Třináctka mě nestraší. Atmosféra v Nizozemsku bude bláznivá, hlásí Sáblíková

Marek Janoš Marek Janoš
7. 3. 2020 9:46
Heerenveen (od našeho zpravodaje) – Dvanáct a půl tisíce fanoušků bude čekat na rychlobruslařky ve finále světového poháru v hale Thialf. Z Heerenveenu se o víkendu stává hlavní město světového rychlobruslení. Martina Sáblíková bude v bouřlivé atmosféře nizozemských fanoušků bojovat o třinácté celkové vítězství ve Světovém poháru.
Martina Sáblíková na MS ve víceboji
Martina Sáblíková na MS ve víceboji | Foto: Reuters

V Heerenveenu už byla Sáblíková pětkrát zlatá. Naposledy zde triumfovala v roce 2015 jak na trati na 3000 metrů, tak na pětitisícovce. "Bude to nejtěžší závod sezony. Budu se snažit zkoncentrovat. Nejraději bych jela domů, o to je to těžší, ale všichni jsme na tom stejně," ví Sáblíková.

"Občas mě diváci znervózní více, než je zdrávo. Bude to vyhecované a rozdíly budou minimální," předvídá vývoj sobotního závodu. "Holanďanky doma zajedou vždycky skvěle," je si vědoma Sáblíková. "Dokážou nám nadělit strašnou šišku, přitom jsou osmé, deváté v pořadí. Třeba budu ráda za páté místo, bude záležet na ostatních," popisuje česká rychlobruslařka.

"Tady jsou blázni," říká dvanáctinásobná vítězka Světového poháru k fanouškům v Heerenveenu. Tlak okolností si nechce připouštět.

"Teď už spím líp. V Hamaru to bylo zajímavé. Na MS tam jsem šla s tím, že nemám šanci na placku, tam jsem se vyspala skvěle. Byly to první závody letos, kdy jsem nešla na led nervózni, pobrukovala jsem si s holandskou kapelou, zavazovala brusle, bezvadný závod," vracela se k minulému týdnu, kdy skončila těsně pod stupni vítězů na MS ve víceboji.

"Co se týká formy Martiny, tak před týdnem přesně ukázala na mistrovství světa, že na velké závody se umí připravit. Tady už ta forma bude doznívat, takže to bych nechal osudu a počkejme si, jak to bude vypadat po závodě," říká trenér Petr Novák. "Dalšímu celkovému titulu je hodně blízko," dodává.

Sáblíkové mohou k celkovému triumfu ve světovém poháru pomoci i Nizozemky. "Byl bych rád, kdyby tu předvedly to, co vždycky předvádějí. Klidně ať je první nebo druhá Holanďanka, protože kdyby byla Blondineová první a Martina až čtvrtá, tak nevyhraje. Když bude třetí, tak jo. Když někdo Blondineovou odsune na další místa, tak Martina má čím dál větší šanci. Samozřejmě nejlepší bude, když vyhrajeme," popisuje situaci před rozhodujícími třemi tisíci metry Novák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy