Uchvátil Paříž a spěchal do Asie. Příštími barvami chameleona mají být zlatá a zelená

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 7. 2021 16:32
Pomyslnou cílovou pásku nejslavnějšího spurtu na Elysejských polích v Paříži proťal jako první a ruka s třemi zdviženými prsty mu vystřelila nahoru. Belgický cyklista Wout van Aert se stal vedle Tadeje Pogačara či Marka Cavendishe největší osobností 108. ročníku Tour de France a dokázal to, co zvládly naposled legendy v 70. letech.
Manželka svolila, a tak mohl Wout van Aert v Paříži na pódium i s půlročním synkem Georgesem. | Foto: Reuters

Wout van Aert vyhrál královskou jedenáctou zkoušku, jež vedla poprvé v historii dvakrát přes bájný vrchol Mont Ventoux. O den dříve bojoval o vítězství ve spurtu s Markem Cavendishem, v horách vytřel zrak vrchařům.

V předposlední den Tour opanoval časovku a v neděli dovršil nevídanou jízdu triumfem v prestižním spurtu na Champs-Élysées. Tentokrát to byl Cavendish, kdo jen zlostně bouchnul do řídítek.

Ano, Brit senzačně vyhrál čtyři dojezdy, vyrovnal rekord Eddyho Merckxe s 34 vítěznými etapami a jeho comeback byl vedle suverénní obhajoby dvaadvacetiletého Tadeje Pogačara hlavním příběhem Tour. Nicméně Van Aertova story baví také.

"Nepobírám to. Zakončit Tour takovým výsledkem, to je neuvěřitelné," vydechl v cíli jezdec týmu Jumbo-Visma v dresu belgického šampiona.

Ve 26 letech jel svou třetí Tour, ovšem hned po premiérové účasti před dvěma lety mu hrozilo, že s cyklistikou skončí. V časovce tehdy zavadil o plůtek, drsně spadl a způsobil si hlubokou ránu ve stehenním svalu. Po první pokažené operaci mu navíc v Belgii museli nohu zachraňovat.

Na kolo jako by se pak vrátil ještě silnější. Před rokem vyhrál monument Milán-San Remo, Strade Bianche i jednu etapu na odsunuté Tour. Na mistrovství světa v Itálii byl stříbrný v časovce i silničním závodě.

A teď tři vítězství na Tour, v naprosto odlišných typech etap. Dokonalá ukázka cyklistické všestrannosti. Komentátor České televize Tomáš Jílek nazval v jednom z přenosů Van Aerta trefně chameleonem. Trati se vždy dokáže přizpůsobit, jak zrovna potřebuje.

K rozličným silničním úspěchům rodáka z města Herentals přičtěte ještě tři zlaté medaile z elitní kategorie MS v cyklokrosu z let 2016 až 2018.

Velkým rivalem Van Aerta je nizozemský vrstevník Mathieu van der Poel, jenž letos na Tour zářil v prvním týdnu a vezl si žlutý dres. Jakmile o něj přišel, v závodě skončil a začal se připravovat na olympijská horská kola, což dopředu avizoval.

Univerzálnost Van der Poela pobavila zkušeného belgického cyklistu Thomase de Gendta, který před pár týdny tweetoval, jak bude vypadat rok 2032 v cyklistice.

"Evenepoel a Pogačar budou mít každý šest vítězství z Tour, Van der Poel bude soutěžit v 17 disciplínách na olympiádě a získá 17 medailí. Van Aert posedmé vyhraje klasiku Paříž-Roubaix a Valverde oznámí, že bude ještě rok pokračovat, jelikož se necítí na svůj věk."

Jak Van Aert v dalším pokračování Tour po tomto De Gendtově tweetu ukázal, za nizozemským souputníkem rozhodně nechce zaostávat.

Hattrick ve formátu vyhraná horská etapa, vyhraná časovka a vyhraný hromadný dojezd viděla Tour poprvé od roku 1979. Van Aert navázal na legendárního Bernarda Hinaulta, s pěti celkovými triumfy jednoho ze čtyř rekordmanů "Staré dámy".

Stejný kousek zvládl ještě jistý Merckx v roce 1974, přičemž on i Hinault vyhráli stejně jako Van Aert hromadný dojezd právě na Champs-Élysées.

Belgičan ale jakékoliv srovnání se slavným krajanem odmítá. "Slyšel jsem o tom, jenže je to něco nemožného. Eddy Merckx zvítězil na pěti Tour a vlastně vyhrál každý cyklistický závod na světě. V porovnání s ním jsem malý panáček, ale na své výsledky jsem hrdý," řekl Van Aert.

Podobně jako Pogačar nebo Alejandro Valverde se Van Aert okamžitě po odjeté "Staré dámě" vydal na olympiádu. Kvůli vyhrané závěrečné etapě měl Belgičan poslední hodiny před odletem do Japonska nabité místo času s rodinou slavnostním ceremoniálem a mediálními povinnostmi.

"Až budu v letadle, snad budu mít konečně čas si na chvilku sednout. Pokusím se tam dostat na čas," usmíval se v Paříži. Ve formě, jakou nyní oplývá, může pod pěti kruhy útočit na medaili ze silničního závodu i z časovky. Tak jak to dokázal na loňském MS.

"Budu se snažit vyhrát oba závody, ale samozřejmě to bude strašně těžké. Navíc jsem teď ještě plný dojmů z Tour de France," povídal. Silniční závod je v Japonsku na programu už v sobotu, časovka ve středu 28. července.

A jaké budou Van Aertovy další cíle na Tour? "Pořád ještě pár věcí zbývá. Jednoho dne se vrátím a zaměřím se na bitvu o zelený dres," slíbil.