Trojka, trojka, trojka, trojka. A ještě dalších deset. Thompson nadchl v NBA rekordem

30. 10. 2018 8:47
Osmadvacetiletý rozehrávač Golden State překonal v duelu s Chicagem nejlepší výkon v počtu nasázených trojek v jednom zápase.
Klay Thompson z Golden State a jeho další pokus v utkání s Chicagem
Klay Thompson z Golden State a jeho další pokus v utkání s Chicagem | Foto: Reuters

New York - Rekordní střelecký výkon předvedl v NBA Klay Thompson, který 14 úspěšnými trojkovými pokusy pomohl basketbalistům Golden State k vítězství 149:124 nad Chicagem. Osmadvacetiletý rozehrávač o jednu trojku překonal dva roky staré maximum týmového kolegy Stephena Curryho a celkem si připsal 52 bodů, což je i nový nejlepší výkon sezony.

Úřadující šampioni z Golden State vedli nad Chicagem až o 45 bodů a hlavní zásluhu na tom měl nejlepší střelec večera Thompson. Deset trojek dal už v první půli, čímž vyrovnal rekordní počin Chandlera Parsonse z roku 2014. Celkem Warriors do přestávky zapsali 17 úspěšných střel za tři body a stanovili nový rekord NBA. Po dvou čtvrtinách měli na kontě 92 bodů, což je druhý nejlepší výkon v historii soutěže.

"Tohle jsou momenty, proč basketbal hraju. Je super takové zážitky sdílet se spoluhráči, je to završení společného úsilí. Nejsem si jistý, jestli by se mi podařilo překonat tenhle zápis, kdybychom hráli jiným stylem jako tým nebo bych měl jiné spoluhráče," děkoval Thompson, jenž proměnil 14 z 24 trojkových pokusů. Odehrál jen 27 minut, závěrečnou čtvrtinu už vynechal.

Stoprocentní bilanci drží už jen Milwaukee Bucks. V souboji neporažených týmů o čelo Východní konference zdolali svěřenci kouče Mika Budenholzera na domácí palubovce Toronto Raptors 124:109 a vyrovnali svůj historicky nejlepší vstup do soutěže ze sezony 1971/72.

I bez své hlavní hvězdy řeckého křídelníka Janise Adetokunba si Milwaukee připsalo sedmou výhru v ročníku a naopak jedinému kanadskému celku uštědřilo premiérovou porážku. Raptors nechali odpočívat Kawhiho Leonarda a nestačilo jim ani 30 bodů Serge Ibaky a 22 Pascala Siakama.

Nejlepším střelcem domácích byl Adetokunbův náhradník v základní sestavě Turek Ersan Ilyasova s 19 body a deseti doskoky. Po 17 bodech přidali rozehrávači Malcolm Brogdon a Eric Bledsoe. Bucks se dařilo zejména zpoza tříbodového oblouku, 19 trojkami vyrovnali týmový rekord a i posedmé v sezoně překonali hranici 110 bodů. "Jasně, že s Janisem (Adetokunbem) jsme ještě lepší, ale ukázali jsme, že i bez něj můžeme konkurovat kdekomu," řekl Brogdon.

Los Angeles Lakers s LeBronem Jamesem zase prohráli v koncovce, v Minnesotě podlehli Timberwolves 120:124. Domácí Jimmy Bulter dal v poslední části pět z osmi týmových trojek, dostal se na 32 bodů a předčil Jamese, který zaznamenal 29 bodů, deset doskoků a osm asistencí.

Basketbalisté Dallasu nestačili ve druhém prodloužení na San Antonio Spurs a prohráli 108:113. Denver pokračoval v dobrém vstupu do sezony a vylepšil si bilanci na 5-1 výhrou nad New Orleans 116:11. Srbskému pivotovi Nuggets Nikolovi Jokičovi chyběl jeden doskok ke zkompletování triple double.

Výsledky NBA:

Chicago - Golden State 124:149, Denver - New Orleans 116:111, Indiana - Portland 93:103, Miami - Sacramento 113:123, Milwaukee - Toronto 124:109, Minnesota - LA Lakers 124:120, New York - Brooklyn 115:96, Philadelphia - Atlanta 113:92, San Antonio - Dallas 113:108 po prodl.