Trenér Samkové: Tahle medaile vyšla český sport hodně levně

ČTK ČTK
16. 2. 2014 18:47
Už před mnoha lety, při úspěších Michala Novotného, žil prý český snowboardcross takřka z ruky do pusy.
Zlatá radost Evy Samkové na stupních vítězů
Zlatá radost Evy Samkové na stupních vítězů | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Už před mnoha lety, při úspěších Michala Novotného, žil prý český snowboardcross takřka z ruky do pusy.

Trenér Marek Jelínek si vydělával a stále vydělává jako kaskadér, druhý kouč Jakub Flejšar každé léto pracuje jako sochař, Novotný je manažerem ve firmě Oakley a spolumajitelem beachvolejbalového klubu. Zlatá olympijská medaile Evy Samkové by to ale mohla změnit.

"Tahle medaile vyšla český sport hodně levně," neodpustil si v euforii poznámku Jelínek. Už před šesti lety hovořil o tom, že aby přinesl do snowboardingu nějaké další peníze, skočí zapálený z Nuselského mostu do krabic. Nyní možná už nebude muset. "Snad se to zlepší, snad tahle medaile bude znamenat přísun peněz," věřil.

Na sezonu má jeho tým, skládající se z trenérů, závodníků, servismanů a fyzioterapeutů, zhruba 2,5 milionu korun. "Možná ani to ne," řekl. Kolik by potřeboval? "Ideální by bylo tak deset až dvanáct milionů," prohlásil. "Přední světové týmy mají desetinásobný rozpočet na rok, než máme my. A my jsme vyhráli olympijské hry," upozornil kouč.

"Bez peněz to dál nejde"

Snowboardcross byl na olympijských hrách poprvé v roce 2006 v Turíně. "Takže nejsme žádný nováček a mladý sport," řekl Jelínek. První vlaštovkou je podpora Českého olympijského výboru, který zaplatil servismana J.P. Trottiera z Kanady. "Takže před olympiádou to bylo trošku lepší. Samozřejmě si nechci moc stěžovat, peníze prostě nejsou nikde," dodal.

Jeho tým, to jsou nadšenci. V létě vydělávají v práci, v zimě závodí. Hrazeny jsou jim jen náklady, mzda žádná. "Dělat to jako hobby k jinému povolání, to je samozřejmě možné, ale není to ideální. Všichni musíme vydělávat druhou prací a současně stíhat rodinu. Tohle je práce na plný úvazek," řekl trenér. "A už to dál nejde, už to prostě nevydržíme."

Důležitý článek této mozaiky, druhý kouč Flejšar zvaný "Flaška", se rozhodl, že po sezoně končí. Kvůli financím. "Samozřejmě si myslím, že u toho trochu zůstane, ale má rád svoje další povolání. Tohle dělal jen kvůli Evě (Samkové), kvůli realizačnímu týmu, pro mě i určitě pro sebe, ale takhle to dál nejde. Musí zabezpečit rodinu," řekl Jelínek.

Samkovou čeká mediální kolotoč

Spojovat síly s jiným zahraničním týmem nechce. Vždyť by prozradil své "know how", jak vychovat olympijskou vítězku. "Opisovali by zase dál, co děláme. Snažíme se a budeme se snažit budovat náš český tým. Zatím jsme napřed a jsme napřed právě proto, že oni nedokážou dělat, co my umíme," vysvětlil.

K tomu bude ale muset přidat svou ruku k dílu právě Samková. Nyní se po olympiádě dostane do víru mediálního zájmu, do kolotoče sponzorských povinností. "Nemá to vůbec ráda, ale patří to k tomu, takže to zvládne," věřil Jelínek.

Do konce sezony ale chce tým dál fungovat hlavně na sportovním poli. "Deset dní pauza a pak trénink. Světový pohár ještě neskončil," dodal Jelínek. Vedení svazu mu prý dluží za poslední roky zhruba 300 000 korun, ale kouč věří, že dnešním zlatým úspěchem se všechno změní. "A nebudou nás podporovat jen přátelé, rodiče a kamarádi," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy