Tour: šťastní vítězové a Contador, který potopil sám sebe!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 7. 2013 7:00
Zatímco nejlepší tři jezdci letošní Tour de France jen stěží hledali po sobotě slova, Contador v sobě dusil vztek.
Výraz Alberta Contadora v cíli sobotní etapy mluví za vše.
Výraz Alberta Contadora v cíli sobotní etapy mluví za vše. | Foto: Reuters

Annecy-SemnozNairo Quintana, Joaquím Rodriguez a Chris Froome. Stylově tři nejlepší jezdci na vrcholu posledního stoupání letošní Tour de France tvoří zároveň trojlístek jezdců, kteří stanou dnes večer na osvětleném pódiu pro nejúspěšnější závodníky stoleté „Staré dámy“.

Britský lídr stáje Sky na svůj triumf založil již v Pyrenejích a parádními časovkami, druhý Quintana a třetí Rodriguez se pak vyškrábali na bednu až sobotními výkony. O to více si svých úspěchů vážili.

Quintana svému úspěchu nemohl uvěřit...

„Nečekal jsem, že se mi první start na Tour de France takto povede. Původně jsme se jeli s lídrem v podobě Alejandra Valverdeho. Nakonec to ale dopadlo takto. Je pravda, že dneska na mě pracoval celý tým a především Alejandro mi v průběhu posledního týdne pomohl hodně po psychické stránce,“ pronesl v cíli v Annecy-Semnoz teprve třiadvacetiletý - do začátku Tour - zcela neznámý Kolumbijec.

„Zbavit se v závěru Frooma bylo skoro nemožné, ale za třetí místo jsem nesmírně šťastný. Věděl jsem, s jakým cílem jsem na Tour vyrazil a cítil jsem se den ode dne silnější a silnější. Každá Grand Tour je extrémně těžká a dlouhá. Podívejte se na Mollemu, jehož forma pro změnu šla postupně dolů. Někdy navíc potřebujete prostě i trochu štěstí,“ přidal se Rodriguez, který se ještě v Pyrenejích trápil, ovšem v Alpách neskutečně ožil.

Aby trojek nebylo v našem textu málo, přidáváme další: Quintana kromě dnešního triumfu získal na Tour ještě další dva úspěchy – bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let a puntíkatý pro „Krále hor“. To Rodriguez završil parádní bilanci: sice dosud nevyhrál žádnou Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta), ale na posledních třech podnicích „Velké trojky“, kterých se zúčastnil, stál vždy na stupních vítězů.

...Stejně jako Froome...

Třetí umístění na bedně, ovšem z posledních čtyř účastí, vybojoval také vítězný Froome. Po druhých místech na Vueltě 2011 a loňské Tour, letos „Starou dámu“ konečně vyhraje. „Začínal jsem na prašných cestách v Keni a snil o velké kariéře. A nyní tu sedím před vámi coby už vlastně vítěz Tour de France. Je těžké tomu uvěřit,“ pronesl osmadvacetiletý Brit po sobotní etapě ve stanu našlapaném novináři na tiskové konferenci.

O pár desítek metrů dále v autobuse stáje Saxo-Tinkoff panovala poněkud rozdílná atmosféra. Dánská formace sice s přehledem uhájila triumf v týmové soutěži, což je taktéž velmi prestižní záležitost (do týmové soutěže se započítávají časy tří nejlepších jezdců jednotlivých stájí), ovšem Bjärn Riise a spol. chtěli určitě více.

„Je dobře, že jsme uhájili pozici nejlepšího týmu na Tour, což o něčem svědčí, protože musíte podávat po celé tři týdny vyrovnané výkony, jsme ale pochopitelně zklamaní tím, že Roman ani Alberto nedokázali udržet pozice mezi třemi nejlepšími jezdci závodu. Musíme si v klidu sednout, vše vyhodnotit a začít se také dívat směrem vpřed,“ pronesl pro oficiální týmové stránky sportovní ředitel týmu Fabrizio Guidi.

...Contador udělal už v sobotu neobvyklé prohlášení

Co bude dělat v dalších týdnech už ale ví lídr stáje Alberto Contador. Respektive ví, co nebude dělat. „Nebudu obhajovat titul na Vueltě,“ pronesl Španěl poněkud překvapivě už před startem sobotní etapy pro domácí televizi Sporza TV. Tímto krokem jako kdyby dal razítko na své nepovedené vystoupení na francouzské půdě. Důvod?

„Říct tohle před startem poslední těžké etapy, kdy bojujete o pódium? To vypovídá o mnohém. Rozhodně o tom, že nejste v pohodě, a de facto je to i tak trochu rezignace. Zástupci ostatních stájí jistě média čtou a on touto větou přihrál soupeřům do rukou pořádně silnou kartu,“ kroutil hlavou nad vyjádřením třicetiletého rodáka z Madridu expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař. Jeho závěrečný sloupek vám přineseme v pondělí.

Armstrong i přes pozvání do Paříže nedorazí

Ještě před tím zažije Tour de France při svém jubilejním stém ročníku poslední specifikum: noční dojezd na Champs-Elyseés, který je naplánován na zhruba 21:45 hodin. S nejlepšími závodníky dne i celé letošní „Staré dámy“ se na pódium postupně sejde 500 jezdců minulosti, kteří dokončili alespoň jeden ročník Tour de France.

Čtyřicet pozvaných italských jezdců dorazí do Paříže z Říma přes Alpy symbolicky na kolech. Potupený a distancovaný Američan Lance Armstrong pozvánku odmítl a to přesto, že si vysloužil právem, jelikož ještě před léčením rakoviny varlat a následným dostatečně známým událostem má za sebou i dokončenou Tour z roku 1995...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy