Trojský kanál se dočká vysněného MS

ČTK, zh
28. 7. 2006 0:00
Praha - Na 350 závodníků z 65 zemí se sjede příští týden do Prahy na mistrovství světa ve vodním slalomu, které se uskuteční na umělém kanálu v Tróji od 2. do 6. srpna. Český tým je kompletní a připraven bojovat o cenné kovy.
Mezinárodní závod Trojský kůň 2005 byl tzv. "předmistrovstvím světa".
Mezinárodní závod Trojský kůň 2005 byl tzv. "předmistrovstvím světa". | Foto: www.kanoe.cz

Infobox

Počet českých medailí z MS 1949 - 2005

zlato      44

stříbro    55

bronz      50

celkem  145

Zdroj: www.slalomtroja.cz

Slavnostní zahájení šampionátu se uskuteční již v úterý večer u Křižíkovy fontány v areálu pražského Výstaviště.

Kromě nástupu účastníků a oficiálních projevů budou návštěvníci svědky efektů fontány na stylovou hudbu Smetanovy Vltavy, ohňostroje či zdravice českého olympijského šampiona Lukáše Pollerta.

Ve čtvrtek se uskuteční kvalifikace kajakářů (K1) a deblkanoistů (C2), v pátek přijdou na řadu kanoisti (C1), kajakářky (K1) a finále mužských hlídek K1 a C2.

Hlídky poté pokračují v sobotu dopoledne (mužská kategorie C1 a ženská K1). Že by soutěž hlídek mohla být pro české barvy úspěšná, napovědělo nedávné mistrovství Evropy ve Francii, kde trojice českých kajakářek skončila stříbrná a kanoisti a deblkanoisti obsadili třetí příčku.

Odpoledne dojde k jednomu z vrcholů mistrovství světa, semifinále a finále kajakářů a deblkanoistů. Druhým vrcholem bude nedělní semifinále a finále kanoistů a kajakářek.

Češi věří v medaile

Češi se budou spoléhat v kajaku na veteránku Štěpánku Hilgertovou, Irenu Pavelkovou a Marii Řihoškovou, z mužů pak na Ondřeje Raaba, Lukáše Kubričana a Tomáše Kobese.

Foto: www.slalomtroja.cz

V soutěži kanoistů se představí Stanislav Ježek, Jan Mašek a Tomáš Indruch, bronzový z ME ve Francii. Mezi deblkaonisty budou reprezentovat Českou republiku osvědčené dvojice Marek Jiras - Tomáš Máder, Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek a Jaroslav Pospíšil - Jaroslav Pollert. 

"Formu mají samozřejmě všichni vynikající," usmíval se s trochou nadsázky na čtvrteční tiskové konferenci kouč reprezentace Jiří Pultera. Před závody totiž velmi nerad hovoří o případných medailích, v něž ale věří.

"Když se podíváme do minulosti, tak statisticky bychom na medaile mít měli," řekl. Česká republika patří v této kanoistické disciplíně k velmocím a cenné kovy vozí z velkých soutěží pravidelně. "Ale konkurence je velká a já budu rád, když všichni se svými jízdami budou sami spokojeni," dodal Pultera pro ČTK.

Reprezentace strávila poslední dva týdny tréninkem na domácím kanálu, o který se však dělí s ostatními. "Nemusíme sice jezdit do Tramtárie, ale mám trochu strach, aby se závodníci dostatečně koncentrovali a oprostili se od vnějších vlivů, jakými jsou babičky, tetičky či kamarádi," prohlásil Pultera.

"Doma budou pocity silnější, ale já si to chci užít, je to výjimečná příležitost," přidala se Hilgertová.

V českém týmu se všichni těší dobrému zdraví, drobné potíže s patou má pouze deblkanoista Jaroslav Pollert, jeho start ale není ohrožen.

A jak jsou na tom ostatní týmy, které v Troji v těchto dnech trénují? "Nedá se to obecně říct, protože z těch tréninků se moc usuzovat nedá. Jeden den někdo jezdí skvěle, druhý den mu to nejde. Myslím si ale, že favorité budou stejní jako v minulých letech," přemítal Pultera.

Od vorové propustě po MS

V trojském areálu je již skoro všechno připraveno, zbývá dostavět ještě zbylé tribuny. Organizátoři nakonec ještě navýšili kapacitu, na každý den připravili navíc 500 vstupenek, které budou v prodeji až na místě. "Prodáno je už 75 procent lístků," upozornil kanoista Stanislav Ježek, který figuruje v reprezentaci i v organizačním výboru.

Na organizaci šampionátu s rozpočtem 10 milionů korun se podílí více než 100 dobrovolníků i z řad skautů. Přihlášeni jsou rovněž vodáci z exotických zemí v rámci rozvojového programu mezinárodní federace ICF jako například z Pobřeží slonoviny, Toga, či Thajska.

Trojský kanál, někdejší vorová propusť z 50. let 20. století, zažije v první srpnové dny asi své nejslavnější okamžiky.

Trojský kanál během oprav po povodních 2002.
Trojský kanál během oprav po povodních 2002. | Foto: www.kanoe.cz

První mezinárodní soutěž se zde konala roce 1982 s názvem "O cenu Trojského koně". Tím vznikla tradice tohoto závodu, který se buď jako Světový pohár nebo jako mezinárodní závod koná každoročně.

V Praze bylo doposud uspořádáno šest podniků Světového poháru a to v letech 1992, 1996, 2000, 2001, 2002 a 2004. V roce 1994 se zde také konalo historicky první Akademické mistrovství světa.

Po úspěšném proběhnutí několika světových pohárů se organizátoři rozhodli v roce 1998 kandidovat na uspořádání mistrovství světa pro rok 2002. Neuspěli však, vyhrála Francie.

Podruhé se Praha ucházela o pořádání MS v roce 2000. Zasedání kongresu ICF ve Varšavě konečně Tróje přikleplo její největší podnik, pořádání světového šampionátu v roce 2006.

Trojský umělý kanál to může brát i jako satisfakci, že za léta své existence dokázal čelit lidským i přírodním živlům. V 70. letech 20. století měl být zasypán, ale na popud Jaroslava Pollerta z něj začala vznikat slalomová trať, která se stavěla 10 let.

Kanál u Vltavy také několikrát navštívila velká voda, naposledy na začátku letošního července.

Na českém území neproběhne světový šampionát ve vodním slalomu poprvé. V roce 1967 se uskutečnil na Lipně, v roce 1996 na tom samém místě proběhlo mistrovství světa juniorů. V roce 1998 bylo v Roudnici nad Labem uspořádáno seniorské mistrovství Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy