Tour: šťastní vítězové a Contador, který potopil sám sebe!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 7. 2013 7:00
Zatímco nejlepší tři jezdci letošní Tour de France jen stěží hledali po sobotě slova, Contador v sobě dusil vztek.
Výraz Alberta Contadora v cíli sobotní etapy mluví za vše.
Výraz Alberta Contadora v cíli sobotní etapy mluví za vše. | Foto: Reuters

Annecy-SemnozNairo Quintana, Joaquím Rodriguez a Chris Froome. Stylově tři nejlepší jezdci na vrcholu posledního stoupání letošní Tour de France tvoří zároveň trojlístek jezdců, kteří stanou dnes večer na osvětleném pódiu pro nejúspěšnější závodníky stoleté „Staré dámy“.

Britský lídr stáje Sky na svůj triumf založil již v Pyrenejích a parádními časovkami, druhý Quintana a třetí Rodriguez se pak vyškrábali na bednu až sobotními výkony. O to více si svých úspěchů vážili.

Quintana svému úspěchu nemohl uvěřit...

„Nečekal jsem, že se mi první start na Tour de France takto povede. Původně jsme se jeli s lídrem v podobě Alejandra Valverdeho. Nakonec to ale dopadlo takto. Je pravda, že dneska na mě pracoval celý tým a především Alejandro mi v průběhu posledního týdne pomohl hodně po psychické stránce,“ pronesl v cíli v Annecy-Semnoz teprve třiadvacetiletý - do začátku Tour - zcela neznámý Kolumbijec.

„Zbavit se v závěru Frooma bylo skoro nemožné, ale za třetí místo jsem nesmírně šťastný. Věděl jsem, s jakým cílem jsem na Tour vyrazil a cítil jsem se den ode dne silnější a silnější. Každá Grand Tour je extrémně těžká a dlouhá. Podívejte se na Mollemu, jehož forma pro změnu šla postupně dolů. Někdy navíc potřebujete prostě i trochu štěstí,“ přidal se Rodriguez, který se ještě v Pyrenejích trápil, ovšem v Alpách neskutečně ožil.

Aby trojek nebylo v našem textu málo, přidáváme další: Quintana kromě dnešního triumfu získal na Tour ještě další dva úspěchy – bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let a puntíkatý pro „Krále hor“. To Rodriguez završil parádní bilanci: sice dosud nevyhrál žádnou Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta), ale na posledních třech podnicích „Velké trojky“, kterých se zúčastnil, stál vždy na stupních vítězů.

...Stejně jako Froome...

Třetí umístění na bedně, ovšem z posledních čtyř účastí, vybojoval také vítězný Froome. Po druhých místech na Vueltě 2011 a loňské Tour, letos „Starou dámu“ konečně vyhraje. „Začínal jsem na prašných cestách v Keni a snil o velké kariéře. A nyní tu sedím před vámi coby už vlastně vítěz Tour de France. Je těžké tomu uvěřit,“ pronesl osmadvacetiletý Brit po sobotní etapě ve stanu našlapaném novináři na tiskové konferenci.

O pár desítek metrů dále v autobuse stáje Saxo-Tinkoff panovala poněkud rozdílná atmosféra. Dánská formace sice s přehledem uhájila triumf v týmové soutěži, což je taktéž velmi prestižní záležitost (do týmové soutěže se započítávají časy tří nejlepších jezdců jednotlivých stájí), ovšem Bjärn Riise a spol. chtěli určitě více.

„Je dobře, že jsme uhájili pozici nejlepšího týmu na Tour, což o něčem svědčí, protože musíte podávat po celé tři týdny vyrovnané výkony, jsme ale pochopitelně zklamaní tím, že Roman ani Alberto nedokázali udržet pozice mezi třemi nejlepšími jezdci závodu. Musíme si v klidu sednout, vše vyhodnotit a začít se také dívat směrem vpřed,“ pronesl pro oficiální týmové stránky sportovní ředitel týmu Fabrizio Guidi.

...Contador udělal už v sobotu neobvyklé prohlášení

Co bude dělat v dalších týdnech už ale ví lídr stáje Alberto Contador. Respektive ví, co nebude dělat. „Nebudu obhajovat titul na Vueltě,“ pronesl Španěl poněkud překvapivě už před startem sobotní etapy pro domácí televizi Sporza TV. Tímto krokem jako kdyby dal razítko na své nepovedené vystoupení na francouzské půdě. Důvod?

„Říct tohle před startem poslední těžké etapy, kdy bojujete o pódium? To vypovídá o mnohém. Rozhodně o tom, že nejste v pohodě, a de facto je to i tak trochu rezignace. Zástupci ostatních stájí jistě média čtou a on touto větou přihrál soupeřům do rukou pořádně silnou kartu,“ kroutil hlavou nad vyjádřením třicetiletého rodáka z Madridu expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař. Jeho závěrečný sloupek vám přineseme v pondělí.

Armstrong i přes pozvání do Paříže nedorazí

Ještě před tím zažije Tour de France při svém jubilejním stém ročníku poslední specifikum: noční dojezd na Champs-Elyseés, který je naplánován na zhruba 21:45 hodin. S nejlepšími závodníky dne i celé letošní „Staré dámy“ se na pódium postupně sejde 500 jezdců minulosti, kteří dokončili alespoň jeden ročník Tour de France.

Čtyřicet pozvaných italských jezdců dorazí do Paříže z Říma přes Alpy symbolicky na kolech. Potupený a distancovaný Američan Lance Armstrong pozvánku odmítl a to přesto, že si vysloužil právem, jelikož ještě před léčením rakoviny varlat a následným dostatečně známým událostem má za sebou i dokončenou Tour z roku 1995...

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy