bylo dvanáct," potvrzuje věk kamarádky.

Jak se vlastně ke dlouho výsostně mužské disciplíně dostala? "Dovedl mě k tomu táta, on taky skákal," říká s hrdostí mladičká reprezentantka.

Ve dvanácti letech má Natálka skočeno 66 metrů. "Ty nejlepší skáčou jako chlapi, klidně přes dvě stě metrů," pokyvuje hlavou mistr světa v letech na lyžích z Planice z roku 1985.

Češky kosí počasí a pády

"Teď byly některé holky právě i na letech," dodává Sakala. Aby se ale svým sportem živily, to asi zatím nepřipadá v úvahu.

"Prvních šest v závodě získává prize money, pokud má někdo osobního sponzora, tak může dostat za umístění něco od něho, jinak nic," uvádí držitel dvou stříbrných medailí ze světového šampionátu.

Liberecké MS je nicméně pro ženský skok skvělou možností prezentace. "Pro holky je to určitě vrchol a také skvělá reklama. Zájem je veliký," pochvaluje si Jaroslav Sakala.

Zcela prázdná tribuna při oficiálním tréninku to ale tak úplně nepotvrzuje. Organizátoři skokankám příliš nepřáli - závod je čeká v pátek dopoledne, krátce před tím, než na trať ve Vesci vyběhne Lukáš Bauer.

Premiéře ženského skoku nepřeje ani počasí. Po pádu Natálky Dejmkové byl trénink posunut na večer, poté na středeční ráno, trenér Sakala se navíc rozhodl, že mladičkou reprezentantku do dalších tréninků a nakonec ani do závodu nepustí.

Jenže vítr a husté sněžení dělaly závodnicím problémy i další den. Jen o dva roky starší Lucie Míková musela po ošklivém pádu do nemocnice a její účast v premiérovém závodě nejspíš také vzala za své.

autor: Ondřej Roubínek | 18. 2. 2009 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama