Trest za doping mu z osmi let zkrátili o polovinu. Tokio ale čínská hvězda nestihne

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2021 18:08
Trojnásobný olympijský vítěz v plavání Sun Jang dosáhl u Sportovního arbitrážního soudu (CAS) v Lausanne snížení osmiletého trestu za doping na polovinu, ale přijde o olympijské hry v Tokiu. Po vypršení čtyřletého distance bude moci teoreticky startovat na dalších hrách v Paříži v roce 2024.
Čínský plavec Sun Jang.
Čínský plavec Sun Jang. | Foto: Reuters

Sun Jang pyká za své chování během dopingové zkoušky v září 2018 v Číně. Neohlášená návštěva komisařů vyvrcholila konfrontací, při níž hvězdný plavec nařídil členovi své ochranky rozbít odebrané vzorky krve kladivem. Bránil se tvrzením, že komisaři neměli v pořádku pověřovací dokumenty, to ale později expert Světové antidopingové agentury (WADA) odmítl.

Majitel 22 medailí z OH a MS za to původně dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale WADA se odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva roky až osm let. CAS se loni přiklonil k horní hranici sazby i proto, že jeden distanc, tříměsíční, si Sun Jang odpykal již před šesti lety v utajení za užití zakázaného stimulantu. Sledovaný případ arbitráž projednala veřejně, což není obvyklé. Slyšení navíc provázely problémy s překladateli.

Švýcarský nejvyšší soud loni před Vánoci vrátil kauzu CAS a nařídil nové projednání kvůli podjatosti jednoho ze soudců, jenž se v minulosti vyjadřoval negativně o Číňanech na sociálních sítích. Případem se v květnu zabývalo trio nových soudců, kteří Sun Jangovo chování při dopingové kontrole označili za "lehkomyslné".

Plavec přišel o možnost obhajovat v Tokiu zlato z Ria de Janeiro na trati 200 metrů volný způsob. Jeho distanc je zpětně datován k únoru 2020, kdy byl vynesen původní osmiletý zákaz činnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy