Tři Češi na startu nejstaršího závodu, Kreuziger favoritem

Ondřej Kurečka
26. 4. 2015 8:00
První část cyklistické sezony, tradičně věnovaná jednorázovým závodům se neúprosně blíží ke svému konci.
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Reuters

Lutych – První část cyklistické sezony, tradičně věnovaná jednorázovým závodům se neúprosně blíží ke svému konci. Než bude pomyslná štafeta divácké pozornosti předána velkým etapovým závodům, zbývá odjet závod Lutych - Bastogne - Lutych. A závod to není ledajaký, jedná se totiž o vůbec nejstarší klání silničních cyklistů s tradicí sahající až do roku 1892.

Na startu v pořadí čtvrtého „klasického monumentu“ roku, jež dnes načne svou druhou stovku ročníků, budou také hned tři čeští závodníci. Kromě Romana Kreuzigera, pro něhož se jedná o vrchol roku, pojedou také závodníci Etixx-Quick Step Petr Vakoč a Zdeněk Štybar. Triumf obhajuje Simon Gerrans.

Závod pro vrchaře i klasikáře

Peloton na cestě z Lutychu do Bastogne a zpět přes Lutych do cílového Ans čeká 253 kilometrů a 11 klasifikovaných krátkých a prudkých stoupání. „La Doyenne“ (nejstarší), je z ardenské trojice profilově nejnáročnějším závodem. Finále v posledních letech tradičně hostí dvojice kopců, kdy se již zpět v Lutychu jede přes Cote de Saint-Nicolas a závěr v Ans se koná na 1,5 kilometru dlouhém stoupání.

Právě až závěrečný výjezd rozhodl v posledních dvou letech o vítězi závodu. V minulém ročníku už sahal po obhajobě Dan Martin, ale v poslední zatáčce se octl na zemi. Cílovou rovinku pak ovládl Gerrans. Delším únikem naposledy vyhrál Maxim Iglinsky v roce 2012. Nejúspěšnějším závodníkem historie závodu je „Kanibal“ Eddy Merckx s pěti výhrami. Alejandro Valverde má šanci dosáhnout na třetí triumf, čímž by se zařadil na dělené třetí místo v historické tabulce.

 „Vítěz musí být schopný se nějak dostat přes ta stoupání, z nichž některá se táhnou i šest nebo sedm kilometrů,“ říká dvojnásobný šampion závodu Sean Kelly. „Když budete zkoumat vítěze, zjistíte, že je mezi nimi spousta vrchařů, ale i řada závodníků, kteří se přes kopce dostali díky své síle. Když se podíváte třeba na Morena Argentina, který vyhrál čtyřikrát, tak ten podle mě nebyl skvělý vrchař, nikdy například nevyhrál velký etapový závod. Jenže byl velmi silný a díky síle také přejel stoupání,“ dodal Kelly.

Kreuziger lídrem, cítí formu

„Je to jiný závod než Amstel a Valonský šíp, je méně o pozicích a výbušném sprintu na konci a více o tom prostě mít nohy a vypořádat se s delšími kopci a distancí. Po 200 kilometrech samozřejmě mnozí začnou odpadat a bude to boj mezi těmi, kteří se dokážou vypořádat s délkou,“ říká o závodu Kreuziger.

Osmadvacetiletý rodák z Moravské Třebové povede do boje tým Tinkoff-Saxo. A neděle pro něj bude zřejmě nejdůležitějším závodním dnem roku. Po těžkém soustředění na Tenerife měly být první dva ardenské podniky příležitostí na rozzávodění, přesto si v nich Kreuziger nevedl špatně, když v obou dojel těsně za první desítkou. Kreuziger už do Ans dokázal dojet jako čtvrtý v roce 2011, loni byl sedmý.

„Lutych je můj velký cíl pro ardenské klasiky. Těším se na tento závod, protože sedí mým jezdeckým kvalitám lépe než Amstel a Valonský šíp. V těchto závodech jsem se cítil docela dobře a mou ambicí je být ve finále v neděli u toho,“ dodal k ambicím pro týmový web Kreuziger.

„Pro nás všechny je to vše pro Romana co se týče vedení a máme k dispozici dobrý tým, aby jej podpořil. Věřím, že top výsledek pro Romana je realizovatelný,“ neponechává o lídrovi pochybnosti sportovní ředitel Tinkoff-Saxo, Sean Yates.

Valverde hlavním favoritem

Obhájce Simon Gerrans k užšímu okruhu favoritů po vleklých zdravotních problémech patřit nebude. V australské Orice by jej ale mohl zastoupit Michael Albasini, třetí muž středečního Valonského šípu. Naopak Valverde, druhý muž loňského ročníku favoritem je, a to favoritem hlavním. Ve středu Valverde potřetí ovládl dojezd na Mur de Huy a skvělou formu by rád využil k dovršení hattricku také na „La Doyenne“. Sám Valverde tvrdí: „Lutych je krásný závod, možná ten, jež mám nejradši a ten, který mi nejlépe sedí.“

Mistr světa Michal Kwiatkowski je dalším z hlavních favoritů, mladý Polák byl loni třetí a minulou neděli vyhrál Amstel. Podporovat jej budou hned dva Češi. Kromě Vakoče také Štybar, který bude závodit poprvé od druhého místa v Roubaix.

Extrémně silnou sestavu opět postaví ruská Katusha disponující trojicí Rodriguez - Moreno - Caruso. Zejména Joaquim Rodriguez o svém snu v podobě vítězství v Lutychu mluví řadu let. Nebezpečný bude mistr světa z roku 2013, Portugalec Rui Costa, Vincenzo Nibali či Domenico Pozzovivo. Také Tony Gallopin prohlašuje, že je připravený bojovat o vítězství na „monumentu“.

Otazník visí nad dvojicí bývalých vítězů. Jak Dan Martin, tak Philippe Gilbert ve středu nepříjemně spadli a těžko říci, jak se vypořádají s následky. Martin má pochroumanou krční páteř, Gilbert koleno, oba ale na startu budou.

Gilbert, pro něhož je Lutych domácím závodem, a který často trénuje na ikonickém stoupání La Redoute, přiznává: „Kolem závodu jsou otazníky, protože nevím, jestli budu schopný následovat nejlepší, když půjde v posledních 10 kilometrech opravdu do tuhého.“

 

Právě se děje

Další zprávy