Trenér cyklokrosové reprezentace: Nash je přímo úžasná!

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
6. 1. 2015 14:37
Mistrovství světa v cyklokrosu, které se koná ve dnech 31. ledna a 1. února v Táboře, už klepe na dveře
Kateřina Nash.
Kateřina Nash. | Foto: ČTK

Praha - Mistrovství světa v cyklokrosu, které se koná ve dnech 31. ledna a 1. února v Táboře, už klepe na dveře. Po sobotním domácím šampionátu mužů ve Slaném stanoví reprezentační trenér Stanislav Bambula konečnou nominaci svých svěřenců. Už dnes však v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, s kým pro tuto vrcholnou akci na domácí půdě počítá.

Co vám prozrazují dosavadní výkony cyklokrosařů v kategorii elite?

Radost mi dělá stoupající forma matadorů, tedy Radomíra Šimůnka a Martina Bíny. Začalo se jim dařit a lze si jen přát, aby jejich výkony gradovaly až do Tábora. Z mladíků se v nejlepším světle představují Michael Boroš, který má reálnou šanci na titul mistra republiky, a dále pak Tomáš Paprstka. 

Je ještě aspoň malá naděje, že se šampionátu zúčastní i Zdeněk Štybar?

Do Tábora sice přijede, ale patrně jen v roli spolukomentátora České televize. Zraněné rameno mu nedovolí jezdit v terénu.

Zato v kategorii žen se ve výborné formě ukazuje Kateřina Nash. Co byste řekl na její adresu?

Je přímo úžasná! Vždyť ve všech pěti silně obsazených prosincových závodech našla cestu na stupně vítězů. Dvakrát ve Světovém poháru porazila i hvězdnou Nizozemku Marianne Vosovou, v belgickém Loenhoulu dokonce s náskokem 23 vteřin. 

Bývalá elitní bikerka se tak posunula do role jedné z favoritek světového šampionátu. Začátkem roku se vrátila do svého bydliště v Kalifornii a věřím, že skvělou formu i báječnou pohodu si udrží až do Tábora.

Nebyla by pro ni handicapem případná zmrzlá trať?

Mysleli jsme si také, že jí spíš vyhovuje bahnitý terén, a tak jsme přemýšleli, jak jí ho připravit. Když nás však přesvědčila, že se umí prosadit i na tvrdém povrchu, tak máme o starost méně (smích).

A co vám napovídají dosavadní výkony mladíků?

V kategorii jezdců do 23 let máme nadějnou trojici Jakub Skála, Vojtěch Nipl a Adam Ťoupalík. Ve světovém žebříčku stále stoupají a domácí trať, kterou velice dobře znají, by jim měla vyhovovat. Naopak výkony juniorů jsou pro mě zatím dost velkým zklamáním.

A s jakým konečným účtem byste byl spokojen?

Když všichni moji svěřenci odvedou vše, na co mají.

Širší nominace na MS v Táboře (Elite, muži)

Martin Bína
Radomír Šimůnek
Michale Boroš
Tomáš Paprstka
Lubomír Petruš
Vladimír Kyzivát
Matěj Lasák

 

Právě se děje

před 17 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy