Trenérem roku je Petr Lacina, kouč judistického šampiona Krpálka

16. 1. 2017 21:09
Trenéru Petru Lacinovi vyneslo ocenění Trenéra roku Krpálkovo olympijské zlato. Druhé místo v hlasování obsadil Ondřej Rybář, šéftrenér biatlonové reprezentace, třetí byl Petr Novák - kouč Martiny Sáblíkové
Petr Lacina, trenér judisty Lukáše Krpálka.
Petr Lacina, trenér judisty Lukáše Krpálka. | Foto: ČTK

Praha  - Trenérem roku v anketě Unie profesionálních trenérů Českého olympijského výboru se stal Petr Lacina, reprezentační kouč českých judistů a trenér olympijského vítěze z Ria Lukáše Krpálka. Ocenění převzal při slavnostním vyhlášení v pražském kině Lucerna.

Druhé místo v hlasování obsadil Ondřej Rybář, šéftrenér biatlonové reprezentace a vítěz předchozích dvou ročníků ankety. Třetí skončil kouč Petr Novák, který s rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou loni slavil tři zlata z mistrovství světa i desátý triumf v řadě ve Světovém poháru na dlouhých tratích. O výsledcích ankety rozhodlo v hlasování 120 členů unie.

"Olympijské vítězství pro mě rozhodně bylo dosavadním vrcholem kariéry," řekl Lacina, jehož nejlepší svěřenec je i mistrem světa a Evropy. Krpálek se stal v Riu jediným českým vítězem, když ovládl kategorii do 100 kg.

Okamžiky z Ria si Lacina občas připomene. "Důležité je, že jsem si po olympiádě oddychnul a nabral síly. Dostavila se chuť do další práce a motivace. Chtěli bychom znovu uspět. S Lukášem i ostatními. Začíná nový cyklus, mistrovství Evropy už je v dubnu," upozornil Lacina.

Třiačtyřicetiletý bývalý judista Lacina startoval na OH v Atlantě 1996, v témže roce získal bronz na akademickém MS. Kariéru ukončil předčasně kvůli problémům se zády. Jako trenér působil nejdříve u juniorů, na ME této věkové kategorie v roce 2003 dovedl k medailím Davida Dubského a Alenu Eiglovou. O rok později přešel jako šéftrenér k seniorům.

Do Síně slávy Unie profesionálních trenérů dnes přibyli Jiří Adam (moderní pětiboj), Jan Bobrovský (basketbal), Milan Bureš (atletika), Svatopluk Henke (cyklistika), Milan Máčala (fotbal), Josef Nalezený (plavání), Marta Novotná (stolní tenis), Kamil Odehnal (zápas, in memoriam), Zdeněk Remsa (lyžování) a Vladimír Vůjtek (lední hokej).